Místo inventury pohledávek zavedla ČSSZ pro OSVČ novou online službu
Česká správa sociálního zabezpečení spustila již od 26. 1. 2022 novou online službu pro OSVČ. Tato služba nahrazuje dosavadní službu inventura pohledávek, kterou podnikatelé dosud dostávali informace o zaplacených zálohách na důchodové pojištění.

Nová online služba ČSSZ s názvem Informace o zaplacených zálohách na pojistné na důchodové pojištění nahradila každoroční rozesílání takzvaných inventur pohledávek
Česká správa sociálního zabezpečení se snaží co nejvíce své služby digitalizovat a vylepšovat. V rámci těchto inovací změnila ČSSZ takto jednu ze služeb pro OSVČ. Dosud totiž uvedená instituce pravidelně každý rok zasílala OSVČ dopisy s takzvanou inventurou pohledávek. Jednalo se o informativní sdělení o zaplacených zálohách na pojistné na důchodové pojištění.
Od 26. ledna 2022 spustila ČSSZ na svém ePortálu na svém webu novou digitální službu, která nahrazuje výše uvedené rozesílání inventury pohledávek. Nová online služba přímo s názvem Informace o zaplacených zálohách na pojistné na důchodové pojištění poskytne OSVČ nejen tytéž informace, které jim každý rok v únoru dávala zasílaná inventura pohledávek, ale mnohem více.
Nová služba poskytne podnikateli přehled o zaplacených zálohách na pojistné v jednotlivých měsících v kalendářním roce s uvedením výše předepsaných záloh na aktuální i předchozí kalendářní období. Podnikatel tak bude mít kdykoli po ruce přehled o všech uhrazených zálohách na uvedené pojistné v aktuálním i předchozím kalendářním roce. Uvedené informace půjde i vytisknout ve formátu PDF. Další výhodou uvedené novinky bude, že pomůže i s podáním přehledu o příjmech a výdajích za uplynulý kalendářní rok.
Aby OSVČ mohla službu používat, musí mít elektronickou identitu pro přihlášení do online služeb nebo zplnomocněnou osobu, která se bude přihlašovat za ni
Výše uvedené informace pro OSVČ znamenají, že inventuru pohledávek již v roce 2022 neobdrží a informace najdou na ePortálu ČSSZ po přihlášení některým ze způsobů elektronické identity. Jinak řečeno k informacím se lze dostat například pomocí přihlašovacích údajů do datové schránky, přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví či elektronického občanského průkazu s čipem. Pokud OSVČ žádný z uvedených způsobů elektronické identity nemá. Může pověřit čili zplnomocnit osobu například účetní či daňového poradce a tato osoba se na základě pověření bude do služby přihlašovat za osobu, která ji daným úkolem pověří. Více zde.
Podobné články
Peníze za nezrušené zálohy při přestupu na paušální režim lze dostat zpět
Podnikatelé nemají o povinnosti a starosti nouzi, ani když přejdou ze standardního náročného režimu na režim…
Více informacíInformace o zaplacených zálohách na důchodové pojištění už jen online
Připomínáme OSVČ, že pokud vyhlíží přehled o zaplacených zálohách na důchodové pojištění, v poštovní…
Více informacíNezapočítávání studia do nároku na důchod znamená pro současné mladé o tisícovky nižší penzi
Současná mladá generace to skutečně nebude mít ohledně starobního důchodu vůbec snadné třeba i proto, že se jí…
Více informacíVarování ČSSZ před falešnými internetovými stránkami lákajícími údaje
Klienti ČSSZ, kteří si chtějí přes internetové stránky ověřit například informace o svých nemocenských…
Více informací