Stravné u zahraničních služebních cest se v roce 2020 zvýší pro 23 zemí
Někteří zaměstnanci, kteří budou v roce 2020 vysláni zaměstnavatelem na služební cestu do zahraničí, dostanou vyšší cestovní náhrady než v roce letošním. V roce 2020 se totiž zvýší sazby zahraničního stravného, ale bude se to týkat jen 23 zemí. U ostatních zemí zůstanou ceny beze změn.

Do Austrálie, USA, Dánska a dalších dvaceti zemí dostane zaměstnanec v roce 2020 na stravném více
Zahraniční stravné náleží ze zákona každému zaměstnanci, který v rámci plnění pracovních povinností koná pro svého zaměstnavatele zahraniční služební cestu. Výše stravného samozřejmě vždy odpovídá určitým pravidlům. Řídí se délkou pracovní cesty, ovlivňuje ji to, zda je či není danému zaměstnanci během cesty poskytnuto bezplatné jídlo, které má charakter snídaně, oběda či večeře. Zásadní veličinou podle, které se zahraniční stravné určuje, jsou sazby zahraničního stravného stanovené vyhláškou Ministerstva financí ČR pro daný rok. Sazby se samozřejmě každým rokem přizpůsobují aktuální cenové situaci v té které zemi.
Vyhláška pro rok 2020 zvýší sazby zahraničního stravného pro 23 zemí, u ostatních zemí se sazby zvyšovat nebudou. Více peněz na stravné dostanou zaměstnanci konající pracovní cestu například do USA, Španělska, Dánska, Itálie, Austrálie či na Nový Zéland, ale i zaměstnanci cestující do exotických zemí Saúdské Arábie či Ománu.
Základní sazby zahraničního stravného se zvýší o 5 až 10 eur či dolarů
Podle typu platidla, které daná země užívá, se základní sazby stravného zvýší v roce 2020 o 5 až 10 eur či dolarů. Jak je však poznamenáno v řádcích výše, konkrétní výše uvedené cestovní náhrady bude vždy záležet na konkrétní individuální situaci. Nárok na zahraniční stravné začne zaměstnanci vznikat v okamžiku opuštění hranic republiky už po první hodině cesty, ale konkrétní částka záleží, jak už bylo řečeno na mnoha faktorech. Výše zmíněná vyhláška určuje základní sazbu stravného, ale s touto základní sazbou mohou ze zákona jinak operovat státní a jinak soukromé firmy. Tam, kde je zaměstnavatelem stát či příspěvková organizace musí zaměstnanec dostat na cestu peníze přesně podle sazeb a délky i charakteru cesty, ale pokud zaměstnance na služební cestu vysílá soukromá firma, může mu na stravném peněz přidat i ubrat.
Podobné články
Změny vyhlášek v roce 2023 u tuzemských i zahraničních cestovních náhrad
I rok 2023 hned od svého počátku přináší novinky v sazbách cestovních náhrad poskytovaných zaměstnancům při…
Více informacíZaměstnavatel může, ale nemusí kompenzovat mimopracovní dobu na pracovní cestě
Na pracovní cestě ve většině případů zaměstnanci stráví daleko více času, než by trávili na pracovišti, kdyby…
Více informacíDaňová uznatelnost nákladů na stravování zaměstnanců při práci mimo pracoviště se někdy prokazuje těžko
Nejeden článek na tomto portálu se věnuje cestovním náhradám poskytovaným zaměstnavatelem zaměstnancům při…
Více informacíVedlejší prokazatelně nutné výdaje spojené s pracovní cestou je třeba zaměstnanci také uhradit
Jak je uvedeno již v několika různých článcích na tomto portálu, patří k jedné ze základních povinností…
Více informací