Doporučení pro sociální pracovníky krajských a obecních úřadů v oblasti podpory neformálně pečujících při pandemii CIVID-19
Situace ohledně šíření koronaviru a s tím související nemoci COVID-19 se zatím stále nelepší. Počty nemocných narůstají a celá záležitost se bytostně dotýká také sektoru sociální péče a konkrétně i neformálně pečujících osob, které poskytují zásadní podporu a péči osobám se zdravotním a sociálním postižením. I tyto pečující osoby samy potřebují v této mimořádně těžké chvíli pomoc ze strany sociálních pracovníků krajských a obecních úřadů, kteří v případě krizové situace, poradí a v nezbytné situaci i převezmou iniciativu a zajistí péči o potřebného.

Ministerstvo práce a sociálních věcí vydává souhrn doporučení, rad a informací pro sociální pracovníky krajských a obecních úřadů, kteří mají v současnosti poskytovat pevnou záštitu neformálně pečujícím
Současná stále se zhoršující epidemiologická situace ztěžuje i sociální péči. Jindy běžně prováděné úkony jsou dnes mnohem složitější, fyzická i psychická náročnost dané péče se den ze dne zvyšuje. Pečující osoby musí v současnosti často denně řešit nestandardní situace a s jejich zvládáním potřebují pomoc, aby sociální péče o potřebné zůstávala v maximálně možné míře zachována.
Krajské a obecní úřady mají za úkol aktivně sledovat vývoj situace a ve svých správních obvodech koordinovat poskytování sociálních služeb, aby sociální péče potřebným zůstávala i přes obtížnou situaci zajištěna. Pracovníci obecních úřadů mají za úkol navazovat a udržovat fungující spolupráci se zdravotnickými zařízeními, hygienickými stanicemi, pracovníky sociálních služeb i dalšími institucemi a propojovat tyto úřady a instituce s potřebnými občany a neformálními pečujícími.
I neformální pečující osoby se potýkají s uvedeným onemocněním nebo třeba jen s už nezvladatelným vyčerpáním a potřebují radu nebo rovnou přímou aktivní pomoc s řešením daného problému. Je zásadní, aby tito pečující věděli, jak se zachovat a na koho se obrátit, když sami onemocní nebo onemocní osoba, o kterou je pečováno. Na jaké organizace je možné se v takovém případě obrátit, co zařídit a komu péči předat. Je důležité vědět, že i v dané situaci mohou pomoci organizace hájící práva postižených osob i osob pečujících jako třeba organizace Pečuj doma, Národní rada osob se zdravotním postižením a další organizace.
Existuje samozřejmě registr poskytovatelů sociálních služeb i poradenské linky pro sociální služby, které poskytují informace přímo k tomu, jak postupovat v oblasti sociálních služeb v době pandemie.
Více informací k dané problematice a mnoho kontaktů na nejrůznější organizace poskytující pomoc lze nalézt zde.
Podobné články
Sociální podniky mohou až do konce června 2023 žádat o bezúročné úvěry
Sociální podnikání je sice velmi prospěšné, ale nikdy není zcela snadné z hlediska finančního. Uvedené podniky si…
Více informacíPříplatek společníka mimo základní kapitál pomáhá řešit finanční potřeby z vlastních zdrojů
K fungování udržení i jakémukoli rozvoji jsou v každé obchodní společnosti stále potřeba finanční prostředky.…
Více informacíNová aplikace Chytrá migrace pomůže cizincům v Česku řešit nejpotřebnější záležitosti
V cizí zemi a prostředí bývá jedinec ztracen i v případě, kdy se na přechod do jiné země předem připraví.…
Více informacíPodnikatelé budou moci požádat o novou podporu ve formě úvěru s příspěvkem kvůli drahým energiím
Neustále rostoucí ceny energií jsou již noční můrou nejen běžných občanů, ale i podnikatelů. Zvláště malí…
Více informací