Podmínky práce přes platformy se snad již brzy propojí s podmínkami klasických zaměstnanců
Práce přes digitální platformy již není ani v tuzemsku jev nijak ojedinělý. Naopak se stále sílícím celkovým rozmachem digitalizace i v naší zemi stále přibývá lidí, kteří jsou uvedeným způsobem zaměstnáni jako nejrůznější kurýři, zprostředkovatelé, překladatelé a v podobných profesích. Problém je však v podmínkách tohoto a klasického zaměstnání, respektive pracovníci pracující přes digitální platformy zatím nemají zákonem jištěny srovnatelné podmínky s běžným zaměstnáním a právě to by se mělo změnit.
Jednání o evropské směrnici, která nastaví pravidla pracovních podmínek při práci přes digitální platformy v EU, pokračují a po přijetí do dvou let uvedená pravidla přijme i Česko
Pokud jedinec vykonává jakékoli zaměstnání, čili závislou práci v prostoru území EU je důležité, aby se tak dělo vždy za právně stanovených a srovnatelných pravidel. Jenže právě při zaměstnávání přes digitální platformy zatím nějaká společná pravidla pro tento způsob zaměstnávání chybí. Lidé takto zaměstnaní zatím nemají žádným zákonem zajištěno třeba právo na odměnu za práci či nemocenskou a podobně je to samozřejmě i s nárokem na dovolenou a dalšími záležitostmi, které jsou většinou pro běžné zaměstnance samozřejmostí.
Změnu uvedené záležitosti by měla přinést v EU intenzivně chystaná směrnice ohledně zlepšení respektive sladění podmínek při práci přes digitální platformy s podmínkami při standardním zaměstnávání.
Jde o to, aby i lidé pracující v uvedeném systému měli určitým způsobem za svou práci zaručenu odměnu či třeba podporu v nemoci a na straně druhé, aby byla jednoznačně stanovena i základní pravidla, která má zaměstnanec při této práci dodržovat. Jde například o systém určitého elektronického dohledu, jestli zaměstnanec skutečně práci koná. O stanovení pravidel pro pracovní dobu a dobu nepřítomnosti, o jasná pravidla pro přijímání či možnost odmítnutí úkolu zaměstnancem. Pokud by platforma alespoň některé ale nejméně dvě přijala, bylo by na ni následně pohlíženo jako na zaměstnavatele a na její pracovníky jako na zaměstnance s jejich právy. Samozřejmě by pak bylo nutné ze strany zaměstnavatelů počítat s tím, že občas může někdo z úřadu na kontrolu dodržování těchto pravidel.
Nejbližší jednání o dané směrnici má probíhat již příští měsíc čili v březnu 2022. Pokud bude uvedený proces úspěšný, tak brzy po přijetí uvedených pravidel v rámci EU je bude muset mezi svá pravidla zařadit i naše země, konkrétně to bude muset být do dvou let od přijetí evropského.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informací