Podnikatelský účet pro OSVČ není zákonnou nutností, ale dává financím řád a má své výhody
Otázku zda je či není nutné mít pro podnikatelské aktivity zvláštní účet, si kladou většinou OSVČ provozující drobné podnikání či živnost a připadá jim složité operovat se dvěma účty. Větší firmy a právnické osoby uvedenou otázku neřeší, protože samostatný účet pro podnikání je zde nezbytný. Jak to tedy s účty při podnikání vlastně je?

OSVČ jako podnikající fyzická osoba podnikatelský účet opravdu mít nemusí, ale hrozí administrativní chaos při řešení účetních a daňových záležitostí
Ohledně podnikatelského účtu jsou paragrafy k malým OSVČ a drobným podnikatelům výjimečně shovívavé a nutnost podnikatelského účtu nenařizují.
OSVČ fyzická osoba se tedy klidně může rozhodnout, že všechny své finanční prostředky, ať už jsou z podnikání nebo z jiné aktivity, bude mít vložené na jednom účtu. Toto rozhodnutí není nijak proti zákonu a nebudou hrozit sankce, avšak z hlediska plnění nutných podnikatelských povinností a především z hlediska oddělení soukromí od podnikání výše uvedené rozhodnutí nijak výhodné není, ale naopak může znamenat mnoho chaosu a nepříjemností.
Z hlediska pořádku, přehledu a rychlé orientace je vždy výhodnější finančně od sebe soukromí a podnikání oddělit. K uvedenému dokonce není nutné mít přímo podnikatelský účet, ale je možné mít dva účty osobní, jeden pro podnikatelské finanční aktivity a druhý pro podnikatelské záležitosti.. K podnikání a podnikatelským finančním aktivitám se váží jiné povinnosti z hlediska daňového i účetnictví, než k soukromým finančním prostředkům. Nač zbytečně předkládat k nahlédnutí i to co není potřeba a složitě oddělovat jedno od druhého, až když na dveře zaklepou daně, když mohou být prostředky rozděleny hned od počátku.
Podnikatel, který je ze zákona plátcem DPH musí pro správce daně zpřístupnit číslo bankovního účtu. Správci daně je jedno zda jde o účet osobní založený na rodné číslo nebo o účet založený přímo pro podnikání, ale právě zde je lépe mít podnikání odděleno.
Podnikatelský účet má svá specifika právě související s podnikáním, ale bohužel exekutorovi při výzvědné činnosti neunikne
Vyloženě podnikatelský účet je takový účet, který je jednoznačně zakládán pro účely podnikatelské činnosti, může být přímo propojen s účetnictvím, lépe se přes něj dojednávají podnikatelské úvěry a má specifický způsob zabezpečení vycházející právě z účelu, kterému slouží. Avšak pozor před průzkumnou činností exekutora ono zvláštní zabezpečení podnikatele bohužel neochrání. V případě problémů s exekucí se exekutor dostane k soukromí i podnikání. Více zde.
Podobné články
Nový online kanál pro komunikaci s Finanční správou dostal název MOJE DANĚ a umožňuje elektronická podání daňových přiznání, zasílání upozornění na blížící se termíny a přehledný přístup k informacím o stavu daňových povinností. Tento nový kanál je spojen i s legislativní novelou zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, konkrétně přepracovanými § 69 až § 69b, které upravují základní povinnosti správce daně ve vztahu k zajištění dálkového přístupu a rozsahu dostupných informací.
Portál MOJE DANĚ s jehož pomocí si vyřídíte daňové povinnosti, odkud budete chtít. Velký důraz klade na bezpečné a moderní přihlášení a umožňuje kontrolovat informace na daňovém účtu, vyřizovat daňové povinnosti nebo sledovat stav podaných žádostí. Jeho služeb využívá již více než půl milionu uživatelů. V letošním roce se chystají další úpravy, které souvisejí se zapracováním legislativních změn, převod dalších EPO formulářů do modernější technologie EPO3 zavedení technologie „Průvodce“ v aktualizovaném formuláři k dani z příjmů právnických osob včetně zvýšení ochrany osobních údajů.
Nový portál lze využívat také tak, jak jsme byli zvyklí, to znamená bez přihlášení vybrat dostupné volby. Elektronická podání pro Finanční správu zahrnující daňová tvrzení a některá další podání, dále Elektronická evidence tržeb, Registr DPH, Vracení DPH v rámci EU a Zvláštní režim jednoho správního místa (MOSS/OSS). Responsivní design umožňující spuštění i na mobilních zařízeních a zajištěnou funkčnost na všech obvyklých platformách a v nejrozšířenějších prohlížečích. Dále jsou vyjmenovány možnosti přihlášení, resp. přístupu do daňové informační schránky a specifikovány osoby, které mají přístup ze zákona anebo na základě uděleného pověření.
Zrušení přístupu do starší verze daňového portálu na adrese: https://adisspr.mfcr.cz je nezbytné pro zvýšení přehlednosti poskytovaných služeb a jejich sjednocení. Uživatelé naleznou všechny jeho funkce v modernizované podobě na portálu MOJE daně na adrese www.mojedane.cz. Cílem tohoto portálu je usnadnit vyřizování daňových povinností a umožnit občanům mít všechny důležité informace na jednom místě. Portál MOJE DANĚ spustila Finanční správa pro zjednodušení, zrychlení a poskytnutí vyššího komfortu elektronické komunikace s Finanční správou. Pro samotné daňové poplatníky tato novela přinesla například prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání o jeden měsíc, pokud je toto podáváno elektronicky (viz § 136 odst. 2 písm. a) zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád).
Daňový kalendář - kdy platit jaké daně a na co si dát pozor
Přehledný daňový kalendář, který vás upozorní na všechny důležité lhůty a termíny. Kompletní seznam všech daňových povinností včetně dnů, do kdy je nutné je splnit. Používejte náš daňový kalendář a už vám nikdy nic neunikne. Daňový kalendář pro každý aktuální rok stanovuje termíny pro podávání daňových přiznání a odvodů pro daně z příjmů, daň z přidané hodnoty, spotřební daně, daň silniční, daň z nemovitostí i daně energetické. Upozorńuje na daňové povinnosti v aktuálním roce, které vyplývají pro poplatníky z jednotlivých zákonů.
Nulové příjmy z podnikání se musí i v roce 2023 finančnímu úřadu nahlásit
Při podnikání musí podnikatel finančnímu úřadu nahlásit i to, když má v nějakém zdaňovacím období…
Více informacíOpět lze žádat peníze na vzdělávání zaměstnanců a vztahuje se i na OSVČ
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vyhlásilo v pondělí 20. března 2023 již druhou dotační výzvu…
Více informací