Daňový odpočet hypotéky, stavebního spoření či životního pojištění se vyplatí i v roce 2022
Daňový odpočet i v roce 2022 znamená moci si regulérně snížit daňovou povinnost i o tisíce korun. Výborným pomocníkem k takovému kroku jsou zaplacené úroky z hypotéky na bydlení či úroky ze stavebního spoření nebo úhrady penzijního připojištění a životního pojištění provedené v roce 2021. Fakt, že je téměř konec dubna, není uvedenému kroku na překážku, pokud se daňové přiznání teprve bude odevzdávat.

Daňové odpočty hypotéky na bydlení, úroků ze stavebního spoření i jiné se díky elektronickému přiznání či přiznání s poradcem dají v roce 2022 realizovat do 2. května nebo až do 1. července
Daňový poplatníci, kteří mají povinnost v roce 2022 podat přiznání k dani z příjmu za rok 2021 a povinnost mají zatím nesplněnu, protože přiznání si budou podávat elektronicky samostatně nebo daným úkolem pověřili daňového poradce, mají stále ještě čas snížit si daňovou povinnost díky uplatnění odpočtů.
První skupina uvedených poplatníků tedy ti, kteří si budou v roce 2022 podávat daňové přiznání k dani z příjmů samostatně a samozřejmě elektronickou formou, má na podání čas do 2. května 2022. Uvedený den je posledním dnem lhůty právě pro přiznání k dani z příjmu elektronicky bez poradce. Kdo se rozhodl podávat v roce 2022 přiznání za rok 2021 s pomocí poradce má na splnění povinnosti i přemýšlení jaký odpočet si uplatní čas až do 1. července.
Daňový odpočet je poplatníkem vynaložený státem uznávaný náklad, kterým si poplatník může svoji daňovou povinnost k dani z příjmu vůči státu snížit. Takovéto snížení čili úprava příjmů, z níž se poplatníkovi bude nakonec počítat daň, se rozhodně vyplatí, protože ve výsledku může nakonec poplatník platit o tisíce korun na dani méně.
K populárním odpočtům, které si poplatník může uplatnit, patří nejen poskytnutí darů na dobročinné účely nebo třeba dárcovství krve, patří ještě častěji odpočty zaplacených úroků z hypotéky či úvěru ze stavebního spoření, odpočty na zaplacené příspěvky na doplňkové penzijní spoření či odpočty za placené životní pojištění.
Jaké částky si lze daňově uplatnit na uvedené finanční produkty v přiznání podávaném v roce 2022
Prostřednictvím doplňkového penzijního spoření respektive příspěvků do něj zasílaných si lze za celý rok 2021 odečíst částku až 24 000 Kč. Aby si poplatník mohl uplatnit toto maximum, musí být jeho měsíční spoření na penzi ve výši 3000 Kč a po uplatnění odpočtu v přiznání podaném v roce 2022 ušetří na dani částku 3600 Kč
O stejnou částku tedy 24 000 Kč za rok si lze snížit daň z příjmu také při úhradě životního pojištění, ale musí být splněna podmínka doby pojištění od 5 do 15 let a minimální pojistné částky. Minimální pojistná částka je u doby od 5 do 15 let 40 tisíc Kč. Při době trvání pojištění nad 15 let musí být pojistná částka minimálně 70 000 Kč.
Na zaplacené úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření je možné si uplatnit odpočet až 300 000 Kč za rok, pokud byl úvěr uzavřen před datem 1. 1. 2021. Pokud byl úvěr uzavřen později lze uplatňovat roční odpočet jen 150 000 Kč. Podmínkou využití odpočtu je, že úvěr musí být vždy na zajištění bytové potřeby. Ušetřit se takto na dani za celý rok dá 45 000 Kč u vyšší částky nebo 22 500 Kč v případě nižší částky.
Pokud poplatník žádá o odpočet hypotéky nebo jiného úvěru na bydlení poprvé musí doložit výpis z katastru nemovitostí, kterým prokáže, že odpočet uplatňuje u úvěru na zajištění bydlení s ne na komerční či rekreační nemovitost. Dále musí poplatník každý rok při uplatnění odpočtu doložit potvrzení poskytovatele úvěru, o výši zaplacených úroků.
Potvrzení o zaplacených úrocích z úvěru či o hrazení penzijního spoření či životního pojištění zasílají banky vždy začátkem roku za rok uplynulý. Uživatelé internetového bankovnictví si dané potvrzení své banky mohou stáhnout také přímo v internetovém bankovnictví.
Podobné články
Dvojitá povinnost platby zdravotního pojištění při práci ve třetích zemích
Každý občan České republiky by měl pečlivě sledovat své závazky v oblasti zdravotního pojištění, obzvláště…
Více informacíSměrnice NIS2 ukládá firmám i úřadům ostřeji střežit kyberbezpečnost již v roce 2024
Manažery větších firem s počtem zaměstnanců přesahujícím padesátku a ročním obratem v přepočtu kolem 10…
Více informacíVlastníci, kteří se dodatečně přihlásí k nemovitosti, musí zaplatit daň i podat přiznání k dani z nemovitostí
Vlastníci nedostatečně identifikovaní v katastru nemovitostí i vlastníci neidentifikovaní čili neznámí mají…
Více informacíOptimalizaci daně z příjmů v podnikání je nejlépe vyřešit do konce roku 2023
Podnikatelé, kteří usilují o efektivní snížení své daňové povinnosti z příjmů pro rok 2023, mají nyní…
Více informací