Solidární daň za rok 2019 v roce 2020 musí zaplatit zaměstnanci a podnikatelé, kterým roční příjmy překročily 1 569 552 Kč
Finanční situace se v posledních letech velké skupině lidí vylepšuje. Mzdy a platy rostou a přičinlivým podnikatelům se také daří. Každá situace však zákonitě má svůj rub o líc. Vysoké příjmy ze zaměstnání či podnikání mohou při překročení určitého limitu ročního nebo i měsíčního znamenat povinou platbu solidární daně z příjmu.

Kdo si loni vydělal více, než 1 569 552 Kč hrubého musí v roce 2020 podat přiznání k dani a zaplatit solidární daň
Solidární daň se v ČR platí od roku 2013 z nadlimitních příjmů ze zaměstnání či podnikání. Uvedená daň, jak je řečeno výše, se týká zaměstnanců i OSVČ v případě, když hrubá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání snížené o výdaje překročí za uplynulé zdaňovací období určitý stanovený limit. Uvedený limit se každým rokem mění a roste podle finančního vývoje.
Pro daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2019, které se bude podávat letos, to znamená v roce 2020 je limitní hranice pro platbu solidární daně na roční částce 1 569 552 Kč měsíční limit příjmů je 130 796 Kč. Kdo měl v uplynulém roce příjmy ze závislé činnosti vyšší než uvedené částky. Musí si v roce 2020 povinně podat daňové přiznání a zaplatit solidární daň. Sazba solidární daně se nemění a zůstává na sedmi procentech. Na příjmy z pronájmu, kapitálu či třeba prodeje nemovitosti se solidární daň netýká, ani v případě, když jsou vyšší než uvedené limity.
Pokud se platba solidární daně týká jen příjmů v některých měsících a roční limit nepřesáhne. Přiznání se podávat nemusí a daň bude vrácena.
Příjmy poplatníka při závislé činnosti nemusí být každý měsíc v roce stejné, i když se daří. Některý měsíc může být příjem nadprůměrný a v následném měsíci zase naopak podprůměrný. V takovém případě je pro povinnost k přiznání a platbě solidární daně zásadní aktuální roční limit pro danou situaci. Pokud roční limit překročen není, tak se solidární daň zaplatí jen za měsíce, kterých se týká a následně se v ročním zúčtování poplatníkovi vrátí v podobě přeplatku. V popsané situaci pokud se jedná o zaměstnance, není nutné ani podávat daňové přiznání a záležitost lze vyřídit při ročním zúčtování u zaměstnavatele. O roční zúčtování k dani je třeba požádat a podepsat Prohlášení poplatníka neboli růžový formulář. Daň odvedená v měsících s vysokými příjmy se poplatníkovi vrátí formou přeplatku.
Při podávání přiznání je nutné požádat zaměstnavatele o potvrzení zdanitelných příjmů
Každý zaměstnanec, který podává přiznání k dani, nesmí zapomenout požádat zaměstnavatele o písemné potvrzení o zdanitelných příjmech. Uvedený doklad musí být k přiznání přiložen. Zaměstnavatel uvedený doklad na žádost vydá do několika dnů. Povinnost vystavení daného dokladu na žádost zaměstnance zaměstnavateli ukládá zákon.
Podobné články
Peníze za nezrušené zálohy při přestupu na paušální režim lze dostat zpět
Podnikatelé nemají o povinnosti a starosti nouzi, ani když přejdou ze standardního náročného režimu na režim…
Více informacíK nepřímé diskriminaci zdravotně postiženého zaměstnance může dojít snadno
K nepřímé diskriminaci zaměstnance se zdravotním postižením, omezením či specifickou potřebou může na pracovišti…
Více informacíDo poloviny března 2023 je možné si žádat o údaje k platbě daně z nemovitosti na e-mail
Také v roce 2023 je zde pro všechny majitele nemovitostí povinnost zaplatit příslušnou daň z nemovitosti, případně…
Více informacíPružná pracovní doba má také pravidla daná zákonem
Pružná pracovní doba zaměstnance je schéma pracovní doby rozdělené na úseky základní pracovní doby a úseky…
Více informací