Pozor na energošmejdy, stále podvádí zákazníky a nabízejí falešnou pomoc
Energetický regulační úřad i nadále nabádá zákazníky k opatrnosti před takzvanými energošmejdy, kteří se i nadále snaží zneužívat těžkou situaci po krachu energetických společností a nabízí zákazníkům rychlé řešení situace po telefonu či jinak. Pozor podvodníci se vydávají za pracovníky Energetického regulačního úřadu či jiného úřadu, který má pomáhat řešit krizovou situaci.

Energošmejdi nabízí nejen falešnou pomoc, ale vymýšlejí si i neexistující úřad
Každá krizová situace je bohužel zneužitelná podvodníky, kteří nejistotu a chaos využívají pro své obohacení. Toto platí i pro současnou krizovou situaci v energetice a s tím související ukončení dodávek energií od společností skupiny Bohemia Energy.
Před uvedenými podvodníky, které nelze nazývat jinak nežli energošmejdi nadále varuje Energetický regulační úřad ČR. I když jsou zákazníci zkrachovalých společností nyní pod těžkým tlakem z nejistoty tíživé situace, měli by zůstat ve střehu před telefonáty, které nabízí rychlé vyřešení jejich situace po telefonu. Popsaní podvodníci se totiž vydávají za pracovníky energetického regulačního úřadu nebo dokonce zvláštního úřadu pro pomoc v dané krizi, ale nic z toho není pravda.
Pracovníci Energetického regulačního úřadu ze zákona nesmí nikomu doporučovat nějakého konkrétního dodavatele energií, nesmí energie prodávat, a pokud daný úřad potřebuje oslovit spotřebitele, dělá to vždy písemně nikoli telefonicky napřímo. Nebyl také zřízen žádný specializovaný úřad ohledně řešení situace zákazníků Bohemia Energy.
Důvěryhodní dodavatelé včetně dodavatelů poslední instance nenutí zákazníka k odsouhlasení smlouvy telefonicky, ale zašlou důležité dokumenty vždy písemně
Energetický regulační úřad v dané souvislosti nabádá k tomu, aby zákazníci po telefonu nedělali žádná závazná rozhodnutí. I ke změně dodavatele energie je vždy potřeba mít v ruce písemnou dokumentaci ohledně smluvních podmínek. I v krizi je nutné záležitosti promyslet.
Smlouvy po telefonu je v dnešní době možné uzavírat, ale jde o postup krajně nedoporučovaný právě pro případ pozdějších komplikací. Žádný seriózní dodavatel energií včetně dodavatelů poslední instance nenutí zákazníky k dělání zásadních rozhodnutí ohledně uzavírání smluv po telefonu. Právě i dodavatelé poslední instance kontaktují spotřebitele písemně a písemně vysvětlují situaci i podmínky. Každý slušný dodavatel energií také ví, že zákazník jako protistrana smluvního vztahu potřebuje smlouvu před podpisem vidět a ověřit si, že skutečně obsahuje dohodnuté záležitosti.
Pokud tedy zákazník přistoupí na dojednání jakéhokoli smluvního vztahu po telefonu, měl by si vždy vyžádat i písemnou podobu dojednané věci k definitivnímu stvrzení podpisem. Velmi důležité je nenechat se obalamutit případnými slovy o nezávaznosti telefonického rozhovoru. Relevantní smluvní vztah má mít vždy písemnou formu a je stvrzen podpisy účastníků.
Podobné články
Úsporný tarif a co chaty, domácnosti napojené na teplárny či firmy?
Energetický úsporný tarif je vládní opatření v oblasti energií, které má občanům dotačně pomáhat zvládnout…
Více informacíPomoc s cenami energií má přinést nový úsporný tarif, který však má vady
Vysoké ceny energií zatěžují v současnosti všechny rozpočty mnohde až nezvládnutelnou silou a stát v dané…
Více informacíOdstoupení od pracovního poměru těsně před uzavřením může znamenat povinnost náhrady škody
Každý člověk, který se chystá uzavřít pracovní poměr, čili pracovněprávní vztah si musí být vědom toho, že…
Více informacíO dotace na fotovoltaiku si podnikatelé mohou žádat v červnu i červenci 2022
Starosti s energiemi zneklidňují podnikatele stále více a stále více firem hledá možnost jak mít alespoň část…
Více informací