Při podnikání nebo zaměstnání na mateřské je zásadní vědět, co se smí a co ne
Peněžitá pomoc v mateřství, známá také jako mateřská, představuje kompenzaci příjmů v období několika týdnů a měsíců po narození dítěte. Tato sociální dávka často nedostačuje k pokrytí potřeb jak dítěte, tak rodiče. V tomto časovém úseku je možnost vydělávat extra peníze, třeba podnikáním, komplikovaná, zejména z důvodu pobírání zmíněné dávky. Je tedy důležité se informovat, které formy podnikání jsou během mateřské povolené a které ne, aby se pečující rodič, většinou matka, nedostal do situace, kdy přijde o tuto dávku.

Důležitým faktorem je, zda je mateřská vyplácena z pojistného podnikatelky nebo zaměstnankyně a přivýdělek při mateřské, ať už z podnikání nebo ze zaměstnání je třeba tomu přizpůsobit.
Podnikatelka čerpající mateřskou z pojistného hrazeného z podnikání může vlastnímu podnikání jen šéfovat a v činnosti samotné se musí nechat zastoupit
Podnikatelka, pro kterou je podnikání hlavní výdělečnou činností, nemusí svou výdělečnou činnost kvůli mateřské ukončit ani přerušit. Háček je v tom, že podnikání nesmí vykonávat osobně. Vlastní výkon činnosti mohou provádět její zaměstnanci spolupracovníci nebo najaté osoby, zatímco majitelka může pouze dohlédnout. Během čerpání mateřské podnikatelka neodvádí pojistné, které za ni odvádí stát a doba péče o dítě se jí započítává do nároku na důchod, jako náhradní doba pojištění. Pokud by podnikatelka činnost vykonávala, bylo by to proti pravidlům principu pojistného, z něhož je mateřská vyplácena. Omezení platí pouze během období, kdy je vyplácena peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek popsaným způsobem onezn není. Pokud však podnikatelka nesplňuje podmínky pro peněžitou pomoc v mateřství, často kvůli nedostatečné době hrazení pojistného, na mateřskou, nárok nemá, může po porodu dítěte požádat o rodičovský příspěvek a věnovat se svému podnikání bez obav, v míře jakou jí to umožňuje péče o dítě.
Zaměstnankyni v podnikání na vedlejší činnost při mateřské nic nebrání a naopak musí být opatrná vůči případnému zaměstnání
Zaměstnankyně, pro kterou je podnikání vedlejší činností, se nemusí ztráty mateřské obávat. Pokud je peněžitá pomoc v mateřství vyplácena na základě jejího zaměstnaneckého postavení a podnikání je pro ni vedlejší činností, nemusí mít obavy o svou dávku. Její situace je v souladu s pravidly zákona o sociálním pojištění. Při pobírání mateřské a možnosti přivýdělku je však zaměstnankyně povinna být opatrná ohledně výkonu svého zaměstnání. Zákon stanoví, že žena nemůže pobírat mateřskou a současně peněžitou pomoc v mateřství z téhož pracovního poměru, ze kterého dávku čerpá. To znamená, že zaměstnání se s mateřskou nevylučuje, avšak nesmí jít o zaměstnání, na základě kterého vznikl nárok na mateřskou.
Podobné články
Informace v příloze účetní závěrky jsou stejně zásadní jako údaje v závěrce samotné
Příloha účetní závěrky je vždy nedílnou součástí každé účetní závěrky a slouží jako doplňující…
Více informacíOdstupné může být poskytováno i jako benefit
Zaměstnavatelé mají ze zákona možnost poskytovat svým zaměstnancům nejrůznější výhody nebo jinak řečeno…
Více informacíDlouhodobé neplacení zdravotního pojištění může znamenat konec podnikání
Neplacení zdravotního pojištění neznamená pro podnikatele jen problém s dluhy či exekucemi. Uvedená záležitost…
Více informacíSpolupráci s OSVČ je třeba jistit správnou smlouvou, aby nešlo o švarcsystém
Spolupráci s OSVČ si firmy musí stále bedlivě střežit, aby vždy probíhala zákonnou cestou na základě platných…
Více informací