Neomluvená pracovní absence o státních svátcích se proplacení občas nevyhne
I když to zní naprosto podivně, tak absence zaměstnance na pracovišti ve dnech státního svátku může zaměstnanci přinést peníze a zaměstnavateli povinnost platit. Určitá pravidla i co se týká odměňování zaměstnanců, jsou totiž nastavena obecně plošně a tak mohou někdy získat zaměstnanci i výhodu, i v případech, kdy by jinak měla přijít sankce za neplnění povinností.

Absenci ve dnech státních svátků zaměstnanci nelze prokázat, pokud nejde o pracoviště s nepřetržitým provozem
Jak prozrazuje úvod článku odměňovat správně a spravedlivě zaměstnance za práci ve svátek v zaměstnáních, kde není nepřetržitý provoz, nemusí být vůbec snadné a zaměstnavatelům respektive účetním to může přinášet i nevýhody a starosti. Zákon totiž skoro vždy stanoví nějaká obecně platná pravidla skoro pro každou situaci a při aplikování těchto obecných pravidel může být snaha o spravedlnost velmi složitá.
Nesnadnou záležitostí může být v daném případě neomluvená absence čili nepřítomnost zaměstnance na pracovišti a zohlednění dané situace v odměňování zaměstnance.
Řekněme si rovnou, že zde obecné pravidlo zákona nahrává i případnému nesprávnému jednání zaměstnance a zaměstnavatel zde musí poskytnout zaměstnanci příslušnou odměnu za práci ve svátek, pokud svátek připadne na dny, které by jinak byly pro zaměstnance pracovními dny, a zaměstnanec by měl běžně vypsanou směnu.
Zákon jednoznačně v § 115 zákoníku práce říká, že odměna za práci náleží zaměstnanci samozřejmě i za práci ve svátek a odstavec 3 daného paragrafu pak říká jednoznačně, že pokud zaměstnanec nepracoval proto, že na jeho obvyklý pracovní den připadl svátek, přísluší mu náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu v důsledku svátku ušla.
Pokud zaměstnanec nepracuje, protože o státních svátcích se na jeho pracovišti nepracuje, není zde nepřetržitý provoz, náleží mu odměna a nemůže být obviněn z neomluvené absence
Pokud zaměstnanec pracovat neměl, protože na posuzovaný pracovní den připadl svátek, který je pro jeho pracoviště státem uznaným dnem pracovního klidu, není možné zaměstnance potrestat za neomluvenou absenci nevyplacením mzdy, ani kdyby ve dnech předcházejících k neomluvené absenci došlo. Za uvedený svátek či svátky peníze zaměstnanec dostat musí, protože mu nelze přisuzovat neomluvenou absenci za dny, kdy v práci být nemá, protože je svátek a provoz pracoviště je právě z uvedeného důvodu přerušen, čili se nepracuje a nepracují ani ostatní zaměstnanci.
V případě nepřetržitého provozu hrozí samozřejmě neomluvená absence zaměstnanci i o svátcích a zaměstnavatel má samozřejmě právo jej za neomluvenou absenci postihnout
Samozřejmě na pracovištích s nepřetržitým provozem je to logicky s neomluvenou absencí jinak. Postih za toto závažné porušení pracovní kázně se na zaměstnance vztahuje i v době svátků, a pokud zaměstnanec neplní své povinnosti, zaměstnavatel mu samozřejmě za dny svátků, pokud měl být v práci a bez řádné omluvy tam nebyl, nebude poskytovat mzdu.
Podobné články
Žádost o příspěvek na bydlení se o trochu zjednoduší, ale ne o moc
Žádat o příspěvek na bydlení není v současné době, navzdory ujišťování ministerstva nic administrativně…
Více informacíNerozdělení zisku mezi společníky může společník napadnout soudní žalobou
Vždy pokud v obchodních společnostech spojuje síly několik společníků, činí tak jednak proto, aby se jim…
Více informacíV zákoně o evidenci skutečných majitelů budou na podzim 2022 opět změny
Změny zákonů jsou v naší zemi skutečně velmi časté. V červnu to bude teprve rok, kdy začal být účinný Zákon…
Více informacíZjišťování údajů o uchazeči si vždy žádá opatrnost a znalost zákonů
Je pochopitelné, že každý zaměstnavatel chce mít o přijímaném uchazeči co nejkompletnější informace z hlediska…
Více informací