Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Rodičovský příspěvek i další dávky se pravděpodobně navýší kvůli inflaci

Inflace se nepříjemně stále více zavrtává do peněženek rodičů čerpajících rodičovský příspěvek i lidí handicapovaných, pro něž jsou zásadní například příspěvek na péči či příspěvek na mobilitu. Vláda se již v úterý 29. března 2022 chystá jednat o možnosti zvýšení těchto sociálních podpor zejména uvedeného rodičovského příspěvku. Pokud bude jednání úspěšné, měli by se rodiče na rodičovské dočkat vyšší podpory už od začátku roku 2023.

Rodičovský příspěvek i další dávky se pravděpodobně navý 2.jpg
Datum článku: 28. 03. 2022

Rodičovský příspěvek možná bude v roce 2023 až o 45 000 Kč vyšší

Jak prozrazuje úvod článku vláda ČR se zítra v úterý 29. března chystá k důležitému jednání o navýšení některých podpůrných peněz kvůli stále stoupající inflaci. Nejsledovanějším bodem uvedeného jednání zejména z hlediska rodičů s malými dětmi bude projednávání možnosti zvýšení rodičovského příspěvku od roku 2023.

Rodičovský příspěvek je opakovanou měsíční dávkou státní sociální podpory poskytovanou rodičům, kteří osobně celodenně a řádně pečují o dítě do čtyř let věku. Uvedená dávka náleží i rodičům, kteří nedosáhnou na dávku peněžité pomoci v mateřství čili mateřskou, tito rodiče dostávají, rodičovský příspěvek od narození dítěte. Tento příspěvek je pro mnohé rodiče nejmenších dětí často jediným příjmem, který v prvních měsících a letech života dítěte mají, avšak rychle rostoucí inflace posledních měsíců i z této dávky bezohledně ukusuje stále více.

Celková částka rodičovského příspěvku na jedno dítě v roce 2022 činí 300 000 Kč. Při narození dvou nebo více dětí současně je tato dávka 450 000 Kč celkem. Míra inflace je v současné době nad 11 procenty a dále roste, což jinak řečeno znamená, že se stále zvedají ceny potravin, ale i dalších potřeb nezbytných pro děti jako jsou pleny, hygienické prostředky a další potřeby.

Na tom, že je třeba co nejdříve tento příspěvek zvýšit se současná vládní koalice celkem jednoznačně shoduje s opozicí a právě zítra začnou koalice i opozice jednat o tom, o kolik má uvedená dávka pro rodiče stoupnout. Koalice uvažuje o zvýšení až o 15 procent oproti současnosti, ale to je částka maximální a vzhledem k tomu, že do veškerého současného dění finančního charakteru zasahuje probíhající válečný konflikt na Ukrajině, tak na tuto nejvyšší částku zvýšení zřejmě nedosáhne a bude menší. Ministerstvo práce a sociálních věcí má připraveny i návrhy s nižším navýšením, které by mohly snáze vést ke shodě. Plán je takový, že zvýšení by realitou mělo být už od začátku roku 2023.

Kromě rodičovského příspěvku by se mělo jednat o zvýšení i dalších dávek potřebným zejména handicapovaným

Jenže jak vláda, tak i opozice dodávají, že pomoc s vyrovnáváním se s rostoucí inflací kromě rodičů na rodičovské potřebují i další skupiny osob například lidé s handicapem a i pro tyto lidi je třeba plánovat a promýšlet navýšení dávek například příspěvku na péči, příspěvku na mobilitu, ale také navýšení například životního či existenčního minima. I tyto příspěvky se budou na uvedeném úterním jednání řešit. Podle ministra práce a sociálních věcí Jurečky by se mělo jednat také o tom, které z podpor by se daly případně navýšit již od druhého pololetí roku letošního.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Paušální daň OSVČ bude v příštím roce 6208 Kč nebo více záleží, zda přijdou změny

Paušální daň OSVČ bude v příštím roce 6208 Kč nebo více záleží, zda přijdou změny

Datum článku: 27. 09. 2022

Režim paušální daně je zjednodušený daňový režim pro malé OSVČ a drobné živnostníky neplátce DPH, jejichž…

Více informací
Od ledna 2023 má opět vzrůst životní a existenční minimum a změnit se přídavky na děti i další příspěvky

Od ledna 2023 má opět vzrůst životní a existenční minimum a změnit se přídavky na děti i další příspěvky

Datum článku: 23. 09. 2022

Vláda se na svém včerejším jednání shodla jednomyslně na tom, že od ledna 2023 je nutné navýšením znovu upravit…

Více informací
Objem zpráv v datové schránce od ledna 2023 naroste i fyzickým osobám a bude nutné si jej hlídat

Objem zpráv v datové schránce od ledna 2023 naroste i fyzickým osobám a bude nutné si jej hlídat

Datum článku: 20. 09. 2022

I když ne všichni jsou tím nadšeni, tak je nutné se smířit s tím, že rozvoj elektronizace a elektronické komunikace…

Více informací
Přídavek na dítě se s elektronickou identitou už dá také vyřizovat online

Přídavek na dítě se s elektronickou identitou už dá také vyřizovat online

Datum článku: 02. 09. 2022

Přídavek na dítě může pomáhat se zvládáním každodenních nákladů rodin s dítětem či dětmi, které mají…

Více informací