Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Dvojité zvýšení minimální mzdy v roce 2023 nejspíš nebude, ale v roce 2024 opět k vzrůstu dojde

Po včerejším jednání vlády s odbory ohledně růstu minimální mzdy je již téměř jisté, že ke druhému zvýšení minimální mzdy v roce 2023 již nejspíš nedojde. Uvedené mimořádné druhé zvýšení nejnižší mzdy v tomtéž roce se snažily odbory prosadit, kvůli současné stále vysoké inflaci a napjaté situaci lidí s nejnižšími příjmy. Nakonec se však jednalo více o systému navyšování minimální mzdy v letech následujících, protože druhé navyšování minimální mzdy během roku, není příliš realizovatelné pro zaměstnavatele.

Dvojité zvýšení minimální mzdy v roce 2023 nejspíš nebude, ale v roce 2024 opět k vz 2.jpg
Datum článku: 17. 05. 2023

Vize odborů na druhé navýšení minimální mzdy v roce 2023 se v realitu asi nepromění. Zaměstnavatelé jsou další zvyšování mzdy schopni zvládnout až v roce 2024

Minimální mzda stoupla od ledna 2023 proti předchozímu roku o 1000 Kč na 17 300 Kč měsíčně. Odbory se však snaží přesvědčit vládu a zaměstnavatele, že vzhledem k současnému ekonomickému vývoji a stálému zvyšování cen produktů a služeb je toto navýšení nejnižších mezd nedostačující, a že je potřeba mimořádně minimální mzdu navýšit od července 2023 znovu o dalších 1000 Kč na 18 300 a dále pak tuto mzdu zvýšit znovu od 1. 1. 2024.

Včera se ohledně tématu zvyšování minimální mzdy konalo další jednání vlády a odborů a  závěr je takový, že druhé zvýšení minimální mzdy se v roce 2023 nejspíš konat nebude, protože by již bylo nerealizovatelné a příliš zatěžující pro zaměstnavatele, kteří musí zvládat stále rostoucí náklady na vstupy a i mzdy jsou již relativně vysoké. Povinné zvýšení minimální mzdy znovu v polovině roku by již bylo vůči zaměstnavatelům skutečně přetěžující nezvládnutelnou položkou. Se zvýšením minimální mzdy na začátku roku 2024 jsou zaměstnavatelé naopak srozuměni a berou ji jako realitu, s níž počítají. Jako nerozumné a příliš vyčerpávající vidí dvojité navýšení minimální mzdy v témže roce také Hospodářská komora ČR. Ministr práce a sociálních věcí na včerejším jednání zástupcům odborů vysvětlil, že pro požadované navýšení již v roce 2023 nevidí prostor a že je důležité soustředit se nyní na úpravu mechanizmu navyšování mzdy v následujících letech. Dle ministra je potřeba tento mechanismus pro následující roky nastavit tak, aby minimální mzdu bylo možné vyrovnávat právě s nečekanými situacemi a držet ji na důstojné míře i třeba v době krize. Důležité je nyní vyjasnit například zda se bude hodnota minimální mzdy určovat z průměrné mzdy či z medianu, aby minimální mzda mohla i v příštích letech předvídatelně, ale i důstojně dále růst. Uvedené záležitosti je podle ministra potřebné řešit  spíše než opětovné zvyšování minimální mzdy ještě v roce 2023.

Na druhé straně však ministr Jurečka připustil, že pokud by se odbory shodli se zaměstnavateli, že minimální mzda má ještě v roce 2023 znovu vzrůst, tak vláda uvedené žádosti vyhoví.

Předseda odborů Středula uvedené jednání ocenil jako konstruktivní a přínosné a se zaměstnavateli se chce o možnosti zvýšení minimální mzdy ještě v roce 2023 zkoušet dohodnout. Ze strany zaměstnavatelů a podnikatelů však znějí jednoznačné signály, že dvojí zvyšování minimální mzdy během téhož roku je pro ně nerealizovatelné.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Změnu výše záloh na sociální pojištění bude od roku 2024 nutné udělat už za leden a nepůjde o změnu jedinou

Změnu výše záloh na sociální pojištění bude od roku 2024 nutné udělat už za leden a nepůjde o změnu jedinou

Datum článku: 01. 12. 2023

OSVČ, které plánují v podnikání pokračovat i v roce 2024, by měli věnovat pozornost několika důležitým změnám…

Více informací
Vnitřní předpis a náhrada mzdy zaměstnanci na dohody při překážkách na straně zaměstnance

Vnitřní předpis a náhrada mzdy zaměstnanci na dohody při překážkách na straně zaměstnance

Datum článku: 30. 11. 2023

Novela zákoníku práce č. 281/2023 Sb. rozšiřuje možnosti dohod mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci pracujícími…

Více informací
Směrnice NIS2 ukládá firmám i úřadům ostřeji střežit kyberbezpečnost již v roce 2024

Směrnice NIS2 ukládá firmám i úřadům ostřeji střežit kyberbezpečnost již v roce 2024

Datum článku: 29. 11. 2023

Manažery větších firem s počtem zaměstnanců přesahujícím padesátku a ročním obratem v přepočtu kolem 10…

Více informací
Vlastníci, kteří se dodatečně přihlásí k nemovitosti, musí zaplatit daň i podat přiznání k dani z nemovitostí

Vlastníci, kteří se dodatečně přihlásí k nemovitosti, musí zaplatit daň i podat přiznání k dani z nemovitostí

Datum článku: 28. 11. 2023

Vlastníci nedostatečně identifikovaní v katastru nemovitostí i vlastníci neidentifikovaní čili neznámí mají…

Více informací