Dohoda o pracovní činnosti má sice volnější pravidla, ale pozor není ani v době koronaviru, úplně bez zásad
Dohoda o pracovní činnosti patří stejně jako dohoda o provedení práce k méně striktním a přísným pracovně-právním vztahům než je uzavření klasického pracovního poměru. Právě pro větší flexibilitu v podmínkách jsou oba výše uvedené druhy dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr velmi využívaným a oblíbeným vztahem u zaměstnavatelů i zaměstnanců zvláště v době letních prázdnin či sezónních brigád, kdy chybí pracovní síly. Ale pozor určitá pravidla stanovená zákonem mají i dohody a zvláště u dohody o pracovní činnosti je zásadní hlídat nepřekročení limitu poloviny týdenní pracovní doby.

I v době koronavirových kotrmelců je důležité u dohod o pracovní činnosti hlídat nepřekročení limitu odpracovaných hodin
Dohody o práci konané mimo pracovní poměr jsou koncipovány tak aby mohly být rychle uzavírány, když je potřeba rychle získat pracovní posily a na straně druhé, aby se dané vazby mohly rychle opět uvolnit, pokud potřeba pomine.
Určité zásady stanovené zákonem je však nutné si hlídat a dodržet zvláště u dohody o pracovní činnosti. Sjednání dohody o pracovní činnosti musí mít vždy písemnou formu. Podle § 76 odstavce 4, zákoníku práce, je vždy nutné, soustředit se na sjednání správného maximálního počtu hodin k odpracování, nesmí být překročen povolený limit, činící maximálně polovinu týdenní pracovní doby. Celé období, na které se dohoda uzavírá, ať je to na dobu určitou či neurčitou nesmí překročit 52 týdnů. Další co je v dohodě o pracovní činnosti vždy nutné uvést je konkrétní vymezení druhu práce, kterou bude zaměstnanec konat. Dalším důležitým a jasně stanoveným bodem dohod by měla být výše odměny.
Zaměstnavatel by si měl také dávat pozor na to, aby i v rámci dohody o provedení činnosti přiděloval dotčenému zaměstnanci práci rovnoměrně po celou dobu trvání dohody. Často dochází k situaci, že v první části dohody je přidělována práce až nad rámec limitu a situace se následně vyrovnává ve druhé polovině období, kdy není přidělována práce vůbec. Takový postup je nesprávný a mohou kvůli němu vznikat nepříjemnosti končící až pokutou za nedodržování zákoníku práce.
I v případě dohod konaných mimo pracovní poměr kontroluje inspekce práce dodržování zákonem stanovených pravidel.
I v rámci dohod se dá dojednat více, než přikazuje zákon, ovšem co je psáno je důležité také dodržovat
Na straně druhé nic nebrání zaměstnavateli a zaměstnanci, aby si i v případě dohody o pracovní činnosti sjednali další podmínky vztahu, které budou v souladu se zákoníkem práce. I v případě dané dohody lze sjednat podmínky ohledně dovolené zaměstnance, ustanovit podmínky cestovních náhrad případně i další záležitosti, jako u pracovního poměru. Je nutné si však uvědomovat, že vše co je písemně ujednáno, je následně potřeba dodržet.
Podobné články
V případě nájmu nemovité věci je někdy třeba hlídat problematiku DPH
Nájem nemovité věci je specifická problematika, u které v mnoha případech není nutné se záležitostmi DPH zabývat…
Více informacíVyšší průměrná mzda s konsolidačním balíčkem v roce 2024 uvalí na více příjmů daň 23 procent
Většině ekonomicky činných osob je již jasné, že v roce 2024 budou nuceni, z důvodů vyšší průměrné mzdy…
Více informacíElektronicky uzavírané pracovní smlouvy bude třeba zasílat na jiný než pracovní mail zaměstnance
Dlouho připravovaná a tolik diskutovaná novela zákoníku práce má na sobě konečně podpis prezidenta, takže může…
Více informacíZaměstnancům na dohody půjde nově srážet z náhrad i záloh odměny, pokud částky nenáleží
Nadcházející novela zákoníku práce přinese mimo jiné i změny ohledně srážek z výdělku pracovníků…
Více informací