Podnikatelé musí více pozornosti věnovat pojištění proti řádění živlů
Podnikání vždy znamená také spoustu nejrůznějších starostí. Nově de k těmto starostem stále častěji i v našich končinách přidávají ty s řešením živelných pohrom. Nedávné řádění tornáda mnoha podnikatelům ukázalo, že pojištění je nutné promýšlet stále pečlivěji a nespoléhat na to, že některé jevy u nás nejsou možné. Výrazné výkyvy počasí budou i v naší zemi kvůli změně klimatických podmínek stále častější a je nutné tomu přizpůsobit i pojištění podnikání.

Proti riziku vichřice a jiných událostí spojených s větrem se tuzemští podnikatelé pojišťují nedostatečně nebo vůbec
Následky, které na majetku podnikatelů zanechalo řádění tornáda z letošního léta, jsou obrovské. Uvedená pohroma však odhalila velmi zneklidňující jev, že se totiž tuzemští podnikatelé při sjednávání pojištění pohromám spojeným s větrem příliš nevěnují. Většina podnikatelů věnuje při pojištění pozornost zejména pojištění proti škodám způsobeným lidmi či zvířaty a škodám způsobeným vodou, záplavami přívalovými dešti či kroupami.
Riziku působení větrných živlů podnikatelé takovou pozornost nevěnují a letošní léto podle pracovníků pojišťoven ukázalo, že se podnikatelé proti pohromám způsobeným větrem pojišťují nedostatečně nebo dokonce vůbec. Přitom škody způsobené silným větrem, vichřicí či tornádem neničí jen střešní krytiny či drobnější majetek, ale ničí celé budovy až do základů, automobily i řadu dalších věcí. V zemědělství je působení větru druhým nejsilnějším ničitelem vichřice způsobí až 70 procent škod, které pojišťovny do zemědělství vyplácí.
Pokud podnikatel při stanovení pojistné částky podcení riziko a pojistné je nedostatečné, může se stát, že je záležitost nakonec podpojištěna a nejen, že pojistná částka na krytí škody nestačí, ale může se stát i to, že právě kvůli podpojištění ji pojišťovna nemůže vyplatit vůbec.
Pojistné smlouvy se vyplatí pravidelně aktualizovat a upravovat
Co tedy radí odborníci na pojištění nejen podnikatelům, aby je nečekané události nejen ty živelné zaskočily co nejméně?
Podle odborníků je klíčovou záležitostí nejen pro podnikatele pravidelná aktualizace pojistných smluv. Pojistné smlouvy se vyplatí s pomocí odborníka každé dva roky zkontrolovat, zhodnotit zda jsou zohledněna všechna rizika, která mohou hrozit a zda jsou pojistné částky dostatečné a případně samozřejmě stav věcí náležitě upravit.
Pojistné smlouvy, které nebyly od sjednání až do okamžiku, kdy je nutné řešit pojistnou událost, upraveny, podle odborníků nemusí být dostačující, nebo by při upravení mohly přinést větší a efektivnější pomoc než bez úpravy.
Podobné články
Nový web MPO pomůže podnikatelům s vyhledáním podpory na míru pro jejich podnikání
Jakákoli podpora se v dnešní ekonomicky náročné době podnikatelům hodí ještě více než kdykoli v době…
Více informacíFaktura není nejsilnějším důkazem v dlužnických sporech podnikatelů
Spory mezi podnikateli ohledně neplnění dohodnutých závazků a z toho vzešlých dluhů jsou velmi nepříjemné, ale…
Více informacíOdevzdání přehledů poradcem by si měl podnikatel prověřit i v roce 2023
Osoby samostatně výdělečně činné, které si pro podání daňového přiznání zvolily služby daňového poradce,…
Více informacíChod firmy je třeba před dovolenou nastavit tak, aby vše důležité probíhalo
V povědomí široké veřejnosti je často slyšet, že prosperující podnikání a dovolená nejdou dohromady, a že…
Více informací