Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Kdo bude podávat kontrolní hlášení k DPH?

Podávat kontrolní hlášení bude tedy nevyhnutelnou povinností plátců DPH od 1.1.2016. Proč se bude podávat, bylo vysvětleno v článku předchozím. Nyní je potřeba si ujasnit koho se přesně povinnost týká nebo netýká.

Kdo bude podávat hlášení k DPH.jpg
Datum článku: 02. 11. 2015

Kontrolní hlášení budou podávat všichni plátci DPH, kteří jsou v naší zemi registrováni jako plátci daně bez ohledu na to zda jde o tuzemský nebo zahraniční subjekt. Za skupinu spojených osob bude podávat kontrolní hlášení zastupující člen skupiny. Za „sdružení bez právní subjektivity“ bude podávat kontrolní hlášení společník, který je pověřen vedením daňové evidence. Pokud, ale členové uvedené společnosti uskutečňují ještě další ekonomickou činnost, musí podávat kontrolní hlášení samostatně.

Kontrolní hlášení k DPH musí podávat ten kdo

  • uskuteční zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, či přijme úplatu přede dnem uskutečnění tohoto zdanitelného plnění a je povinen vyplňovat řádky 1 a 2 nebo řádek 25 přiznání k DPH,
  • přijme zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, či poskytne úplatu za plnění přede dnem uskutečnění tohoto plnění a vyplňuje přiznání k DPH v řádcích 40,41 nebo 10,11 nebo přijme plnění u něhož plátci vzniká povinnost přiznat daň dle § 108 odstavec 1 písmen b) a c),
  • ve zvláštním režimu pro investiční zlato přijímá zprostředkovatelskou službu u které byla uplatněna daň podle § 92 odstavec 5 zákona o DPH,
  • uskuteční dodání investičního zlata osvobozeného od daně u kterého má plátce nárok na odpočet daně podle § 92 odstavec 6 písmen b) a c) zákona o DPH nebo
  • investiční zlato vyrobené nebo přeměněné na investiční zlato podle § 92 odstavce 7 zákona o DPH.

Kontrolní hlášení k DPH nemusí podávat ten kdo

  • není plátce DPH
  • identifikovaná osoba,
  • plátce, který neuskutečnil ani nepřijal za dané daňové období žádné zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti a neuplatňuje nárok na odpočet daně z přijatých plnění v běžném režimu,
  • plátce, který uskutečnil jen plnění osvobozená od daně dle § 51 zákona o DPH.

Kdy a jak se podává kontrolní hlášení se dozvíte v dalších článcích.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Založit společnost s ručením omezeným za korunu je možné, ale velmi často krátkozraké

Založit společnost s ručením omezeným za korunu je možné, ale velmi často krátkozraké

Datum článku: 11. 06. 2019

Založení společnosti s ručením omezeným se základním kapitálem jedné koruny je sice ze zákona možné, avšak ani…

Více informací
Podnikání v sociálních službách zřejmě nebude zcela osvobozeno od EET

Podnikání v sociálních službách zřejmě nebude zcela osvobozeno od EET

Datum článku: 10. 06. 2019

Podnikání v sociálních službách, při němž podnikatelé přijímají tržby v hotovosti, bude zřejmě podléhat…

Více informací
Ukončit podnikání znamená také srovnat záležitosti z pohledu daní zejména DPH a daně z příjmů

Ukončit podnikání znamená také srovnat záležitosti z pohledu daní zejména DPH a daně z příjmů

Datum článku: 27. 05. 2019

Při ukončení podnikání je nutné vyřídit mnoho důležitých záležitostí, i když jde jen o podnikání fyzické…

Více informací
Dovoz masa je dnes nutné pečlivě promýšlet, nutnost drahých veterinárních kontrol může i ukončit podnikání

Dovoz masa je dnes nutné pečlivě promýšlet, nutnost drahých veterinárních kontrol může i ukončit podnikání

Datum článku: 22. 05. 2019

Podnikání není nikdy a v žádném sektoru úplně snadná záležitost. Nejednou situace podnikatele donutí sáhnout si…

Více informací