Minimální zálohy pro rok 2021 na sociální pojištění budou OSVČ muset opět navýšit
Minimální zálohy na sociální pojištění budou muset OSVČ i v roce 2021 stejně jako v letech předešlých znovu zvýšit. Zvýšení sice nebude příliš vysoké jen v desítkách korun, ale musí být provedeno, řádně a včas jak při podnikání na hlavní činnost tak u podnikání na činnost vedlejší, pokud podnikatel tuto povinnost má a neosvobozuje ho od ní třeba zisk nižší než je rozhodný limit.

Minimální záloha na sociální pojištění OSVČ na hlavní činnost pro rok 2021 vzroste na 2588 Kč měsíčně
O tom, že se podnikatelům pro rok 2021 zvýší minimální zálohy na zdravotní pojištění, se na těchto stránkách psalo již v minulém týdnu. Obdobný proces však nastane také u minimálních záloh na sociální pojištění. I zde budou OSVČ muset platbu zvýšit pokud se jich platba minimálních záloh týká.
Sociální pojištění v sobě zahrnuje pravidelnou platbu na důchodové pojištění, nemocenské pojištění a taktéž platbu na státní politiku zaměstnanosti. OSVČ, pro které je podnikání hlavním zdrojem obživy musí sociální pojištění ze zákona odvádět vždy pravidelně a alespoň v minimální výši. Tato minimální výše jsou vlastně minimální povinné zálohy, které se každým rokem mění, protože se mění průměrná mzda obyvatel i vyměřovací základ, což jsou veličiny, z nichž se výše minimálních záloh v tomto případě vypočítává.
Průměrná mzda pro rok 2021 se zvýší na 35 441 Kč a stoupne i minimální měsíční vyměřovací základ a bude třeba tomu přizpůsobit právě i výši odváděných měsíčních minimálních záloh na sociální pojištění jak v případě hlavní činnosti, tak při podnikání na vedlejší činnost.
Pokud bude OSVČ v roce 2021 podnikat na hlavní činnost bude muset měsíčně odvádět minimální zálohy v částce 2588 Kč. Uvedená částka je o 44 Kč vyšší než v roce 2020.
Při vedlejší činnosti bude třeba minimální platbu na sociální pojištění pro rok 2021 zvýšit také pokud bude překročen limit
Při podnikání na vedlejší činnost se při placení povinných záloh vychází z výše dosaženého zisku za předchozí rok podnikání. Pro vedlejší činnost je dokonce pro sociální pojistné stanovena určitá rozhodná částka, a pokud je zisk nižší než ona rozhodná částka, zálohy na sociální pojištění být hrazeny nemusí.
OSVČ na vedlejší činnost, které mají zisk vyšší, než je rozhodná částka musí také povinně odvádět alespoň minimální zálohy na sociální pojištění z tohoto zisku a tuto povinnost budou mít i v roce 2021. Rozhodná částka pro rok 2021 je na čísle 85 058 Kč. V případě, že zisk OSVČ při vedlejší činnosti bude vyšší, než uvedená částka musí odvádět minimální povinné zálohy. Pro rok 2021 budou tyto zálohy 1036 Kč každý měsíc, bude to více než rok předchozí tedy rok 2020, kdy je minimální pojistné na sociální pojištění 1018 Kč měsíčně.
Nová výše záloh u sociálního pojištění na rozdíl od zdravotního se platí vždy až po podání Přehledu
Povinné zálohy u sociálního pojištění se platí vždy za měsíc, na který se záloha vztahuje. Záloha za leden je splatná během ledna a měla by na účet ČSSZ přijít v rozmezí od prvního do posledního dne v měsíci, za který náleží.
Nová výše záloh se u sociálního pojištění platí vždy až po podání Přehledu o příjmech a výdajích za předchozí období podnikání. Do podání Přehledu za rok 2020, se budou platit zálohy na sociální pojištění stále v té výši, v jaké je měl podnikatel v roce 2020 a záloha ve výši pro rok 2021, se začne platit až po přehledu a platí to i pro zálohy minimální.
Podobné články
Zálohy na sociální pojištění budou pro začínající podnikatele možná nižší i při úsporných opatřeních
Jak již většina občanů stačila postřehnout, chystá vláda kvůli obrovským dluhům státního rozpočtu razantní…
Více informacíPenzijní spoření by mělo být již od roku 2024 lákavější
Potřeba aby si lidé více a aktivněji spořili na důchod je stále naléhavější. Stát proto již od roku 2024…
Více informacíZákon o DPH se od července 2023 novelizuje kvůli definičním změnám
V zákoně o DPH dojde od 1. 7. 2023 ke změnám definic stavby bytového domu a stavby rodinného domu právě pro…
Více informacíOchranné pracovní prostředky zaměstnanců znamenají pro zaměstnavatele řadu povinností
Každý zaměstnavatel má ze zákona povinnost zajistit zaměstnancům bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Z uvedené…
Více informací