Elektronická evidence tržeb a sankce
Plnit povinnost elektronické evidence tržeb nastane první skupině podnikatelů zřejmě od listopadu 2016. Podnikatelé v oblasti gastronomických a hotelových služeb se tedy již začínají zamýšlet nad tím co je potřeba zařídit, aby uvedený úkol mohli splnit a jak v něm obstát může poradit i náš předchozí článek. Jenže co když podnikatel nesplní co je uloženo, jaké mu budou hrozit sankce?

Potřebný přístroj, připojení, registrace, fiskální kód a co ještě?
Do elektronické evidence se budou podnikatelé zapojovat postupně podle oborů podnikání. Povinnost se bude postupně týkat všech podnikatelů, kteří přijímají platby v hotovosti, platby kartou, šekem stravenkami a dalšími podobnými platebními prostředky zastupujícími hotovost. Všichni uvedení již mají alespoň představu o tom, že budou potřebovat připojení k internetu, registraci-autentizaci provozovny, zařízení na kterém proces elektronické evidence půjde provést( mobil, tablet, e-pokladnu) a fiskální kód.
Kromě uvedeného podnikatel nesmí zapomenout oznámit i svým zákazníkům, že je povinen tržby elektronicky evidovat. Tuto informaci musí mít v čitelné a viditelné formě umístěnu ve všech provozovnách, kde evidované tržby probíhají. V případě, že jde o tržby uskutečněné přes internet musí být oznámení o evidenci tržeb umístěno na příslušném webu. Účtenky k jednotlivým transakcím musí být vytištěny.
A co hrozí při EET za neplnění povinnosti a chyby aneb postihy
Pokud nějakou povinnost ukládá zákon pak je třeba ji splnit a kdo tak neučiní, bude adekvátně svému provinění potrestán. Uvedené bude samozřejmě platit i pro případ elektronicky evidovat tržby. Postihy budou udělovány za závažné nebo opakované porušování zákona jeho nerespektování a působení škody státnímu rozpočtu.
Nejvyšší pokuty 500 tisíc korun se dočká ten, kdo elektronicky evidovat tržby nebude, opakovaně nezašle finančnímu úřadu zprávu o tržbách nebo či bude ignorovat povinnost tisknout a mít pro zákazníky účtenku. Kdo nesplní informační povinnost vůči správci či nebo zákazníkům, bude trestán mírněji, ale také přísně. Pokuta může sahat do desítek tisíc, každé provinění bude posuzováno podle jeho okolností, četnosti a podobně.
I podnikatel elektronicky evidující tržbu, se může dopustit při úkonu neúmyslné chyby i o ní se finanční úřad dozví, ale pokud se situace nebude opakovat často, pak ji podnikateli bez postihu promine. Podnikatel také nebude postihován za to, když si zákazník nepřevezme vytištěnou účtenku. Každé provinění má být nejdříve posouzeno a pak teprve trestáno a toto pravidlo se uplatní i v případě elektronické evidence tržeb.
Podobné články
Od února je nutné mít na autech jen aktuální dálniční známky a staré musí pryč
S posledním lednem definitivně skončila i platnost loňských dálničních známek. Od prvního února už musí být…
Více informacíElektronická evidence tržeb potřebuje dotáhnout do zdárného konce
Z důvodů nastavení skutečně férových podmínek pro všechny podnikatele v naší zemi je podle ministerstva financí…
Více informacíElektronická evidence tržeb sice přináší peníze rozpočtům, ale nejmenší prodejny hubí
Elektronická evidence tržeb funguje přes dva roky. Pro oblast maloobchodu a velkoobchodu začala uvedená povinnost…
Více informacíČeská verze pro GDPR konečně schválena poslanci
Nařízení o ochraně osobních údajů pro země EU známé spíše jako GDPR konečně dostalo úpravu pro tuzemské…
Více informací