Ceny potravin kromě jiného zvedá dovoz i nedostatek brigádníků
Ceny potravin v tuzemsku v současné době rostou a podle odborníků bude tento nepříjemný trend pokračovat i v následujících měsících. Ceny se dále budou šplhat vzhůru hlavně u čerstvé zeleniny, ovoce u masa ale i u dalších potravin. Příčinou dané nepříjemnosti je řada faktorů, k nimž zásadně přispívá i nedostatek brigádníků v zemědělství.

Dražší nebude jen zelenina, ovoce a maso, ale i těstoviny či rýže
Příliv nepříjemností, které se v posledních dnech na občana valí, nějak nechce slábnout. Ke strachu o zdraví i o práci a celkové nepříjemné nejistotě ohledně budoucnosti se přidává i v posledních týdnech a dnech stále zřetelnější zdražování mnoha potravin.
Ceny šplhají vzhůru u ovoce, zeleniny, masa, těstovin rýže i dalších produktů a některé potraviny se dokonce třeba načas zcela z obchodů vytrácí a podle zemědělských i ekonomických odborníků se zákazník musí připravit na to, že ceny potravin porostou i dále.
Příčin zdražování je hned několik nejen zákeřný Koronavirus
Viníků tohoto nepříjemného zdražování je hned několik. Růst cen zdaleka nemá na svědomí největší a nejviditelnější nepřítel Koronavirus, i když zásadní podíl na dané situaci samozřejmě má.
Nepříjemným důsledkem pandemie, který zvedá i ceny potravin je samozřejmě to, že nemocné či pečující síly i ty uzavřené karanténními opatřeními chybí i v zemědělství a zpracovatelské výrobě v celé Evropě. Další problémy ze stejného důvodu jsou i s dovozem zboží. Velký vliv na vývoj cen v dalších měsících bude mít i to zda se podaří zajistit dostatek brigádníků na sklizně hlavně ovoce a zeleniny. Velmi nepříznivě totiž i do sklizně v tuzemsku může zasáhnout nedostatek brigádníků z Rumunska či zemí bývalého Sovětského svazu.
Dalším velkým nepřítelem, který zasahuje do cen potravin a se kterým se kromě nás perou také i další země je již několik let stále rostoucí problémy se suchem, které se nepříjemně podepisují na výnosech i kvalitě úrody a chovu dobytka a promítají se také samozřejmě i do cen.
Kromě uvedeného se v cenách potravin musí objevit i nutné investice třeba do skladování či závlahových systémů. A svůj vliv na ceny má a vždy bude mít i výše DPH a strategie soběstačnosti a dovozové politiky. Odborníci stále apelují na to, aby naše země zvyšovala svoji soběstačnost právě i na poli produkce potravin. Zatím se však v daném segmentu soběstačnosti stále věci příliš nelepší. V produkci masa máme soběstačnost jen 38 procent a i zeleniny je dané číslo dokonce jen na 25 procentech.
Závěrem lze tedy jen říci, že potraviny v blízké i trochu vzdálenější budoucnosti bude zřejmě nutné nakupovat s daleko větším rozmyslem a střídmostí než tomu bylo ještě v době nedávno minulé.
Podobné články
Dokumentace k převodním cenám bývá klíčová při daňové kontrole
Pečlivě vypracovaná dokumentace k převodním cenám mezi spojenými osobami výrazně pomáhá v případě daňových…
Více informacíCenu stravenek je třeba i v roce 2023 upravit kvůli daňové výhodnosti
Stravenky navzdory všem změnám stále zůstávají vítaným daňově výhodným benefitem poskytovaným zaměstnancům…
Více informacíÚsporný tarif už pro rok 2023 nebude, ale zcela jej nahradí zastropování energií
Stát slibuje domácnostem i firmám pomoc se zvládáním vysokých nákladů na energie. Forma pomoci se ale stále mění…
Více informacíZastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti, živnostníky i drobné podnikatele
Vláda konečně přistoupila k zastropování čili zamezení dalšímu růstu cen u elektřiny a plynu. Návrh…
Více informací