Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Odchod do předčasného důchodu o týden později může znamenat více peněz

O tom, že odchod do předčasného starobního důchodu je třeba předem dobře zvážit a neuspěchat se již psalo na tomto portálu v několika článcích. Uvedené platí i v roce 2023 a dá se říci, že stále více. Dá se říci, že každý odpracovaný týden navíc, může znamenat vyšší částku důchodu.

Odchod do předčasného důchodu o týden později může znamen 2.jpg
Datum článku: 14. 06. 2023

Předčasný starobní důchod zvýší každý odpracovaný týden navíc

V otázce odchodu do předčasného starobního důchodu rozhodně neplatí, že o týden dříve či později už nic nemění. V dané záležitosti platí pravý opak a potvrzuje to i článek na webu Finance.cz. Odchod do předčasného starobního důchodu je potřeba vždy načasovat na tu nejlepší dobu, aby žadatel měl co nejvíce odpracováno a co možná nejvíce se eliminovalo také krácení dávky.

Krácení je u předčasného důchodu nevyhnutelná věc je trvalé a nelze se mu vyhnout, krácení je vlastně určitý druh sankce za to, že jedinec odchází do starobního důchodu dříve, než přijde jeho čas. Při krácení dochází ke snižování procentní výměry důchodu za každých započatých 90 dnů předčasného odchodu do důchodu. Čím dříve jedinec do starobního důchodu odchází tím je krácení citelnější a vyplácený důchod nižší to platí i v roce 2023.

Předčasný důchod se krátí o:

  • 0,9% z výpočtového základu za každých 90 dní v období prvních 360 dnů,
  • 1,2% z výpočtového základu za každých 90 dní od 361 dne do 720 kalendářního dne předčasnosti,
  • 1,5% z výpočtového základu za každých 90 dní od 721 dne předčasnosti.

Je tedy jasné, že čím další dobu jedinec před odchodem do předčasné penze v práci vydrží, tím příznivěji se to projeví na výši důchodu, který bude dostávat. I pouhý týden, o který žadatel o předčasný důchod odejde do penze později, už může docela zřetelně snížit neblahý vliv krácení prodloužit dobu pojištění a navýšit tím vyplácený důchod i o několik stovek měsíčně navíc.

Právě proto se vždy vyplatí si odchod do předčasného starobního důchodu promyslet a načasovat do nejvhodnější doby podle toho kolik času žadateli zbývá do odchodu do řádného starobního důchodu, kolik má odpracovaných let a zda si právě ještě odpracováním jednoho či dvou dalších týdnů nemůže podmínky ještě vylepšit. Není na škodu se ohledně nejlepšího načasování předčasného důchodu poradit s odborníky na České správě sociálního zabezpečení či v centrech pro seniory.

Připomínáme, že do předčasného důchodu nelze odejít před dosažením 60 let a k tomu je nutné mít odpracovánu dobu pojištění, která je potřebná pro řádný důchodový věk

Pro to, aby jedinec vůbec mohl do předčasného důchodu odejít, je nezbytné dosáhnout určité věkové hranice a současně k tomu mít ještě odpracovánu minimálně takovou dobu, která je aktuálně nutná pro odchod do řádného důchodu. To znamená, aby si člověk mohl požádat o předčasný důchod v roce 2023, musí mu být v uvedeném roce nejméně 60 let a žádost může podat až po dosažení těchto 60 let.

Současně s dosažením minimálně uvedeného věku, musí být splněna i druhá podmínka dosažení potřebné doby pojištění na důchod neboli odpracovaných let. Uvedená doba v roce 2023 činí nejméně 35 let. Do uvedené doby pojištění se započítávají nejen přímo odpracované roky, ale také takzvané náhradní doby pojištění, kam patří období například péče o dítě do čtyř let věku na rodičovské dovolené, doba evidence na úřadě práce v zákonném rozsahu, nebo například doba řádného studia na střední či vysoké škole před rokem 2010.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Předčasný důchod přiznaný od října 2023 bude hodně nevýhodný

Předčasný důchod přiznaný od října 2023 bude hodně nevýhodný

Datum článku: 21. 09. 2023

Peníze na důchody dává vláda dohromady stále obtížněji i v případě důchodů řádných, a proto přistoupila…

Více informací
Při práci během mateřské či rodičovské je třeba si zajistit, aby výdělek nesnížil budoucí důchod

Při práci během mateřské či rodičovské je třeba si zajistit, aby výdělek nesnížil budoucí důchod

Datum článku: 20. 09. 2023

Možná to někoho překvapí, ale práce během mateřské či rodičovské dovolené může negativně působit, nebo…

Více informací
Daňový bonus na dítě v roce 2023 může být nedosažitelný

Daňový bonus na dítě v roce 2023 může být nedosažitelný

Datum článku: 18. 09. 2023

Daňový bonus na dítě může i v roce 2023 pomáhat vylepšit příjmovou situaci v nejedné rodině s nezaopatřenými…

Více informací
Daňové slevy i odpočty a jak to s nimi bude za rok 2023 a v roce 2024

Daňové slevy i odpočty a jak to s nimi bude za rok 2023 a v roce 2024

Datum článku: 15. 08. 2023

Daňové slevy pomáhají podnikatelům i zaměstnancům platit na daních méně zcela v souladu se zákonem. Jenže…

Více informací