Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Co dělat, když zaměstnavatel v důsledku povodní nevyplatí mzdu?

Když se zaměstnavatel ocitne v situaci, kdy není schopen vyplatit svým zaměstnancům mzdu kvůli nečekané katastrofě, jako jsou povodně, je především důležité, aby komunikoval se svými zaměstnanci a dostatečně vysvětlil situaci, ve které se firma nachází. Povodně jsou neodhadnutelné přírodní události, které mohou způsobit značnou materiální újmu a narušit infrastrukturu, což může vést k dočasnému finančnímu napětí ve firmě. Zákon však jasně stanoví, že zaměstnavatel má povinnost zajistit, aby zaměstnanci dostali svou mzdu v co nejbližším možném termínu pro výplatu mzdy.

když zaměstnavatel při povodni nevyplatí m 2.jpg
Datum článku: 19. 09. 2024


Je-li to možné, zaměstnavatel by měl poskytnout jednoznačný časový rámec pro očekávané vyplacení mzdy a vysvětlit, jaké kroky podniká k minimalizaci dopadů povodní na podnikové finance. Mohou to být například opatření k zajištění provozní kontinuity, vyjednávání o krátkodobých úvěrech nebo spolupráce s pojišťovnou v případě, že má podnik sjednané pojištění proti přírodním katastrofám.


Pokud dojde k situaci, kdy mzda není vyplacena ani do konce následujícího měsíce, kdy vzniklo právo na výplatu, zaměstnanci by neměli s řešením situace otálet. Prvním krokem je tradičně pokus o opětovnou komunikaci se zaměstnavatelem, a to ideálně písemnou formou, aby existoval doklad o učiněných pokusech o domluvu. Pokud ani to nepomůže, další důležitý krok je kontaktovat místně příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce a Státní úřad inspekce práce. Tyto instituce mohou poskytnout potřebné rady a také zasáhnout v případě porušení zákonných povinností zaměstnavatele.


Složitější a zdlouhavější cestou, ale často nevyhnutelnou, pokud všechny předešlé kroky selhaly, je domáhat se svého práva na vyplacení mzdy soudní cestou. Toto může zahrnovat podání žaloby pro nevyplacenou mzdu, kdy soud může přikázat zaměstnavateli uhradit dlužnou částku spolu s případnými úroky. Přestože soudní cesta může trvat značnou dobu a může být administrativně náročná, zaměstnancům se často doporučuje využít tuto možnost jako poslední obrannou linii proti nespravedlnosti a také jako prostředek, jak předejít opakování podobné situace v budoucnosti.
 

 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter