Práci přesčas se třeba v době dovolených občas nelze vyhnout
Práce přesčas je situací, která je občas nutností ve velké většině pracovních vztahů. Zvláště na pracovištích, kde nelze zastavit provoz musí zaměstnanec počítat s tím, že nastanou situace, kdy občas, v případě změny standardních podmínek na pracovišti je nutné na příkaz zaměstnavatele konat práci navíc či práci přesčas. Jednou z těchto situací může být i doba dovolených.

I období dovolených může být pro zaměstnavatele vážným provozním důvodem k nařízení práce přesčas
Jedním z hlavních úkolů vedení podniku je zajistit podmínky plynulého fungování firmy i v podmínkách nestandardních či dokonce závažných. Zákoník práce dává v takových situacích zaměstnavatelům možnost nařídit zaměstnancům výkon práce nad rámec jeho běžných povinností i nad rámec dojednané pracovní doby tedy práci přesčas.
Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnancům ze zákona nařídit jen výjimečně z vážných provozních důvodů, když je ohrožen chod firmy či vyšší zájmy, kterými jsou například ohrožení života a zdraví či ohrožení bezpečnosti osob a majetku.
Jedním z takto vážných důvodů, které mohou zásadně narušit chod podniku, může být i nedostatek zaměstnanců v období, kdy část pracovníků čerpá dovolenou ze zákona. Pokud zaměstnavatel v daném případě nařídí zaměstnanci práci přesčas, musí zaměstnanec práci přesčas vykonat a nesmí ji odmítnout.
Odmítnutí práce přesčas nařízené z výše uvedených důvodů zaměstnavatelem znamená z hlediska zákona závažné porušení pracovní kázně se všemi důsledky, které takové jednání přináší včetně hrozby propuštění z pracovního poměru.
Při každém nařízení práce přesčas musí i zaměstnavatel dodržovat podmínky dané zákonem
Jak ukazují řádky výše výkonu nařízené práci přesčas, se zaměstnanec neubrání, pokud mu ve výkonu takové práce vyloženě nebrání doložitelné důvody a není osobou, které naopak nesmí být ze zákona práce přesčas nařízena.
Práci přesčas zaměstnavatel nesmí nařídit zaměstnancům mladším 18 let, těhotným zaměstnankyním a zaměstnankyním pečujícím o dítě do jednoho roku věku.
Na straně druhé i zaměstnavatel, který nařídí zaměstnanci výkon práce přesčas, si musí pečlivě hlídat dodržení podmínek, které mu v takovém případě ukládá zákon. Nařídit přesčasy znamená hlídat si nepřekročení limitů. Nařízené přesčasové hodiny ze zákona nesmí u pracovníka překročit 8 hodin týdně a 150 hodin ročně. Jiná je jen situace u pracovníků ve zdravotnictví.
Každou práci přesčas musí zaměstnavatel kompenzovat příplatkem ke standardní mzdě nebo poskytnutím náhradního volna danému zaměstnanci.
Příplatek ke mzdě za nařízenou práci přesčas musí být minimálně 25 procent peněz navíc k běžné mzdě.
Podobné články
Kompenzační bonus bude snad brzy dostupný také pro podnikatele, kteří jsou během bonusového období úpadku
Podnikatelům, které covidové restrikce a omezení vlády už stáhly k těm nejtěžším problémům a jsou v úpadku,…
Více informacíPodpora v nezaměstnanosti v roce 2021 se opět zvyšuje a proti roku předchozímu může být vyšší až o 686 Kč měsíčně a s rekvalifikací ještě více
I když se kvůli řádící pandemii rozhodně nedá počítat s tím, že rok 2021 bude nějak zvláště optimistický…
Více informacíRok 2021 a jeho změny pro podnikatele i nepodnikající veřejnost
Rok 2021 stojí na svém začátku, a i když je mnoho věcí nejistých a tvrdé zkoušky roku předchozího nám…
Více informacíNárok na covidové ošetřovné při otevřených školách má v podzimní vlně hodně přísné podmínky. Na dítě nemocné náleží pouze ošetřovné standardní
O tom, že s čerpáním ošetřovného na dítě či děti to v podzimní vlně epidemie není zdaleka takové, jako…
Více informací