V jakých cizích měnách bude možné zaměstnancům vyplácet mzdy?
S přijetím takzvané Flexinovely zákoníku práce dochází k významné změně ve způsobu, jakým mohou být zaměstnancům v České republice vypláceny jejich mzdy či platy. Tato novela, která vstoupí v účinnost ve druhé polovině roku 2025, přináší zaměstnancům pracujícím na území České republiky zcela novou možnost - získávat svou odměnu za vykonanou práci v cizí měně. Jedná se o dlouho očekávanou změnu, která reflektuje stále více globalizovaný pracovní trh a vzrůstající počet zaměstnanců s mezinárodními vazbami.
Omezení a podmínky pro výplatu v cizích měnách
Je důležité zdůraznit, že tato nová úprava není bezbřehá a obsahuje několik důležitých omezení. Výplata mezd nebude možná v jakékoliv cizí měně, ale pouze v těch, které jsou oficiálně uznávány na devizovém trhu a pro které Česká národní banka (ČNB) pravidelně stanovuje a vyhlašuje kurzy na následující pracovní den. V současné době se jedná přibližně o 30 různých měn, což poskytuje dostatečně široký výběr pro většinu případů, kdy by zaměstnanci mohli o výplatu v cizí měně požádat.
Dostupné měny pro výplatu
Do portfolia měn, ve kterých bude možné vyplácet mzdy, patří především měny zemí Evropské unie, což zahrnuje euro, které je nejrozšířenější evropskou měnou. Dále budou k dispozici také americké dolary, které představují jednu z nejpoužívanějších světových měn pro mezinárodní obchod. Zaměstnanci budou moci žádat také o výplatu v norských či švédských korunách, které jsou relevantní zejména pro osoby s vazbami na skandinávské země.
Překvapivě široká je také nabídka dalších měn. Zaměstnanci budou moci dostávat svou mzdu i v měnách zemí jako je Jižní Afrika (rand), Čína (jüan), Izrael (šekel) nebo Thajsko (baht). Tato rozmanitost odráží rostoucí ekonomické vztahy České republiky s různými částmi světa a také rostoucí diverzitu pracovní síly na českém trhu práce.
Nedostupné měny
Na druhou stranu, ne všechny světové měny budou pro výplatu mezd k dispozici. Například ukrajinská hřivna, přestože Ukrajina představuje významný zdroj zahraniční pracovní síly v České republice, nebude patřit mezi měny, ve kterých by mohla být výplata realizována. Podobně budou vyloučeny i mnohé další měny, které nejsou běžně obchodovány na mezinárodních devizových trzích nebo pro které ČNB pravidelně nestanovuje kurzy.
Formální požadavky pro výplatu v cizí měně
Aby zaměstnanec mohl získávat svou mzdu v cizí měně, musí být splněny dva základní předpoklady:
1. Písemná dohoda se zaměstnavatelem - zaměstnanec musí se svým zaměstnavatelem uzavřít písemnou dohodu o tom, že bude jeho mzda vyplácena v jiné než české měně. Bez této písemné dohody není výplata v cizí měně možná.
2. Doložení objektivního důvodu - zaměstnanec musí prokázat objektivní důvod, proč žádá o výplatu v cizí měně. Nejčastějším důvodem budou rodinné vazby v daném státě, jehož měnu zaměstnanec požaduje. Může se jednat například o situaci, kdy zaměstnanec finančně podporuje rodinu žijící v zahraničí, má tam hypotéku nebo jiné finanční závazky.
Důsledky pro zaměstnavatele a zaměstnance
Pro zaměstnavatele představuje tato změna určitou administrativní zátěž, neboť budou muset zavést systémy umožňující výplatu v různých měnách a sledovat aktuální měnové kurzy. Na druhou stranu, pro zaměstnance, zejména ty se zahraničními vazbami, přináší tato změna významné zjednodušení. Nebudou muset sami převádět české koruny na cizí měny, čímž ušetří na poplatcích za převod a vyhnou se nepříznivým směnným kurzům, které často nabízejí komerční směnárny.