Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Rodičovský příspěvek i další dávky se pravděpodobně navýší kvůli inflaci

Inflace se nepříjemně stále více zavrtává do peněženek rodičů čerpajících rodičovský příspěvek i lidí handicapovaných, pro něž jsou zásadní například příspěvek na péči či příspěvek na mobilitu. Vláda se již v úterý 29. března 2022 chystá jednat o možnosti zvýšení těchto sociálních podpor zejména uvedeného rodičovského příspěvku. Pokud bude jednání úspěšné, měli by se rodiče na rodičovské dočkat vyšší podpory už od začátku roku 2023.

Rodičovský příspěvek i další dávky se pravděpodobně navý 2.jpg
Datum článku: 28. 03. 2022

Rodičovský příspěvek možná bude v roce 2023 až o 45 000 Kč vyšší

Jak prozrazuje úvod článku vláda ČR se zítra v úterý 29. března chystá k důležitému jednání o navýšení některých podpůrných peněz kvůli stále stoupající inflaci. Nejsledovanějším bodem uvedeného jednání zejména z hlediska rodičů s malými dětmi bude projednávání možnosti zvýšení rodičovského příspěvku od roku 2023.

Rodičovský příspěvek je opakovanou měsíční dávkou státní sociální podpory poskytovanou rodičům, kteří osobně celodenně a řádně pečují o dítě do čtyř let věku. Uvedená dávka náleží i rodičům, kteří nedosáhnou na dávku peněžité pomoci v mateřství čili mateřskou, tito rodiče dostávají, rodičovský příspěvek od narození dítěte. Tento příspěvek je pro mnohé rodiče nejmenších dětí často jediným příjmem, který v prvních měsících a letech života dítěte mají, avšak rychle rostoucí inflace posledních měsíců i z této dávky bezohledně ukusuje stále více.

Celková částka rodičovského příspěvku na jedno dítě v roce 2022 činí 300 000 Kč. Při narození dvou nebo více dětí současně je tato dávka 450 000 Kč celkem. Míra inflace je v současné době nad 11 procenty a dále roste, což jinak řečeno znamená, že se stále zvedají ceny potravin, ale i dalších potřeb nezbytných pro děti jako jsou pleny, hygienické prostředky a další potřeby.

Na tom, že je třeba co nejdříve tento příspěvek zvýšit se současná vládní koalice celkem jednoznačně shoduje s opozicí a právě zítra začnou koalice i opozice jednat o tom, o kolik má uvedená dávka pro rodiče stoupnout. Koalice uvažuje o zvýšení až o 15 procent oproti současnosti, ale to je částka maximální a vzhledem k tomu, že do veškerého současného dění finančního charakteru zasahuje probíhající válečný konflikt na Ukrajině, tak na tuto nejvyšší částku zvýšení zřejmě nedosáhne a bude menší. Ministerstvo práce a sociálních věcí má připraveny i návrhy s nižším navýšením, které by mohly snáze vést ke shodě. Plán je takový, že zvýšení by realitou mělo být už od začátku roku 2023.

Kromě rodičovského příspěvku by se mělo jednat o zvýšení i dalších dávek potřebným zejména handicapovaným

Jenže jak vláda, tak i opozice dodávají, že pomoc s vyrovnáváním se s rostoucí inflací kromě rodičů na rodičovské potřebují i další skupiny osob například lidé s handicapem a i pro tyto lidi je třeba plánovat a promýšlet navýšení dávek například příspěvku na péči, příspěvku na mobilitu, ale také navýšení například životního či existenčního minima. I tyto příspěvky se budou na uvedeném úterním jednání řešit. Podle ministra práce a sociálních věcí Jurečky by se mělo jednat také o tom, které z podpor by se daly případně navýšit již od druhého pololetí roku letošního.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Podporu v nezaměstnanosti čekají zřejmě změny nejen ohledně odstupného

Podporu v nezaměstnanosti čekají zřejmě změny nejen ohledně odstupného

Datum článku: 06. 06. 2023

O tom, že bude nutné nejen z úsporných důvodů změnit respektive zpřísnit podmínky ohledně nároku a čerpání…

Více informací
Třetí Milostivé léto umožní splácet s pomocí splátkového kalendáře

Třetí Milostivé léto umožní splácet s pomocí splátkového kalendáře

Datum článku: 02. 06. 2023

Třetí oddlužovací akce státu čili Milostivé léto, která dá šanci tisícům dlužníků být zase bez dluhů, už je…

Více informací
Náhrady za poškození zdraví při práci se od června 2023 zvýší, ale méně než obvykle

Náhrady za poškození zdraví při práci se od června 2023 zvýší, ale méně než obvykle

Datum článku: 31. 05. 2023

Většina důchodců již ví, že se jim, od 1. června 2023 zvýší v rámci mimořádné valorizace důchody a že to…

Více informací
Penzijní spoření by mělo být již od roku 2024 lákavější

Penzijní spoření by mělo být již od roku 2024 lákavější

Datum článku: 29. 05. 2023

Potřeba aby si lidé více a aktivněji spořili na důchod je stále naléhavější. Stát proto již od roku 2024…

Více informací