Očkování proti nemoci Covid-19 by mělo být ze zákona hrazeno pojišťovnami a první vakcíny by měly být v republice už možná na konci roku 2020
Ne všechna očkování jsou vždy hrazena pojišťovnami, mnohá si musí pacient uhradit z vlastní kapsy. Očkování proti nemoci Covid-19 však s největší pravděpodobností pojišťovny hradit budou. Návrh změny zákona, který to umožní, už připravilo Ministerstvo zdravotnictví.
První vakcíny proti Covidu-19 budou v ČR s největší pravděpodobností v lednu až únoru 2021 a lék bude hrazen pojišťovnami
O možnost očkování proti onemocnění Covid-19 se zajímá stále více lidí a zdaleka nejen těch, kterým z různých důvodů hrozí větší riziko nákazy.
Ministerstvo zdravotnictví má zájem na tom, aby proti uvedenému zákeřnému onemocnění bylo, jakmile to bude možné, naočkováno co nejvíce lidí, dokonce už kvůli dané záležitosti připravilo změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Tato změna umožní, aby očkování proti této nemoci bylo hrazeno ze zdravotního pojištění.
Česko již prostřednictvím společného nákupu v rámci EU objednalo tři miliony dávek očkovací látky od společnosti AstraZeneca. V případě této látky bude potřeba očkování ve dvou dávkách a uvedená objednávka by měla stačit k plnému naočkování 1,5 milionu lidí. Také další dodávky očkovací látky pro další lidi by měly být hrazeny státem. Jedna dávka vakcíny od výše uvedené firmy by měla podle předběžných odhadů stát asi 50 Kč. U dalších výrobců zatím přesná cena vakcíny určena není, ale už se zřejmě bude jednat o cenu o dost vyšší. U každé vakcíny vždy záleží na náročnosti podmínek, které si vakcína vyžaduje pro skladování a manipulaci. U dalších výrobců se předběžně počítá s cenou v rozmezí přibližně 211 až 264 Kč za dávku. Kromě dodávek od firmy AstraZeneca předběžně ČR počítá i s nákupem vakcíny od firmy Pfizer.
První vakcíny by podle ministra zdravotnictví měly být v naší zemi v lednu 2021, ale pokud by se situace vyvíjela maximálně příznivě, mohly by být již v závěru roku letošního.
V první fázi se budou očkovat krizoví zdravotníci a nejohroženější skupiny obyvatel
Ministerstvo zdravotnictví má zájem na tom, aby očkování bylo co nejdostupnější a proočkovanost dosáhla 65 až 70 procent obyvatel, ale je třeba počítat s tím, že proces bude probíhat v několika fázích.
V první fázi by měli být očkováni zdravotníci z první linie a s nimi ty nejrizikovější skupiny obyvatel. Což znamená zdravotníky z oddělení ARO, JIP, urgentních příjmů, infekčních i plicních oddělení i záchranky, občané nad 65 let, kteří jsou pacienti s chronickými plicními nemocemi, těžkou cukrovkou, závažnými onemocněními srdce, ledvin či jater a pacienti s plánovanou léčbou radioterapií či chemoterapií a taktéž zaměstnanci i klienti v zařízeních sociálních služeb.
V další fázi by měli být očkováni další zdravotníci, členové integrovaného záchranného systému tedy hasiči a policisté, Zaměstnanci orgánů ochrany veřejného zdraví a kritické infrastruktury, členové krizových štábů a vlády.
V další fázi pak všichni další občané, kteří budou mít o očkování zájem, protože nikdo samozřejmě nemůže být do vakcinace nucen.
Podobné články
Odstupné může být poskytováno i jako benefit
Zaměstnavatelé mají ze zákona možnost poskytovat svým zaměstnancům nejrůznější výhody nebo jinak řečeno…
Více informacíNepřetržitý odpočinek zaměstnance při více zaměstnáních nebo dohodách
Doba nepřetržitého odpočinku zaměstnance v pracovním procesu je nařízena přímo zákoníkem práce. Zaměstnavatelé…
Více informacíAgentury práce budou zřejmě platit vyšší poplatek za povolení k činnosti a nejen to
Agentury práce se při své činnosti často dopouštějí chyb i nedodržování zákonů. Z uvedeného důvodu se chystá…
Více informacíNový zákon o účetnictví od roku 2025 posílí výkaznictví i pružnost postupů
Nový zákon o účetnictví, který má začít platit od roku 2025 a má účetnictví zásadně proměnit, se intenzivně…
Více informací