Kdy je nutná vstupní zdravotní prohlídka zaměstnance v kategorii jedna?
V současném právním prostředí České republiky, zejména s ohledem na novelizaci zákonů o ochraně veřejného zdraví a specifických zdravotních službách, došlo k významným změnám v oblasti pracovnělékařských prohlídek. Od 1. června 2025 vstoupila v platnost nová pravidla, která zásadně mění povinnosti zaměstnavatelů ve vztahu ke vstupním zdravotním prohlídkám zaměstnanců zařazených do kategorie rizika 1.
Kategorizace prací a její význam
Kategorizace prací představuje systém, kterým se hodnotí míra zdravotního rizika různých pracovních činností. Celkem existují čtyři kategorie, přičemž kategorie 1 představuje práce s nejnižším zdravotním rizikem. Jedná se o pracovní pozice a činnosti, při kterých podle současných vědeckých poznatků není pravděpodobný nepříznivý vliv na zdraví zaměstnance.
Nová úprava vstupních prohlídek u kategorie 1
Zásadní změna, kterou přinesla legislativní úprava účinná od 1. června 2025, spočívá v tom, že u značné části zaměstnanců zařazených do kategorie 1 již není vstupní lékařská prohlídka povinná. Toto opatření bylo zavedeno s cílem snížit administrativní a finanční zátěž jak zaměstnavatelů, tak zdravotnického systému, a to u pracovních pozic, kde riziko poškození zdraví je objektivně minimální.
Výjimky z pravidla – kdy je vstupní prohlídka povinná i v kategorii 1
Přestože obecně platí, že u zaměstnanců v kategorii rizika 1 není vstupní prohlídka nutná, existují důležité výjimky, kdy musí být provedena bez ohledu na nízké riziko práce. Především se jedná o případy, kdy zaměstnanec v rámci své pracovní náplně vykonává činnosti, pro které jsou zdravotní požadavky stanoveny zvláštními právními předpisy.
Konkrétně se jedná o situace, kdy:
1. Zaměstnanec vykonává činnosti, pro které jsou podmínky zdravotní způsobilosti explicitně stanoveny v prováděcím právním předpisu podle § 60 zákona o specifických zdravotních službách 2. Jiné právní předpisy požadují ověření zdravotní způsobilosti pro konkrétní činnost
Specifické příklady povinných vstupních prohlídek v kategorii 1
Mezi typické případy, kdy je vstupní prohlídka povinná i u zaměstnanců v kategorii 1, patří zejména:
- Pracovníci ve zdravotnických zařízeních, kteří mohou přicházet do kontaktu s pacienty
- Zaměstnanci v sociálních službách poskytující přímou péči klientům
- Pracovníci v potravinářství (zejména při manipulaci s nebalenými potravinami)
- Řidiči referentských vozidel, pokud je řízení vozidla součástí pracovní náplně
- Pedagogičtí pracovníci a další pracovníci pracující s dětmi a mládeží
- Zaměstnanci s přístupem k omamným a psychotropním látkám
- Pracovníci ostrahy a bezpečnostních služeb
Postup zaměstnavatele při zajišťování vstupních prohlídek
Zaměstnavatel je povinen před uzavřením pracovní smlouvy posoudit, zda pozice spadá do některé z výše uvedených výjimek. Pokud ano, musí uchazeče o zaměstnání vyslat k poskytovateli pracovnělékařských služeb, se kterým má uzavřenou smlouvu, aby absolvoval vstupní lékařskou prohlídku.
Tato prohlídka musí být provedena před vznikem pracovněprávního vztahu, případně před změnou pracovních podmínek. Její výsledek je pro zaměstnavatele závazný - bez pozitivního posudku o zdravotní způsobilosti nemůže zaměstnavatel umožnit zaměstnanci výkon dané práce.
Důsledky nedodržení povinností
Nedodržení povinnosti zajistit vstupní prohlídku v případech, kdy je vyžadována, může pro zaměstnavatele znamenat riziko sankce ze strany kontrolních orgánů (především inspektorátu práce). Zároveň se zaměstnavatel vystavuje riziku odpovědnosti za případnou újmu na zdraví zaměstnance, pokud by souvisela s jeho zdravotním stavem, který nebyl před nástupem do zaměstnání řádně posouzen.