Nemožnost nástupu do nové práce pro nemoc či ošetřovné to bývá problém, který by měl zaměstnanec ve vlastním zájmu aktivně řešit
Nemoc si svůj nástup nevybírá nebo spíše zaútočí obvykle v tu nejméně vhodnou dobu, například ve chvíli, kdy má zaměstnanec nastoupit do nového zaměstnání. Co v takovém případě musí udělat zaměstnanec? Co taková situace znamená z hlediska pracovního poměru a co z hlediska zdravotního pojištění?

Pokud zaměstnanec nemůže nově nastoupit do zaměstnání z důvodu vlastní nemoci či ošetřování blízkého a neřeší situaci, nemá nárok na nemocenskou ani ošetřovné
Jak je řečeno výše nemoc většinou přichází nečekaně a náhle a může velmi nepříjemně zkomplikovat i situaci se zaměstnáním. Velmi nepříjemná je situace ve chvíli, kdy má člověk nastoupit do nového zaměstnání, ale k nástupu nedojde, protože dotyčný či dotyčná sám či sama onemocní nebo onemocní někdo blízký a zaměstnanec musí nástup do nového zaměstnání vyměnit za ošetřování člena rodiny.
Pro dotčeného nového zaměstnance, který zaměstnancem ještě nestihl být, protože do zaměstnání nemohl vůbec nastoupit, nastává velmi komplikovaná, ale z hlediska nemocenského pojištění jednoznačná a kritická situace. Uvedený zaměstnanec totiž v daném případě ze zákona nemá nárok na dávky z nemocenského pojištění, tedy nemocenskou ani ošetřovné v případě ošetřování člena rodiny. Pokud totiž uvedený zaměstnanec do práce vůbec nenastoupí ani nenahlásí důvod, který mu v nástupu brání, může zaměstnavatel od pracovní smlouvy odstoupit a nerozběhne se ani nemocenské pojištění a jeho podpora. Nárok v daném případě není ani na nemocenskou od zaměstnavatele v prvních 14 dnech nemoci, protože zaměstnanec se pro nového zaměstnavatele zaměstnancem vůbec z hlediska nemocenského pojištění nestal. Ale naštěstí je zde ještě ustanovení pracovního práva z hlediska pracovního poměru a zde záleží na tom, jak v dané situaci zareaguje sám zaměstnanec, jestli neztratí hlavu a správně zareaguje, měl by přece jen dostat šanci a najít ze situace cestu ven.
I v nemoci či na ošetřovném je důležité situaci s novým zaměstnavatelem aktivně řešit
I v těžkých chvílích a starostech je důležité snažit se aktivně jednat. Je zde totiž pohled pracovního práva, který situaci vidí trochu jinak než hledisko správy sociálního pojištění a zdravotní pojišťovny. Pokud zaměstnanec podepsal pracovní smlouvu, že k určitému dni nastoupí do práce a k uvedenému nástupu nedojde z výše uvedených závažných důvodů, pracovní poměr z hlediska paragrafů stejně vznikl a běží a na straně zaměstnance nastala překážka v práci. V dané situaci je zásadní, aby zaměstnanec, i když z výše uvedených důvodů do zaměstnání nenastoupí, co nejrychleji nejpozději do týdne informoval zaměstnavatele o překážce v práci na své straně.
Pokud takto zaměstnanec postupuje a zaměstnavateli včas nahlásí důvod své nepřítomnosti, bude splněna podmínka § 5 zákona o veřejném zdravotním pojištění a zaměstnanec musí být nadále považován za zaměstnance, kterému by měly plynout příjmy ze závislé činnosti a má se za to, že po ukončení překážky v práci do zaměstnání nastoupí a budou mu plynout příjmy a zaměstnavatel by mu neměl pracovní poměr ukončit.
Podobné články
Optimalizaci daně z příjmů v podnikání je nejlépe vyřešit do konce roku 2023
Podnikatelé, kteří usilují o efektivní snížení své daňové povinnosti z příjmů pro rok 2023, mají nyní…
Více informacíFirmy budou muset povinně jasně informovat nejen zaměstnance o odměňování a skončí doložky o mlčenlivosti
Zaměstnavatelé budou mít již brzy nové povinnosti ohledně informování zaměstnanců i inspektorátu práce ohledně…
Více informacíPřechod práv a povinností mezi zaměstnavateli musí být projednán s odbory i radou zaměstnanců
V případě převedení činnosti i zaměstnanců od jednoho zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli, musí být ze…
Více informacíVolno zaměstnanců na dohody při všech přípustných překážkách v práci na straně zaměstnance
Novela zákoníku práce, která vstoupila v platnost v říjnu 2023, přinesla podstatné změny v postupech a pravidlech…
Více informací