Měření tělesné teploty při vstupu na pracoviště je v souladu se zákonem
Mnohá opatření konaná v souvislosti s předcházením nákaze Koronavirem občany stále více obtěžují a stále častěji se ozývají otázky, zda mnohé z těchto úkonů už nejsou nadměrným zásahem do lidských práv a zda je takové počínání v souladu se zákonem. V posledních dnech taková otázka zaznívá nejčastěji v souvislosti s měřením teploty zaměstnancům při vstupu na pracoviště.

Měření teploty zaměstnancům bez propojení s dalšími údaji zaměstnance a v zájmu ochrany veřejného zdraví není protiprávní jednání
Většina zaměstnanců si v těchto dnech při vstupu na pracoviště musí zvykat na pravidelné měření tělesné teploty. Uvedený úkon se provádí, kvůli včasnému zachycení nemocných zaměstnanců, kteří mohou být potencionálně nakaženi vysoce infekční nemocí Covid-19. Zvýšená tělesná teplota je jedním z prvních příznaků daného onemocnění a její včasné odhalení umožňuje rychlý zásah a oddělení potencionálně nakažených od zdravé populace.
I když takové měření teploty není nijak invazivním zásahem a jedinec jej nemusí ani zaznamenat, protože je prováděno bezkontaktně. Mnoho osob, zvláště zaměstnanců větších podniků, kteří tento rituál nyní podstupují denně třeba i několikrát, daný úkon vnímá stále citlivěji jako zásah do svého soukromí.
Podle vyjádření odborníků z oblasti práva však není tento úkon zvláště s ohledem na současnou situaci protiprávní. Ochrana veřejného zdraví zvláště v době jednoznačně prokazatelného ohrožení je vždy zásadní a musí jí ustoupit i komfort jednotlivce.
K základním povinnostem zaměstnavatele podle zákoníku práce vždy patří zajištění ochrany zdraví a bezpečného prostředí pro všechny zaměstnance. Každý zaměstnavatel musí vždy maximálně předcházet riziku ohrožení zdraví či dokonce života svých pracovníků. Měření teploty při vstupu na pracoviště, pokud není propojeno s dalšími údaji o konkrétním zaměstnanci, není v rozporu ani s přísnými paragrafy o ochraně osobních údajů. Více zde.
Podobné články
Doručování písemností bude snazší pro zaměstnavatele a rizikovější pro zaměstnance
Novelizovaný zákoník práce začne být, kromě ustanovení o dovolené u dohod účinný již od 1. října 2023.…
Více informacíZaměstnancům na dohody půjde nově srážet z náhrad i záloh odměny, pokud částky nenáleží
Nadcházející novela zákoníku práce přinese mimo jiné i změny ohledně srážek z výdělku pracovníků…
Více informacíRozšířené potvrzení o zaměstnanosti kvůli podpoře si zaměstnanec musí vyžádat
Pokud končí pracovněprávní vztah zaměstnavatele a zaměstnance, má zaměstnavatel ze zákona vždy povinnost vystavit…
Více informacíOkamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem chce trpělivost
Zaměstnanec, který se rozhodne okamžitě ukončit pracovní poměr se svým zaměstnavatelem, protože mu zaměstnavatel…
Více informací