Počítačová a digitální gramotnost je a bude pro seniory stále potřebnější
Nejen současná očkovací registrační bojovka, ale celé období pandemie ukazují, jak velmi nutné je a i nadále bude šířit a prohlubovat počítačovou gramotnost v seniorském věku.

Umět i v seniorském věku komunikovat a vyřizovat záležitosti prostřednictvím počítačů, chytrých mobilů a podobných zařízení je stále větší nutnost, která se vyplatí
O potřebě prohlubování finanční gramotnosti v naší společnosti se mluví již dlouho a je to i hojně medializovaný problém. Naproti tomu o potřebě prohlubování alespoň základní digitální gramotnosti u občanů v seniorském věku se příliš nemluví.
Celá pandemie koronaviru a zejména situace posledních dnů a hodin, kdy se mají nejstarší senioři registrovat k očkování, ukazují, jak velké jsou nedostatky v základní počítačové a digitální gramotnosti u starší generace. Problém se zdaleka netýká jen té nejstarší populace osmdesátiletých a starších lidí, ale velmi často už i osob třeba kolem šedesáti let a nezvladatelným problémem zdaleka není jen registrace ke covidovému očkování. Stejně nepřekonatelnou překážkou pro uvedené občany bývá i stále častější elektronické objednávání a komunikace s úřady či lékaři, elektronické bankovnictví a často bývá problém i získávání informací elektronickou cestou. Jenže uvedené neznalosti a nekamarádění s počítači či chytrými telefony a dalšími technologiemi mohou vést až k určité diskriminaci uvedené skupiny lidí a to už je velmi závažná záležitost, kterou je nutné cíleně a plánovitě řešit.
Například placení nejrůznějších služeb a povinných poplatků, pokud se vyřizují elektronicky, nejsou s nimi žádné vedlejší výdaje, stejná věc řeší přímo na přepážce pošty či banky je nutné za podání příkazu k úhradě připlatit třeba i sto korun navíc a dané položky téměř každým rokem rostou. Například Česká spořitelna zvyšuje letos poplatek za platební příkaz podaný na pobočce už na 100 Kč a obdobně jsou na tom i další banky. Někde se banky snaží sice záležitost kompenzovat slevami, které se ovšem obvykle nevztahují na všechny klienty, ale jen na některé skupiny a další se pak cítí v nevýhodě a stále častěji se kvůli dané záležitosti obrací třeba i na veřejného ochránce práv.
Problém však není snadné řešit, protože horším nepřítelem než věk může být strach z nových věcí
Ano, popsanou záležitost je nutné řešit a současně s tím počítat, že půjde o nelehký úkol, který si vyžádá nějaký čas a především nesnadnou práci a pochopení od střední a mladé generace. Daleko silnějším nepřítelem než věk mohou být předsudky a nechuť učit se novým věcem, na které se musí pozvolna ale systematicky a trvale. Více zde.
Podobné články
Příspěvek na bydlení půjde od července vyřídit online a mimořádná okamžitá pomoc půjde žádat ve více situacích
Už za dva dny bude možné si vyřídit příspěvek na bydlení zcela elektronicky z počítače tabletu či mobilu.…
Více informacíOd neplatných bankovek mohou osvobodit vkladomaty, ale ne všechny
S koncem června 2022 skončí platnost také bankovkám vydaným v letech 1995 až 1999. Od 1. července 2022 budou…
Více informacíMilostivé léto vůči dlužníkům se chystají v roce 2022 opakovat i některé banky
Akce Milostivé léto pomáhající dlužníkům vyřešit si zvládnutelným způsobem dluhy vůči státním institucím se…
Více informacíK provedení platby od roku 2023 bude často stačit jen telefonní číslo příjemce
Postupy běžných lidských úkonů se neustále zjednodušují a platí to i pro platby. Od roku 2023 už při vzájemném…
Více informací