Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Daňový bonus na děti se od roku 2021 nejspíš zbaví limitu a rodinám s více dětmi tak přinese více peněz

Zaměstnaným rodičům se čtyřmi a více dětmi rok 2021 zřejmě přinese více peněz z daňového bonusu na děti. Uvedená daňová podpora se nejspíš zbaví limitujícího stropu. Zrušení limitu už schválili poslanci a rodiče například s pěti dětmi by tak nově díky daňovému bonusu mohli dostat až přes 100 000 korun proti současnosti, kdy je maximum pro všechny na částce 60 300 Kč.

Daňový bonus na děti se od roku 2021 nejspíš zbaví limitu a rodinám s více d 2.jpg
Datum článku: 24. 11. 2020

Limit u daňového bonusu se od roku 2021 zřejmě zcela zruší, což má přinést více peněz rodinám s větším počtem dětí, kde jsou rodiče zaměstnáni či podnikají

Těžký rok 2020 zvolna spěje k závěru a naznačuje, že jeho následník rok 2021 sice nejspíš také nebude z důvodů koronavirové zátěže ještě snadný, ale pozitivní a nadějné změny například v oblasti daní se chystají.

Kromě zrušení superhrubé mzdy zaměstnanců, zaavedení stravenkového paušálu a podobných změn, chce stát více finančně podpořit i příjmovou snahu zaměstnaných rodičů s více než čtyřmi nezaopatřenými dětmi. Uvedené rodiny mají už od roku 2021 dosáhnout na daňový bonus bez limitu. V současnosti je totiž tato podpora pracujících rodičů pro všechny limitována maximální možnou částkou 60 300 korun a žádná rodina nemůže dostat více, ať je počet dětí jakýkoli. Tato hranice se nemění, i když ostatní veličiny pro nárok na tento bonus se mění vždy po zvýšení minimální mzdy.

V roce 2021 už by zde daný limit být neměl. Poslanci už zrušení tohoto limitu schválili a návrh daného zákona se vydal k Senátorům. Pokud se uvedenému zákonu podaří projít legislativou, pak by rodiče čtyř dětí mohli od příštího roku dostávat na daňovém bonusu částku až 83 016 Kč a rodiče pěti dětí pak částku až 107 220 Kč podle výše dosahovaných příjmů. I nadále bude třeba splnit základní podmínky nároku na daňový bonus, což znamená mít příjmy ze zaměstnání či podnikání dosahující minimálně šestinásobku aktuální výše minimální mzdy pro daný rok. V současnosti musí rodič, který žádá o daňový bonus na dítě či děti mít roční příjmy minimálně ve výši 87 600 Kč a pro rok 2021 bude tato částka 91 200 Kč, protože bude vyšší i minimální mzda.

Rodičů s jedním až třemi dětmi se uvedená změna netýká, pokud nemají dítě s těžkým postižením, které má průkaz ZTP/P

Zrušení limitu u daňového bonusu se netýká rodičů, kteří uplatňují bonus na jedno, dvě či tři děti. Pro tyto rodiče zůstane maximum, které budou moci prostřednictvím daňového bonusu získat i nadále na částce 60 300 Kč. Trochu jiná může být situace rodičů, kteří mají dítě s postižením. Uvedeným rodinám totiž může zrušení limitu u daňového bonusu také tento bonus zvýšit, pokud mají dítě s těžším postižením a průkazem ZTP/P. V takovém případě si totiž rodiče mohou na postiženého potomka uplatnit vyšší slevu na dani, což by při třech dětech zvýšilo i daňový bonus.

Nárok na daňový bonus již dnes mají všichni rodiče nezaopatřených dětí, kteří jsou zaměstnáni nebo podnikají jako OSVČ a z uvedených příjmů jim ze zákona vzniká daňová povinnost. Uvedenou povinnost si tito rodiče mohou snižovat uplatněním daňového zvýhodnění až na nulu. A právě ve chvíli, kdy se daňová povinnost sníží na nulu, což znamená, že zvýhodnění na děti přeroste daňovou povinnost. Nemusí uvedený rodič zaplatit státu na dani nic, ale naopak dostane od státu odměnu ve formě daňového bonusu za to, že si i při rodičovských povinnostech zajišťuje příjem právě zaměstnáním či podnikáním.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Zaměstnanci v sociální péči v přímém kontaktu s klienty budou očkováni v první fázi přednostně a nemusí se  registrovat v rezervačním systému

Zaměstnanci v sociální péči v přímém kontaktu s klienty budou očkováni v první fázi přednostně a nemusí se registrovat v rezervačním systému

Datum článku: 14. 01. 2021

Po včerejším jednání vlády o očkovacím plánu potvrzuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, že pracovníci…

Více informací
Povinnosti elektronického podání identifikovaných osob v oblasti DPH od 1. 1. 2021

Povinnosti elektronického podání identifikovaných osob v oblasti DPH od 1. 1. 2021

Datum článku: 05. 01. 2021

Generální finanční ředitelství připomíná podnikatelům a zejména těm registrovaným k DPH, aby se od ledna 2021…

Více informací
Osvobození od daně pro případy nutné likvidace piva bude již trvalé

Osvobození od daně pro případy nutné likvidace piva bude již trvalé

Datum článku: 27. 11. 2020

Doba covidová si žádá spoustu nejrůznějších úprav zákonů zejména v oblasti ekonomické a daňové. Některé…

Více informací
Odpisování majetku by mělo být od roku 2021 díky daňovému balíčku rychlejší a efektivnější

Odpisování majetku by mělo být od roku 2021 díky daňovému balíčku rychlejší a efektivnější

Datum článku: 26. 11. 2020

Jak už se na těchto stránkách psalo, Sněmovna před několika dny schválila balíček se spoustou daňových změn pro…

Více informací