Kontroly zdanění pasivních příjmů českých společností jsou a budou stále častější
Změny postupů jsou běžnou součástí života a týkají se i postupů daňových kontrol českých společností zvláště těch, které mají zahraniční vazby a vyplácí příjmy z dividend, úroků a další pasivní příjmy do zahraničí. Společnosti si musí dávat pozor zejména na správný postup oznamování příjmů plynoucích do zahraničí a samozřejmě správný výpočet i odvod daně.

Příjmy vyplácené jiným subjektům do zahraničí zajímají a budu zajímat daňové kontrolory stále více
Daňové kontroly všeho druhu jsou záležitost stále aktivní a aktuální a nelze očekávat, že by uvedená aktivita nějak zeslábla či stagnovala zvláště v době sílící elektronizace a digitalizace.
Stále větší kontrolní pozornost se dnes věnuje společnostem vyplácejícím příjmy zvláště ty pasivní subjektům do zahraničí. Uvedená oblast je totiž nadále místem snadno svádějícím k cíleně nezákonnému daňovému jednání čili k provádění daňových úniků do zahraničí. Cílem nejen tuzemské daňové správy, ale i daňových správ v okolních i vzdálenějších zemích je právě pečlivými a propojenými kontrolami bránit převodu a danění příjmů ve státech s nižší či nulovou mírou zdanění.
Na to, že jsou a stále více budou v hledáčku daňových kontrol, musí být připraveny nejen velké nadnárodní společnosti, ale stejně tak i menší tuzemské firmy a dokonce i firmy rodinné, které mají část aktivit v zahraničí a uskutečňují přeshraniční transakce. Kontrola se soustředí zejména na příjmy tekoucí od uvedených českých firem do zahraničí a pozornost kontrol velmi zaostřuje na správné uplatňování daňových výhod a správného zdanění zejména u příjmů z podílů na zisku.
Právě výše uvedená digitalizace a přeshraniční spolupráce umožňuje rychleji kontrolním orgánům zjistit, že někde něco daňově neladí. Změnil se i systém povinného oznamování příjmů plynoucích do zahraničí. Od jara 2019 musí čeští plátci oznamovat u tohoto druhu příjmů nejen příjmy podléhající srážkové dani, ale i příjmy, které jsou od uvedené daně osvobozeny nebo nedochází k jejich zdanění, protože se u nich uplatňují mezinárodně dohodnuté podmínky zamezující dvojímu zdanění.
Společnosti musí dbát zejména na to, aby v administrativních systémech byly včas daňová přiznání, účetní závěrky a také přehled transakcí mezi spojenými osobami.
Důležité je dokázat, že byl uplatněn správný daňový režim a uplatnění případných daňových výhod je v souladu se zákonem
Základní podstata kontrol je tedy stále táž a plátce se jich nemusí obávat, pokud správně a v příslušných lhůtách plní daňové povinnosti odvádí i z výše uvedených pasivních příjmů daň jak náleží a je schopen doložit, jaký daňový režim byl u vyplácených příjmů použit a že se jednalo o režim správný a uplatněné osvobození či výhody ze smluv zamezujících dvojímu zdanění byly využity taktéž oprávněně. Zásadní tedy je, aby společnosti věnovaly velkou pozornost daňové dokumentaci a archivaci této dokumentace a aby v uvedených dokumentech systematicky zatříděných bylo možné rychle a třeba po několika letech v případě kontroly najít potřebné doklady.
Daňová kontrola může přijít jednou za několik let a dokumentace tedy musí být průběžně a systematicky uspořádána takovým způsobem, aby bylo možné bez zbytečné nervozity najít a předložit žádané dokumenty vždy, i v případech, že u společnosti dojde k personálním změnám a pracovníci, kteří dokumentaci zpracovávali a ukládali, se již vyměnili.
Podobné články
Příspěvek zaměstnancům na dopravu si zaměstnavatel může uplatnit v daních
Za cesty do a ze zaměstnání utratí nejeden zaměstnanec nemalou položku. I to může být někdy důvod, proč se…
Více informacíÚsporný tarif a co chaty, domácnosti napojené na teplárny či firmy?
Energetický úsporný tarif je vládní opatření v oblasti energií, které má občanům dotačně pomáhat zvládnout…
Více informacíProti opakované nezákonné daňové kontrole se lze bránit
Pokud má daňový subjekt pocit, že je správou daně kontrolován příliš často bez jednoznačného srozumitelně…
Více informacíFinanční správa se chystá od září 2022 zasílat výzvy za chyby u silniční daně
Podnikatelé, kteří k podnikání používají vozidla s největší povolenou hmotností nad 12 tun a přípojná vozidla…
Více informací