Na zdravotní a sociální pojištění musí myslet student, který z hlediska odvodů už není dítětem
Čas dětství a bezstarostnosti pro každého jednou skončí a následně je potřeba začít se starat o nutné povinnosti plynoucí ze zákona. Mezi uvedené povinnosti, o kterých je nutné mít přehled už jako student v posluchárně vysoké školy je zdravotní a sociální pojištění.

Když se studentovi blíží 26 let věku, je nutno vzhlédnout od skript k povinnému pojištění
Student do 26 let věku, pokud studuje formou denního studia a nepracuje ani neprovozuje podnikatelskou činnost, je pro stát z hlediska zdravotního i sociálního pojištění nezaopatřeným dítětem a povinnosti spojené s odvody za něho stát vyřeší.
Po oslavě šestadvacátých narozenin musí student začít řešit své zdravotní pojištění a i sociálnímu pojištění už by měl věnovat pozornost při denním i kombinovaném studiu. Posledním měsícem, kdy za studenta povinné pojistné zaplatí stát je právě ten, ve kterém oslaví uvedené narozeniny, následně je třeba starat se sám.
Zdravotní pojištění je třeba řešit prioritně
Když student přestane být z hlediska povinného pojištění nezaopatřeným dítětem, ale nepřestane být studentem, musí si bez ohledu na formu studia nejdříve vyřešit povinnosti ke zdravotní pojišťovně. Student, který bude i nadále pouze studovat se musí pojišťovně nahlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů měsíc po svých šestadvacátých narozeninách už si zaplatit povinnou částku na zdravotní pojištění. Jako osoba bez zdanitelných příjmů bude platit v roce 2017 měsíčně částku 1 485 Kč. V roce 2018 se uvedená platba zvýší na 1 647 Kč měsíčně, protože v daném roce se zvýší i minimální mzda, která je pro výši uvedené částky určujícím faktorem.
Pokud se student po dosažení uvedeného věku nahlásí na zdravotní pojišťovně jako zaměstnanec, bude za něho zdravotní pojištění odvádět zaměstnavatel.
Když se student v daném věku rozhodne podnikat, musí se na zdravotní pojišťovně nahlásit jako OSVČ a začít platit zdravotní pojištění alespoň v minimální výši pro podnikatele, což znamená částku 1 906 Kč měsíčně.
Sociální pojištění nespěchá tolik jako zdravotní, ale nelze se jím nezabývat
Úhrada sociálního pojištění má jiná hlediska než pojištění zdravotní a i pro studenta, který překročil uvedenou věkovou hranici, bývá záležitostí méně akutní než povinnosti ke zdravotní pojišťovně. Při denním studiu, když student není současně zaměstnán ani nepodniká, nemusí platit sociální pojištění a nehrozí mu za to sankce, ale nic se mu také neukládá na důchod. Pokud jedinec studuje a současně je zaměstnancem o platbu sociálního pojištění se starat nemusí, tuto záležitost má na bedrech jeho zaměstnavatel, který se odvádí sociální pojištění, které má v sobě zakomponovánu částku důchodovou.
Pokud se při studiu podniká, záleží platba sociálního pojištění na výši limitu pro povinnou platbu sociálního pojištění. Limit, od kterého je nutné platit při studentském podnikání, jakožto činnosti vedlejší sociální pojištění se mění, když se nepřekročí rozhodná částka zakládající povinnou účast na pojištění, nevzniká povinnost platit toto pojištění. Uvedenou rozhodující cifrou je pro rok 2017 číslo 67 757 Kč. Pokud zisk z podnikání překročí stanovený limit pro daný rok, musí se v následujícím roce sociální pojištění doplatit a začít platit povinné zálohy.
Podobné články
Sociální pojištění se u dohod s odměnou nad měsíční limit musí odvádět také
Pracovní vztahy uzavírané na některou z dohod konaných mimo pracovní poměr sice nejsou z hlediska administrativy tak…
Více informacíTaké OBZP nesmí zapomenout v roce 2021 platit více na zdravotní pojištění než v roce předchozím
Na úhradu povinných plateb ve správné výši si zdaleka nemusí dávat pozor jen podnikatelé, ale také osoby bez…
Více informacíDaňová povinnost se všem studentům pracujícím v nouzovém stavu ve zdravotnictví a sociálních službách odpustí generálním pardonem ministryně financí
Vzhledem k současné situaci a zásadní potřebě práce studentů ve zdravotnictví a sociálních službách udělí…
Více informacíVyšší minimální mzda v roce 2021 zvedne limity pro daňový bonus na dítě, školkovné, zálohu na zdravotní pojištění samoplátců i přivýdělek uchazečů o zaměstnání
Minimální mzda se v roce 2021 tedy i navzdory Covidu zvýší na 15 200 Kč měsíčně. Jenže jak už většina lidí…
Více informací