Předčasné splacení hypoték dostane jasná pravidla ohledně poplatku
Vláda ČR před několika dny schválila zákon, který mimo jiné nastaví nová jasná pravidla možnosti předčasného splácení hypoték i dalších spotřebitelských úvěrů na bydlení. Jednoznačně bude nastaveno za jakých podmínek a v jaké výši bude moci banka po klientovi žádat poplatek za předčasné splacení.
Možnost předčasného splacení hypoték bez poplatku už je, ale i banky mají oprávněné nároky a chybí ustanovení o výši poplatku, když jej banka žádat může
Již od roku 2016 dává zákon o spotřebitelském úvěru lidem splácejícím hypotéky i další úvěry na bydlení, možnost splatit úvěr předčasně a zbavit se tím závazku rychleji. Zákon stanoví i situace, kdy má klient možnost splatit hypotéku či jiný spotřebitelský úvěr na bydlení zcela bez poplatku. Jenže na druhé straně bankám při předčasném splacení úvěru vznikají náklady, za které mají právo poplatek při předčasném splacení požadovat. Výše zmíněný zákon toto právo bankám samozřejmě přiznává, ale nestanoví jednoznačně postup výpočtu poplatku, když jej banka má právo požadovat. Problém vzniká v tom, že různé banky počítají poplatek za předčasné splacení, každá podle trochu jiných vlastních vnitřních pravidel a v účtovaných poplatcích jsou pak velké rozdíly a některé byly dokonce v tak neúměrné výši, že za ně ČNB udělila pokutu. A právě proto, aby již k uvedeným rozdílům ve výši poplatků nedocházelo, schválila vláda výše zmíněnou úpravu zákona, která jednoznačně stanoví, jak vysoký může daný poplatek maximálně být i kdy přesně a z čeho jej banka má právo požadovat.
Poplatek může být maximálně 2 % z nesplacené jistiny a za přesně určených podmínek
Zákon tudíž jednoznačně nově přesně určuje, že poplatek za předčasné splacení úvěrů na bydlení budou banky moci požadovat v případech, kdy, chce klient předčasně splatit hypotéku jednoznačně za účelem přechodu k jiné bance s výhodnějšími podmínkami. V uvedených případech si banky budou moci poplatek za předčasné splacení účtovat, ale výše poplatku bude moci být maximálně 2% z dosud nesplacené části jistiny úvěru.
Nadále klientům však zůstanou možnosti v zákonem stanovených životních situacích splatit předčasně zcela bez poplatku.
Tato možnost je:
- v rámci plnění z pojištění určeného k zajištění splacení úvěru,
- u úvěru poskytnutého formou možnosti přečerpání,
- po vypršení fixace úrokové sazby,
- do tří měsíců od sdělení nové výše úrokové sazby bankou.
Nově zákon umožní předčasné splacení úvěru na bydlení bez poplatku také v případě rozvodu klienta a z něho vzešlého společného vypořádání manželů. Stejně tak bude možné předčasně a zcela bez poplatku splatit hypotéku v případě prodeje nemovitosti po dvou letech či v době pozdější od jejího zakoupení. Další informace zde.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíDaňový odpočet hypotéky v manželství
Možnost využití daňového odpočtu z hypotéky přináší manželům, kteří se rozhodli pořídit si společné…
Více informacíDaňový odpočet hypotéky v přiznání podávaném v roce 2024
Ve světě financí a daní se každoročně objevují příležitosti, jak ušetřit a optimalizovat vlastní výdaje.…
Více informací