Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Odchod do předčasného důchodu o týden později může znamenat více peněz

O tom, že odchod do předčasného starobního důchodu je třeba předem dobře zvážit a neuspěchat se již psalo na tomto portálu v několika článcích. Uvedené platí i v roce 2023 a dá se říci, že stále více. Dá se říci, že každý odpracovaný týden navíc, může znamenat vyšší částku důchodu.

Odchod do předčasného důchodu o týden později může znamen 2.jpg
Datum článku: 14. 06. 2023

Předčasný starobní důchod zvýší každý odpracovaný týden navíc

V otázce odchodu do předčasného starobního důchodu rozhodně neplatí, že o týden dříve či později už nic nemění. V dané záležitosti platí pravý opak a potvrzuje to i článek na webu Finance.cz. Odchod do předčasného starobního důchodu je potřeba vždy načasovat na tu nejlepší dobu, aby žadatel měl co nejvíce odpracováno a co možná nejvíce se eliminovalo také krácení dávky.

Krácení je u předčasného důchodu nevyhnutelná věc je trvalé a nelze se mu vyhnout, krácení je vlastně určitý druh sankce za to, že jedinec odchází do starobního důchodu dříve, než přijde jeho čas. Při krácení dochází ke snižování procentní výměry důchodu za každých započatých 90 dnů předčasného odchodu do důchodu. Čím dříve jedinec do starobního důchodu odchází tím je krácení citelnější a vyplácený důchod nižší to platí i v roce 2023.

Předčasný důchod se krátí o:

  • 0,9% z výpočtového základu za každých 90 dní v období prvních 360 dnů,
  • 1,2% z výpočtového základu za každých 90 dní od 361 dne do 720 kalendářního dne předčasnosti,
  • 1,5% z výpočtového základu za každých 90 dní od 721 dne předčasnosti.

Je tedy jasné, že čím další dobu jedinec před odchodem do předčasné penze v práci vydrží, tím příznivěji se to projeví na výši důchodu, který bude dostávat. I pouhý týden, o který žadatel o předčasný důchod odejde do penze později, už může docela zřetelně snížit neblahý vliv krácení prodloužit dobu pojištění a navýšit tím vyplácený důchod i o několik stovek měsíčně navíc.

Právě proto se vždy vyplatí si odchod do předčasného starobního důchodu promyslet a načasovat do nejvhodnější doby podle toho kolik času žadateli zbývá do odchodu do řádného starobního důchodu, kolik má odpracovaných let a zda si právě ještě odpracováním jednoho či dvou dalších týdnů nemůže podmínky ještě vylepšit. Není na škodu se ohledně nejlepšího načasování předčasného důchodu poradit s odborníky na České správě sociálního zabezpečení či v centrech pro seniory.

Připomínáme, že do předčasného důchodu nelze odejít před dosažením 60 let a k tomu je nutné mít odpracovánu dobu pojištění, která je potřebná pro řádný důchodový věk

Pro to, aby jedinec vůbec mohl do předčasného důchodu odejít, je nezbytné dosáhnout určité věkové hranice a současně k tomu mít ještě odpracovánu minimálně takovou dobu, která je aktuálně nutná pro odchod do řádného důchodu. To znamená, aby si člověk mohl požádat o předčasný důchod v roce 2023, musí mu být v uvedeném roce nejméně 60 let a žádost může podat až po dosažení těchto 60 let.

Současně s dosažením minimálně uvedeného věku, musí být splněna i druhá podmínka dosažení potřebné doby pojištění na důchod neboli odpracovaných let. Uvedená doba v roce 2023 činí nejméně 35 let. Do uvedené doby pojištění se započítávají nejen přímo odpracované roky, ale také takzvané náhradní doby pojištění, kam patří období například péče o dítě do čtyř let věku na rodičovské dovolené, doba evidence na úřadě práce v zákonném rozsahu, nebo například doba řádného studia na střední či vysoké škole před rokem 2010.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

OBZP pokud chtějí starobní důchod, musí včas vyřešit sociální pojištění

OBZP pokud chtějí starobní důchod, musí včas vyřešit sociální pojištění

Datum článku: 23. 04. 2024

V současné době se stále více osob setkává s problematickou situací, kdy se jim blíží důchodový věk, ale nárok…

Více informací
Smluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH

Smluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH

Datum článku: 16. 04. 2024

Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…

Více informací
I při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy

I při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy

Datum článku: 15. 04. 2024

I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…

Více informací
Pracovní poměry na dobu určitou lze sjednávat v určitých případech bez omezení

Pracovní poměry na dobu určitou lze sjednávat v určitých případech bez omezení

Datum článku: 14. 03. 2024

Zákoník práce stanovuje jasné omezení a pravidla pro uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou tak, aby se…

Více informací