Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Milostivé léto bude nejspíš i v roce 2023 a pomůže s dluhy na daních

Problémy s dluhy jsou v současné těžké ekonomické situaci ještě palčivější než kdykoli dříve a rozhodně nelze říci, že by jich ubývalo. Je jasné, že nemalá skupina lidí bude nepříjemné dluhové problémy řešit i v roce 2023. Mnohým z uvedených nešťastníků možná opět pomůže oddlužovací akce Milostivé léto, která s největší pravděpodobností proběhne potřetí od července do listopadu 2023.

Milostivé léto bude nejspíš i v roce 2023 a pomůže s dluhy  2.jpg
Datum článku: 04. 01. 2023

Třetí Milostivé léto v roce 2023 by mělo pomoci zbavit se dluhů u České správy sociálního zabezpečení nebo Finanční správy ČR nejen občanům, ale i firmám

V roce 2023 se chystá nejedna důležitá událost. Jednou z takových zcela zásadních událostí zejména pro dlužníky má být i třetí oddlužovací akce státu ve formě takzvaného Milostivého léta. Právě v těchto dnech by měla podmínky třetího Milostivého léta projednávat vláda a poté je předat k projednání Parlamentu ČR. Pokud návrh ministerstva financí a ministerstva práce na opětovné opakování této oddlužovací akce projde bez problémů, mělo by Milostivé léto s číslem 3 probíhat od července do listopadu 2023.

Připomeňme si, že Milostivé léto je akce státu na pomoc s oddlužením tedy se zvládnutím problémů s dluhy. Milostivé léto nezbavuje dlužníka odpovědnosti za vzniklý dluh samotný, ale zbavuje příslušenství k dluhu prominutím daného příslušenství, čímž je řešení dluhu pro dlužníka snesitelnější. Dlužník, který se rozhodne do akce zapojit, musí, aby se od dluhu osvobodil, vždy zaplatit jistinu dluhu čili samotný dluh a k němu poplatek za zastavení exekuce. Pokud je uvedené splněno, tak se dlužník od dluhu osvobodí, protože všechny ostatní poplatky a penále z dluhu se mu odpouští.

Jak je uvedeno jmenovaná oddlužovací akce proběhla již dvakrát, poprvé v roce 2021 a podruhé v roce 2022. V obou případech pomohla velkému množství dlužníků z řad fyzických osob, kteří se předtím třeba i léta marně snažili splatit dluh vzniklý například z nezaplacení pokuty dopravním podnikům, poplatku obcím nebo třeba z nezaplaceného zdravotního pojištění. Dlužnou částku se nedařilo uhradit právě proto, že narostla o penále a další poplatky spojené s dluhem. Právě proto že akce milostivého léta dané poplatky promíjí, stal se dluh pro dané dlužníky po letech únosným čili splatitelným. Obě uvedené akce se však vztahovaly pouze na dluhy vůči samosprávě a jejím organizacím a dluhy vymáhané soudními exekutory. Záležitost se nevztahovala na dluhy, které vymáhají samy úřady bez exekutorů a nevztahovala se  na dluhy daňové u finančních úřadů ani na dluhy vůči České správě sociálního zabezpečení. Právě proto se chystá ještě třetí Milostivé léto, aby šanci dosáhnout oddlužení dostali lidé i firmy, kteří se předchozích akci účastnit nemohli, protože jejich dluhy jsou právě u finančních úřadů nebo u ČSSZ.

I v případě třetího milostivého léta se bude muset dlužník o své oddlužení aktivně starat a splatit jistinu čili původní dlužnou částku

Základní princi a pravidla pro dlužníky budou i u třetího milostivého léta shodná s jeho předchůdci. Bude tedy platit, že dlužník, který se chce dluhu zbavit, bude muset s institucí, u níž má dluh aktivně komunikovat a jednat, tak aby se dluhu zbavil, čili splatit co splaceno být musí. To znamená uvědomit danou instituci o tom, že má zájem o vypořádání dluhu právě prostřednictvím dané akce a opět bude nutné zaplatit samotnou jistinu dluhu a stát poté odpustí příslušenství daného dluhu.

 U daňových dluhů se bude odpouštět:

úrok s prodlení s platbou,

penále,

úrok z posečkané částky i

pokuta za opožděné tvrzení daně.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Třetí Milostivé léto umožní splácet s pomocí splátkového kalendáře

Třetí Milostivé léto umožní splácet s pomocí splátkového kalendáře

Datum článku: 02. 06. 2023

Třetí oddlužovací akce státu čili Milostivé léto, která dá šanci tisícům dlužníků být zase bez dluhů, už je…

Více informací
Náhrady za poškození zdraví při práci se od června 2023 zvýší, ale méně než obvykle

Náhrady za poškození zdraví při práci se od června 2023 zvýší, ale méně než obvykle

Datum článku: 31. 05. 2023

Většina důchodců již ví, že se jim, od 1. června 2023 zvýší v rámci mimořádné valorizace důchody a že to…

Více informací
Lidem čekajícím na vyřízení důchodu nebude hrozit dluh na zdravotním pojištění

Lidem čekajícím na vyřízení důchodu nebude hrozit dluh na zdravotním pojištění

Datum článku: 30. 05. 2023

Současná doba je v mnoha ohledech vypjatá a nestandardní i z hlediska čekání na vyřízení důchodů. Čekací…

Více informací
Zrychlené mimořádné odpisy majetku pro rok 2023 a 2024 by měly pomáhat místo seškrtaných dotací

Zrychlené mimořádné odpisy majetku pro rok 2023 a 2024 by měly pomáhat místo seškrtaných dotací

Datum článku: 30. 05. 2023

Připravovaný konsolidační nebo taktéž úsporný balíček, který v současnosti připravuje vláda ČR, bude poměrně…

Více informací