Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Při podnikání nebo zaměstnání na mateřské je zásadní vědět, co se smí a co ne

Peněžitá pomoc v mateřství, známá také jako mateřská, představuje kompenzaci příjmů v období několika týdnů a měsíců po narození dítěte. Tato sociální dávka často nedostačuje k pokrytí potřeb jak dítěte, tak rodiče. V tomto časovém úseku je možnost vydělávat extra peníze, třeba podnikáním, komplikovaná, zejména z důvodu pobírání zmíněné dávky. Je tedy důležité se informovat, které formy podnikání jsou během mateřské povolené a které ne, aby se pečující rodič, většinou matka, nedostal do situace, kdy přijde o tuto dávku.

Při podnikání nebo zaměstnání na mateřské je zásadní vědět, co se sm 2.jpg
Datum článku: 03. 11. 2023

Důležitým faktorem je, zda je mateřská vyplácena z pojistného podnikatelky nebo zaměstnankyně a přivýdělek při mateřské, ať už z podnikání  nebo ze zaměstnání je třeba tomu přizpůsobit.

Podnikatelka čerpající mateřskou z pojistného hrazeného z podnikání může vlastnímu podnikání jen šéfovat a v činnosti samotné se musí nechat zastoupit

Podnikatelka, pro kterou je podnikání hlavní výdělečnou činností, nemusí svou výdělečnou činnost kvůli mateřské ukončit ani přerušit. Háček je v tom, že podnikání nesmí vykonávat osobně. Vlastní výkon činnosti mohou provádět její zaměstnanci spolupracovníci nebo najaté osoby, zatímco majitelka může pouze dohlédnout. Během čerpání mateřské podnikatelka neodvádí pojistné, které za ni odvádí stát a doba péče o dítě se jí započítává do nároku na důchod, jako náhradní doba pojištění. Pokud by podnikatelka činnost vykonávala, bylo by to proti pravidlům principu pojistného, z něhož je mateřská vyplácena. Omezení platí pouze během období, kdy je vyplácena peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek popsaným způsobem onezn není. Pokud však podnikatelka nesplňuje podmínky pro peněžitou pomoc v mateřství, často kvůli nedostatečné době hrazení pojistného, na mateřskou, nárok nemá, může po porodu dítěte požádat o rodičovský příspěvek a věnovat se svému podnikání bez obav, v míře jakou jí to umožňuje péče o dítě.

Zaměstnankyni v podnikání na vedlejší činnost při mateřské nic nebrání a naopak musí být opatrná vůči případnému zaměstnání

Zaměstnankyně, pro kterou je podnikání vedlejší činností, se nemusí ztráty mateřské obávat. Pokud je peněžitá pomoc v mateřství vyplácena na základě jejího zaměstnaneckého postavení a podnikání je pro ni vedlejší činností, nemusí mít obavy o svou dávku. Její situace je v souladu s pravidly zákona o sociálním pojištění. Při pobírání mateřské a možnosti přivýdělku je však zaměstnankyně povinna být opatrná ohledně výkonu svého zaměstnání. Zákon stanoví, že žena nemůže pobírat mateřskou a současně peněžitou pomoc v mateřství z téhož pracovního poměru, ze kterého dávku čerpá. To znamená, že zaměstnání se s mateřskou nevylučuje, avšak nesmí jít o zaměstnání, na základě kterého vznikl nárok na mateřskou.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy

Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy

Datum článku: 11. 04. 2024

Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…

Více informací
Nejednou je nutné i při mateřské nebo rodičovské dovolené řešit daně

Nejednou je nutné i při mateřské nebo rodičovské dovolené řešit daně

Datum článku: 10. 04. 2024

I během mateřské nebo rodičovské dovolené může být nutné zabývat se daňovými povinnostmi, zejména pokud vedle…

Více informací
Zálohy na paušální daň je nutné při mateřské platit nebo přerušit živnost

Zálohy na paušální daň je nutné při mateřské platit nebo přerušit živnost

Datum článku: 10. 04. 2024

Stát před zásadním rozhodnutím není nikdy jednoduché, obzvlášť pokud se jedná o životní etapu, jako je mateřská…

Více informací
Spolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023

Spolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023

Datum článku: 09. 04. 2024

Také v daňovém přiznání podávaném v roce 2024 za předchozí období se rozhodně vyplatí uplatnit si…

Více informací