Jsou pracovnělékařské prohlídky povinné i pro řidiče pracující na dohody?
Otázka pracovnělékařských prohlídek pro řidiče pracující na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (DPP nebo DPČ) je mimořádně důležitým tématem, které vyžaduje detailní vysvětlení. Pojďme se tedy podrobně zabývat touto problematikou a objasnit všechny její aspekty z pohledu legislativy i praktické aplikace.
Základní právní rámec a povinnosti
Profese řidiče představuje povolání spojené s vysokou mírou zodpovědnosti nejen za svěřený majetek, ale především za životy a zdraví účastníků silničního provozu včetně přepravovaných osob. Proto zákonodárce stanovil velmi přísná pravidla týkající se zdravotní způsobilosti těchto pracovníků, a to bez ohledu na typ pracovněprávního vztahu, na jehož základě svou činnost vykonávají.
Pracovnělékařské prohlídky jsou skutečně povinné i pro řidiče pracující na dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ). Tato povinnost nevyplývá z libovůle zaměstnavatelů, ale je striktně zakotvena v českém právním řádu. Zákoník práce v tomto ohledu nestanovuje žádné výjimky ani úlevy pro zaměstnance pracující na základě dohod konaných mimo pracovní poměr ve srovnání se zaměstnanci v klasickém pracovním poměru.
Vstupní prohlídky jako nezbytný předpoklad
Každý zaměstnavatel má zákonnou povinnost zajistit, aby se jeho zaměstnanec, který bude vykonávat práci řidiče, nejprve podrobil vstupní pracovnělékařské prohlídce. Tato povinnost platí bez výjimky, tedy i v případě, že řidič bude pracovat pouze na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Vstupní prohlídka musí být provedena před uzavřením pracovněprávního vztahu nebo nejpozději před započetím výkonu práce. Jejím účelem je ověřit, zda je potenciální zaměstnanec zdravotně způsobilý k výkonu práce řidiče, která je charakterizována jako práce se zvýšenými nároky na zdravotní stav.
Speciální legislativa pro profesionální řidiče
Pro řidiče z povolání platí navíc speciální právní úprava obsažená v § 87 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Tato legislativa stanovuje přísnější pravidla než obecná úprava pracovnělékařských prohlídek. Konkrétně ukládá profesionálním řidičům povinnost absolvovat pravidelné zdravotní prohlídky v přesně stanovených intervalech:
každé dva roky do dosažení věku 50 let
každý rok po dosažení věku 50 let
Tyto intervaly jsou závazné bez ohledu na typ pracovněprávního vztahu, tedy platí stejně pro zaměstnance v pracovním poměru i pro ty, kteří pracují na základě dohod.
Zvláštní kategorie řidičů s přísnějšími požadavky
Mimořádná pozornost musí být věnována specifickým kategoriím řidičů, kteří při výkonu své profese používají zvláštní výstražná světla modré barvy nebo kombinaci modré a červené barvy (typicky řidiči záchranných složek, policejních vozidel apod.), případně doplněná o zvláštní zvuková výstražná znamení. U těchto pracovníků je zdravotní způsobilost obzvláště důležitá vzhledem k náročnosti jejich práce, často spojené s jízdou v krizových situacích a pod vysokým psychickým tlakem.
Stejná přísná pravidla platí také pro učitele autoškol a jiné instruktory, kteří vyučují řízení motorových vozidel podle příslušných předpisů. I tito pracovníci musí pravidelně absolvovat předepsané pracovnělékařské prohlídky, a to opět bez ohledu na to, zda pracují v klasickém pracovním poměru nebo na základě některé z dohod.
Kontrolní činnost inspekce práce
Státní úřad inspekce práce a jeho oblastní inspektoráty se při svých kontrolách zaměřují mimo jiné právě na dodržování povinností souvisejících s pracovnělékařskými prohlídkami. Zvláštní pozornost přitom věnují řidičům pracujícím na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, neboť v této oblasti dochází častěji k pochybením ze strany zaměstnavatelů.
Inspektoři kontrolují nejen to, zda zaměstnavatel splnil svou povinnost vyslat zaměstnance na příslušné prohlídky, ale také zda sám zaměstnanec tuto povinnost řádně splnil a dostavil se k předepsaným prohlídkám. V případě zjištění nedostatků mohou být uloženy citelné sankce, které mohou dosahovat značné výše, zvláště v případech opakovaného nebo závažného porušení těchto povinností.
Shrnutí praktických dopadů pro zaměstnavatele i zaměstnance
Z výše uvedeného jasně vyplývá, že zaměstnavatelé nemohou obcházet povinnost zajistit pracovnělékařské prohlídky tím, že své řidiče zaměstnají na dohody konané mimo pracovní poměr. Rovněž řidiči samotní se nemohou vyhýbat těmto prohlídkám s odkazem na "volnější" pracovněprávní vztah. Povinnost absolvovat pracovnělékařské prohlídky je absolutní a vyplývá z potřeby zajistit bezpečnost silničního provozu a ochranu zdraví všech jeho účastníků.
Pro zaměstnavatele je tedy zásadní zahrnout organizaci a evidenci pracovnělékařských prohlídek do svých interních procesů bez ohledu na typ pracovněprávního vztahu s řidičem. Stejně tak by měli řidiči pracující na dohody počítat s tím, že pracovnělékařské prohlídky představují neoddělitelnou součást jejich profesního života, která přispívá k jejich vlastní bezpečnosti i bezpečnosti ostatních.