Podnikání ve zdravotnictví není jednoduché a e-recepty stále působí těžkou hlavu
Mít v ČR soukromou lékařskou praxi rozhodně neznamená a zřejmě ještě dlouho nebude znamenat klidný a zajištěný život prožívaný v úctě a vážnosti. Realita je přesně opačná. Lékaři soukromí i státní dnes zdaleka nebojují jen se zákeřnými nemocemi, ale s mnohdy ještě zákeřnějšími administrativními úkony, elektronizací, která komplikuje život a naštvanými pacienty na které pro přemíru povinností a nedostatek statečných, zbývá stále méně času.

E-recepty stále připravují mnoho lékařů o čas, peníze i energii pro jejich práci
Elektronizace zdravotnictví by měla usnadňovat nutnou nelékařskou práci lékařům a pomáhat jim snáze zvládat administrativní povinnosti, aby měli více času věnovat se zdraví svých pacientů. Jenže jak se ukazuje, skutečnost vždycky bývá mnohem odlišnější, než se plánuje a předpokládá. Komplikace s nutnými administrativními povinnostmi mohou být často tak tvrdé, že nejednou odradí i zkušené matadory, kteří předtím v nejedné bitvě zvítězili a platí to i pro lékaře.
Zatím se zdá, že elektronizace zdravotnictví příliš neprospívá. Povinnost vystavovat e-recepty netrvá zrovna krátce a lékařům stále způsobuje mnohdy infarktové situace. I když lékař investuje do příslušného počítačového vybavení a vyhledá na pomoc uznávaného počítačového odborníka, komplikace s e-recepty mnohdy neustávají. Dodavatelé potřebných systémů a IT odborníci tvrdí, že hlavní příčina potíží s e-recepty tkví ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv, který spravuje a provozuje centrální úložiště elektronických receptů. Uvedená instituce tvrdí přesný opak a lékař s plnou čekárnou pacientů za zády si nejednou musí najít příslušný zádrhel sám a přiložit ruku ke klávesnici musí mnohdy dokonce sám pacient.
Není výjimkou, že pacientovi nedorazí přes SMS zprávu zaslaný e-recept či dorazí jen část receptu. Řešení situace je opět na lékaři, který by potřeboval spolehlivou kontrolu nad tím, zda recept pacientovi dorazil či ne a kde nastal případný problém. Uvedená kontrola ze strany lékařů však zatím možná není a ani se neplánuje. Daný problémový horký brambor se opět přehazuje mezi IT odborníky a Státním ústavem pro kontrolu léčiv a opět je vždy chyba u protistrany.
Pokud má tedy dnes lékař soukromou praxi ustát, potřebuje zvládat perfektně nejen svůj obor, ale vyznat se i na poli technologií a digitalizace, vládnout přirozenou diplomacií při kontaktu s úřady a k tomu mít ještě nervy z oceli a nezdolný optimismus.
Když pacientovi nedojde recept, musí přiložit ruku k dílu a zapátrat v aplikaci na webu SÚKLu
Pokud se nad zlověstnou technikou nepodaří zvítězit lékaři, může si po e-receptu zmizelém v síti, který nedorazil přes SMS zprávu zapátrat sám pacient a podle vyjádření uvedené instituce bude pacient odměněn úspěchem. Na uvedeném webu si prý každý pacient může zdarma zjistit z příslušného lékového záznamu, který je veden k jeho osobě, jaké recepty na léky byly na jeho jméno vystaveny a vydány. Pacient tím získá přesný přehled a nemůže se mu podle tiskové mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv stát, že zůstane bezradný třeba s neúplným e-receptem.
Podobné články
Použití reklamy na sociálních k podnikání přináší často povinnosti i neplátcům DPH
S daňovými povinnostmi ohledně DPH to není úplně jednoduché a povinnosti ohledně uvedené daně mohou v určitý…
Více informacíMění se pravidla pro daňovou kontrolu při podnikání na digitálních platformách
Podnikání na základě digitálních platforem přibývá, dokonce se dá jednoznačně říci, že vzkvétá, ale…
Více informacíDaňová ztráta v daňovém přiznání v roce 2022 a její klady a zápory
Daňová ztráta na rozdíl od ztráty běžné může mít svá pozitiva, protože si jejím prostřednictvím poplatník…
Více informacíSpolupráci s OSVČ je nutné dobře promyslet, aby nesklouzla do švarcsystému
Bez spolupráce to v podnikatelském světě možné není a týká se to i spolupráce větších i menších firem…
Více informací