Neschopenka může současně být žádankou na testování a na žádost hygieny ji může při Covidu vystavit praktický lékař
Lidí nakažených nemocí Covid-19 v posledních dnech stále po tisícovkách přibývá. Hygiena nestíhá trasovat a vydávat žádanky o karanténu, Neschopenka může být vystavena dříve než karanténa i lidem, kteří o ni lékaře ještě nepožádali. Mnoho lidí je postupem zmateno a neví co si počít s karanténou a zaměstnáním.

Karanténa by měla být vystavena před neschopenkou, ale v současné situaci může být neschopenka dvojitým dokladem
Pokud hygienici zjistí, že se jedinec dostal do rizikového kontaktu s osobou pozitivní nemocí Covid-19. Telefonicky dotyčnému uvedenou skutečnost oznámí, poučí daného jedince, že má zůstat doma, izolovat se co nejvíce od ostatních osob, vyhnout se používání společných předmětů a vyčkat na vystavení žádanky na karanténu a testování. První testování musí proběhnout do pěti dnů od kontaktu a za dalších pět dnů pak probíhá druhé testování. Pokud jsou oba testy negativní, karanténa dotčeného končí a jedinec se může zařadit do normálního běžného života, může chodit do práce i jinam.
Jenže jak ukazuje, situace dnešních dnů vyšší moc se standardními postupy neřídí a dává záležitosti vlastní řád či spíše ne (řád). I sama hygiena v současnosti přiznává, že situaci nestíhá a je občas nucena modifikovat standardní postupy. Standardně by hygiena měla vystavit karanténu a žádanku na testy o čemž by následně měl postižený informovat svého praktického lékaře a praktický lékař by měl až po konzultaci s dotčeným ohledně jeho zdravotního stavu vystavovat e-neschopenku. Nemoc Covid-19 může mít u různých pacientů nejrůznější formu průběhu a neschopenka třeba ani nemusí být nutná. Jedinec sedící doma v karanténě může klidně pracovat z domova a pobírat plnou mzdu. Vždy záleží na zdravotním stavu jedince a na tom jak se dohodne se zaměstnavatelem. O nařízení karantény má zaměstnanec povinnost co nejdříve informovat zaměstnavatele.
Jenže jak je naznačeno výše situace nemusí vždy probíhat podle nalinkovaných pravidel. Když hygiena v současnosti nestíhá, vystavovat karantény může požádat praktického lékaře, aby podchycenému kontaktu vystavil nejdříve neschopenku, která je současně žádankou na testování. Že je uvedený postup v současnosti možný a v souladu s pravidly potvrzuje i sdružení praktických lékařů ČR.
Podobné články
Zákoník práce ČR chrání zaměstnance i při smlouvě dle cizího práva
Cizinec pracující v ČR se také může soudně domáhat neplatnosti výpovědi z pracovního poměru a může být…
Více informacíU převodních cen je i v roce 2023 potřeba hlídat pravidla
Převodní ceny jsou ceny sjednávané při transakcích podniků vzájemně propojených kapitálem nebo managementem…
Více informacíSpolečná odpovědnost a povinnost zaměstnance i zaměstnavatele při náhradě škody
Ke vzniku škody na pracovištích dojde poměrně snadno, a pokud se taková věc stane, je samozřejmě nutné řešit…
Více informacíMzdu musí mít ve stanoveném termínu zaměstnanec k dispozici
Blíží se doba čerpání dovolených, a nemusí být vždy snadné nahradit ani pracovníky vyřizující mzdové…
Více informací