Práce na černo znamená i v roce 2019 vysoké pokuty a mnoho dalších nepříjemností
Nelegální práce neboli práce na černo nevymizela ani v dnešní době vysoké zaměstnanosti. Stejně jako v letech minulých se jedná o činnost protizákonnou, za kterou hrozí vysoké pokuty i další nepříjemnosti těm, kdo ji zprostředkovávají i těm, kdo ji vykonávají.

Za práci na černo hrozí zprostředkovatelům pokuta 10 milionů a nelegálním zaměstnancům až 100 tisíc korun
Sehnat v dnešní době vysoké zaměstnanosti vůbec nějaké zaměstnance je záležitost velmi těžká. A jak už to bývá těžké a bezvýchodné situace vedou často až k jednání za hranicí zákona. K takovému jednání patří i nelegální zaměstnávání a na straně druhé nelegální výkon zaměstnaneckých činností. Vždy je důležité si uvědomit, že nelegální zaměstnávání je vždy hra s ohněm pro obě zúčastněné strany a zdánlivé výhody uvedeného kroku mohou velmi rychle zmizet pod tíhou pokut i problémů s případnou nemocenskou či důchodem. Kontroly inspekce práce si danou problematiku hlídají stále ostražitěji.
Nelegální práce neboli práce na černo znamená výkon placených zaměstnaneckých či podnikatelských aktivit, které se dějí mimo zákon, nejsou nahlášeny úřadům a neodvádí se z nich daně a pojistné. Podle statistik v dnešní době nelegálně pracuje i více než čtvrt milionu lidí. Uvedený problém se netýká jen zaměstnávání cizinců, ale do jeho osidel se často propadají i lidé v těžké sociální situaci a hlavně lidé s dluhovými problémy.
Práce na černo je však vždy spjata s vysokými pokutami, které hrozí těm, kteří takovou činnost sjednají i těm, kteří takové zaměstnanecké aktivity vykonávají.
Zprostředkovatelům a zaměstnavatelům nelegálních pracovníků hrozí aktuálně pokuta až 10 milionů korun. Vysoká pokuta až 100 tisíc korun, hrozí i nelegálním zaměstnancům samotným.
Nelegální zaměstnávání vždy také znamená absenci nemocenské a žádný nárok na důchod
Kromě pokut hrozí při práci na černo i další velké problémy. Nelegální zaměstnanec není pod právní zaměstnaneckou ochranou, není za něho odváděno pojistné na sociální a zdravotní pojištění, nemá nárok na nemocenskou, mateřskou ani nárok na důchod.
Podobné články
Povinné testování ve firmách už od třetího a pátého března a pojišťovny na ně přispějí i OSVČ
Snaha co nejvíce bojovat proti šíření epidemie COVID-19 skutečně nabírá na obrátkách. Včera tyto stránky…
Více informacíFormuláře dokládající účel cesty jsou na 21 dnů při cestách mimo okres nutností avšak i v rámci okresu je dobré doklad mít
Z důvodů stále se zhoršující epidemické situace související s onemocněním COVID-19 zavedla vláda ČR od půlnoci…
Více informacíOd července 2021 bude možné pořídit čínské zboží levně jedině ze skladů v EU
Výhodné internetové nákupy z čínských obchodů, u kterých se nemusí platit DPH ani clo stále lákají mnoho…
Více informacíHodnocení zaměstnanců může probíhat různými způsoby, ale vždy jsou nutné rovné podmínky pro všechny
Hodnocení zaměstnanců je velmi důležitá věc pro zaměstnavatele i zaměstnance. Na straně druhé je nutné si…
Více informací