Spolupracující osoba má v případě žádosti o kompenzační bonus také své úkoly a musí splňovat určité podmínky
Jak již bylo na těchto stránkách řečeno, mohou podnikatelé, jejichž podnikání bylo zasaženo dopady koronaviru žádat o podporu ve formě kompenzačního bonusu, která na konci února 2021 dostala nové podmínky, které musí dotčený podnikatel splňovat. O uvedenou podporu však může žádat také spolupracující osoba právě z titulu spolupracující osoby a je nutno říci, že i tato osoba se při uplatňování tohoto nároku nevyhne splnění určitých podmínek.

Spolupracující osoba musí v případě uplatňování nároku na kompenzační bonus 2021 testovat zejména majoritní příjmy a to zda není jiná překážka vylučující nárok
Spolupracující osoba podnikateli většinou pomáhá zvládat podnikání samotné jednak přímým zapojením do samotné podnikatelské aktivity, ale také tím že na svá bedra přebírá část daňové zátěže a pomáhá vyvážit daňovou povinnost. V současné koronavirové době však může spolupracující osoba žádat i o kompenzační bonus 2021, který přináší podpůrné prostředky na přežití podnikání v krizové době.
Právě nové změny v zákoně o kompenzačním bonusu, které začaly platit koncem února 2021, umožňují, že o uvedenou podporu může požádat nejen sám podnikatel, ale i jeho spolupracující osoba. Jenže stejně jako musí sám podnikatel pro získání dané podpory nutně splnit určité podmínky, spolupracující osoba se plnění podmínek taktéž nevyhne.
Co spolupracující osoba za sebe v dané záležitosti hodnotit nemusí je posouzení významně dotčené činnosti, protože tato veličina se v daném případě hodnotí pouze u hlavní osoby v podnikání, která své příjmy spolupracující osobě přerozděluje. Pokud tedy OSVČ určí dotčenou činnost správně je správně i pro spolupracující osobu.
Při uplatňování nároku na kompenzační bonus spolupracující osobou podnikatele pro tuto osobu také platí, že danou podporu může čerpat maximálně so výše rozdílu mezi průměrnými tržbami a poklesem tržeb z klíčových dotčených činností podnikání, z nichž do podnikání plyne majoritní tedy rozhodující příjem.
Uvedené tedy znamená, že i spolupracující osoba musí, když chce žádat o uvedenou podporu nejdříve posoudit své příjmy za srovnávané období z hlediska činnosti, z níž plynuly. To zda se o spolupracující osoby jedná skutečně o hlavní, čili majoritní příjmy ze zasaženého podnikání se posuzuje v poměru, v jakém byly příjmy přerozděleny na spolupracující osobu a do daného hodnocení se zahrnují všechny příjmy z klíčového srovnávacího období spadající do § 7 zákona o dani z příjmů.
Dále musí spolupracující osoba také pečlivě posoudit podmínky, které by mohly nárok na kompenzační bonus vylučovat. To znamená zamyslet se nad tím, zda se již nežádalo o jiný typ podpory, která se s kompenzačním bonusem vylučuje třeba s podporou Covid-Nepokryté náklady a jinými.
Jak je tedy vidět i spolupracující osoba se musí stejně jako samotný podnikatel před podáním žádosti pečlivě zamýšlet, aby byla naděje na úspěch.
Podobné články
Přivýdělek při evidenci na úřadu práce v roce 2023 může být do 8650 Kč, ale opět není pro každého
Částka možného přivýdělku při evidenci uchazeče na úřadu práce pro rok 2023 se sice mírně proti předchozímu…
Více informacíNa sociální podnikání je možné získat i v roce 2023 zvýhodněné úvěry
Sociální podnikání je velmi prospěšná činnost, do níž se i přes nelehké podmínky pouští nejeden podnikatelský…
Více informacíMilostivé léto bude nejspíš i v roce 2023 a pomůže s dluhy na daních
Problémy s dluhy jsou v současné těžké ekonomické situaci ještě palčivější než kdykoli dříve a rozhodně…
Více informacíPodat přiznání k dani silniční a daň zaplatit je třeba do konce ledna 2023
Připomínáme podnikatelům, že někteří z nich mají stále povinnost se nejpozději do posledního lednového dne roku…
Více informací