Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Česká obchodní inspekce radí nehradit nejistým dodavatelům energií nic, o čem nerozhodl soud

Česká obchodní inspekce upozorňuje, že v posledních měsících opět roste aktivita nepoctivých dodavatelů energií, kteří se snaží využít poslední měsíce před změnou legislativy, aby se ještě stihli nezákonně obohatit provizí z nevýhodných smluv uzavřených s důvěřivými neinformovanými zákazníky nezřídka staršími lidmi. V dané situaci inspekce zákazníkům radí, nenechat se zastrašit a neplatit nic o čem nerozhodl soud.

Česká obchodní inspekce radí nehradit nejistým dodavatelům energií ni 2.jpg
Datum článku: 07. 09. 2021

Když už dojde k uzavření nevýhodné smlouvy s dodavatelem energií, vyplatí se trvat na odstoupení od smlouvy, i když to nejspíš nebude snadné

Nejen blížící se zima, ale i růst inflace opět zvedají ceny energií, což nutí zákazníky ke stále sílícímu tlaku na hledání úspor. A právě uvedený tlak je na druhé straně živnou půdou pro nekalou činnost mnoha prodejců energií.

Nepoctiví prodejci využívané situace a slibují nejen úsporu energie, ale i další výhody, jen když zákazníka přesvědčí k podepsání smlouvy, která prodejci vynese na úkor zákazníka, co možná největší zisk. Zákazník je zpravidla zmanipulován tak, že než podepíše, tak si neuvědomí, jak velmi nevýhodnou smlouvu podepisuje. Po podpisu si sice mnoho zákazníků svoji chybu uvědomí, ale ze strany prodejce se většinou neobjevuje ochota podmínky měnit. Naopak prodejce nezřídka začne vyhrožovat smluvní sankcí za neplnění podmínek a na zákazníka je často použit takový nátlak, kterému podléhá a zaplatí daným podvodníkům často nehoráznou sumu, aby se záležitosti zbavil.

Inspektoři však radí v daném případě zcela jiný postup. Zákazník se v daném případě musí donutit zachovat si chladnou hlavu, nepodléhat výhružkám sankcí od advokátních kanceláří a hlavně nic zbytečně rychle neplatit. O oprávněnosti úhrady nějakých případných poplatků může v daném případě rozhodnout jedině soud.

Oklamaný má samozřejmě právo odstoupit od smlouvy a bránit se

Právo v daném případě samozřejmě stojí na straně zákazníka, který samozřejmě má v dané záležitosti možnost odstoupit od již uzavřené smlouvy. Pokud prodejci začnou vyhrožovat, měl by se zákazník obrátit s prosbou o prošetření záležitosti právě na Českou obchodní inspekci, která záležitost prošetří a podvodníky může pokutovat. Podnět ke kontrole lze udělat přímo na stránkách inspekce přes podatelnu coi.cz.

Už v roce 2022 má dojít ke změně zákonů a založení společností, které, budou moci nabízet změnu dodavatele energií, už bude mnohem těžší

Od roku 2022 by konečně mělo uvedených nekalých praktik s prodejem energií zásadně ubýt. Chystá se totiž změna v zákoně a už nepůjde si jen tak snadno založit společnost, která bude moci lidem nabízet změnu dodavatele energií.

Poskytovatelé daných služeb budou muset mít licenci udělenou Energetickým regulačním úřadem a uvedený úřad si bude také kontrolovat, kdo na základě jím udělené licence vystupuje a zda dodržuje platné zákony.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Velikonoce 2021 budou mít mimořádně zavřené obchody včetně potravin i na Velký pátek a standardně bude zavřeno na Velikonoční pondělí

Velikonoce 2021 budou mít mimořádně zavřené obchody včetně potravin i na Velký pátek a standardně bude zavřeno na Velikonoční pondělí

Datum článku: 31. 03. 2021

Velikonoční nákupy včetně potravin bude v roce 2021 naplánovat ještě pečlivěji než jindy. Z důvodů vládních…

Více informací
Velikonoční zboží včetně pomlázek a dekorací mohou maloobchody prodávat

Velikonoční zboží včetně pomlázek a dekorací mohou maloobchody prodávat

Datum článku: 24. 03. 2021

Velikonoce se svojí symbolikou jarní naděje se blíží a mnozí obchodníci jsou na rozpacích, co k daným svátkům…

Více informací
Kapr na Vánoce bude opět stát zřejmě kolem stovky, ale někde i více, koronavirus dopadá i na rybářství

Kapr na Vánoce bude opět stát zřejmě kolem stovky, ale někde i více, koronavirus dopadá i na rybářství

Datum článku: 12. 10. 2020

Podzimní výlovy rybníků začaly letos dříve než v minulých letech. Koronavirus a všechny nepříjemnosti s ním…

Více informací
Šíření koronaviru lze zpomalit nepředáváním zákaznických karet či účtenek

Šíření koronaviru lze zpomalit nepředáváním zákaznických karet či účtenek

Datum článku: 25. 09. 2020

Koronavirus se v naší zemi v posledních dnech šíří stále rychleji, nemocných přibývá po tisícovkách…

Více informací