Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Školní zvonec zazvonil naposled a co zdravotní a sociální pojištění

Prázdniny se pomalu rozjíždějí, student hodil starosti za hlavu a užívá si. Kdo se přece jen po prázdninách do lavice ještě vrátí nebo má již domluvenou jistotu zaměstnání, může si v klidu vychutnávat volno. Ti ostatní by se měli už zvolna individuálně rozmýšlet jak budou řešit své zdravotní a sociální pojištění.

Školní zvonec zazvonil naposled a co zdravotní a sociální pojisteni.jpg
Datum článku: 07. 07. 2016

Nad zdravotním pojištěním po škole uvažujte nejdříve

Prázdniny začaly a školní starosti můžete tedy hodit přechodně či definitivně za hlavu to záleží na individuální situaci, ale na naprostou bezstarostnost se netěšte. Je důležité se totiž zamyslet nad tím co bude po prázdninách. Zvláště ti kdož se se školou rozloučili definitivně, musí se začít starat o to jakým způsobem si vyřeší své sociální a zdravotní pojištění. Hlavně otázku zdravotního pojištění je potřeba začít řešit a vyřešit po studiu prioritně. Sociální pojištění může chvilku počkat. Kdo není zaměstnanec nebo OSVČ povinně platit sociální pojištění nemusí i když pokud bude neplatit dlouho pocítí to pak negativně ve stáří.

Zdravotní pojištění se odložit nebo obejít nedá

Pravidelnou platbu zdravotního pojištění musí mít nějakým způsobem vyřešenu každý občan i ten, jehož místo ve studentské lavici ještě nestačilo vychladnout, musí mít jasno co bude dál, alespoň ohledně uvedeného zdravotního pojištění.

Otázku svého zdravotního pojištění nemusí řešit student ve věku do 26 let, který řádně studuje denní formou studia. Za tohoto studenta dokud nepřestane studovat a nedosáhne uvedené věkové hranice hradí zdravotní pojištění stát a bude je za něj hradit i v případě přechodu na vyšší stupeň vzdělání i v době prázdninové.

Student který odmaturoval a po prázdninách nastoupí na vyšší odbornou nebo vysokou školu i se starším kolegou, který už na vysoké škole je a po prázdninách bude pokračovat v dalším vzdělávání, se zdravotním pojištěním zabývat nemusí jsou státními pojištěnci a budou jimi dokud školu nějakým způsobem neukončí, ať už splněním studia nebo z vlastní vůle dříve.

Se zdravotním pojištěním si nemusí dělat hlavu ani úspěšný maturant nebo absolvent vyšší odborné školy, který již ví a má od září zajištěno místo zaměstnance. Za takového úspěšného studenta totiž uhradí stát zdravotní pojištění ještě do konce prázdnin a poté nastoupí do zaměstnání, kde už bude zdravotní pojištění v režii zaměstnavatele.

Úspěšní kteří jasně nevědí co dále a neúspěšní se musí začít starat

Aktivně se o otázku svého zdravotního pojištění musí začít zajímat ti, kteří mají jistotu konce studia bez přímé návaznosti na zaměstnání.Ti kdož studium na střední či vyšší odborné škole ukončili úspěšně nebo neúspěšně a propadli musí si obojí vyřešit zdravotní pojištění od září. To znamená od září z nich musí být zaměstnanec či podnikatel a pokud se nezdaří ani jedno ani druhé je tu možnost zaregistrovat se jako uchazeč do evidence úřadu práce a zdravotní pojištění pak bude opět hradit dál stát. Čerstvý absolvent však nedostane podporu v nezaměstnanosti. Pokud se na vás z nějakého důvodu nehodí ani jedna z uvedených možností. Pak je nutno začít si hradit zdravotní pojištění samostatně jako osoba bez zdanitelných příjmů a hradit tedy od září 2016 zdravotní pojišťovně částku 1337 Kč.

Obdobný postup a možnosti platí též pro studenta, který ukončil studium na VŠ. S tím rozdílem, že za úspěšného vysokoškoláka už stát nebude hradit zdravotní pojištění do konce prázdnin, ale pouze jeden měsíc od ukončení studia. Tedy měsíc ode dne kdy byla úspěšně složena celá závěrečná zkouška.

Zdravotní pojištění je nutno platit i když školu opustíte předčasně dobrovolně

Když studium opustíte nedokončené předčasně, máte smůlu platit zdravotní pojištění si musíte začít hned respektive od osmého dne, ke kterému bylo studium ukončeno. Žádné přechodné období, ve kterém ještě platí zdravotní pojištění stát v této situaci není.

Osoba invalidní nebo rodič na rodičovské také platit nebudou

Po studiu by mohli nastat ještě dvě varianty, kdy by po studiu převzal úhradu zdravotního pojištění za končícího studenta stát. Týkalo by se to situací, kdy jedinec je nebo by se nedej bože během prázdnin stal osobou invalidní nebo by mu na období studentské navázalo to rodičovské.

Sociální pojištění po studiu nehoří

Jak je vidět platba zdravotního pojištění je striktně udána zákonem a kdo by neplatil dostává se do problémů vznikají dluhy a úroky z prodlení, bez ohledu na čerstvé vyloupnutí ze studentské lavice. U sociálního pojištění je situace jiná. Po studiu ho musí začít bezpodmínečně hradit jen ti, kdož budou zaměstnáni nebo budou podnikat, pro ostatní jako povinná platba nařízeno není, ale odkládat jej zbytečně nebo dokonce zcela jeho platbu vypustit, pak znamená nepočítat ve stáří s důchodem i zde je dobré proto uvažovat o dobrovolné platbě. 

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Dluh na zdravotním pojištění vznikne snadno a je důležité ho rychle zjistit a vyřešit

Dluh na zdravotním pojištění vznikne snadno a je důležité ho rychle zjistit a vyřešit

Datum článku: 06. 10. 2020

Zdravotní pojišťovny musí pravidelně měsíčně mít na svých účtech u každého pojištěnce vloženu správnou…

Více informací
Zdravotní pojišťovny od 22. září opět začínají počítat penále za neuhrazené pojistné

Zdravotní pojišťovny od 22. září opět začínají počítat penále za neuhrazené pojistné

Datum článku: 17. 09. 2020

I když epidemiologický stav v naší zemi stále není vůbec příznivý, věci se musí vracet k normálním standardům,…

Více informací
Povinné odvody na zdravotní a sociální pojištění je nutné už za září opět začít plnit

Povinné odvody na zdravotní a sociální pojištění je nutné už za září opět začít plnit

Datum článku: 01. 09. 2020

Řádění koronaviru sice umožnilo podnikatelům si na chvíli odložit odvodové povinnosti, ale nic netrvá věčně.…

Více informací
Zdravotní pojištění musí většinou zaměstnavatel řešit i v případě členů statutárních orgánů, likvidátorů či členů spolků nebo komisí

Zdravotní pojištění musí většinou zaměstnavatel řešit i v případě členů statutárních orgánů, likvidátorů či členů spolků nebo komisí

Datum článku: 05. 08. 2020

Správně a včas splnit všechny záležitosti ohledně zdravotního pojištění patří mezi nejzásadnější povinnosti…

Více informací