Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

V daňovém mariáši občana se v roce 2016 hraje o jiné částky

Konec roku se nám nezadržitelně blíží a je potřeba se začít připravovat na změny v daňových záležitostech které přinese rok 2016 a dotknou se zaměstnanců, OSVČ i osob bez zdanitelných příjmů.

V daňovém mariáši občana se v roce 2016 hraje o jiné částky.jpg
Datum článku: 16. 11. 2015

Rodiče s více dětmi odvedou státu na daních méně

Jak už naši čtenáři vědí. Volněji by se v roce 2016 mělo dýchat rodičům s více dětmi. Díky vyššímu daňovému zvýhodnění na dvě a více dětí jim totiž v rodinném rozpočtu zůstane o trochu více peněz.
Pro rodiče s jedním dítětem se nic měnit nebude. Daňové zvýhodnění pro ně zůstává stejné jako dosud a i v roce 2016 ušetří ročně na dani 13 404 Kč. Pokud má ale rodina děti dvě, zůstane jí v rozpočtu 17004 Kč a při třech a více dětech už to bude částka 20 604 Kč ročně.

Rodiče, kteří mají nárok na daňové zvýhodnění na dítě a mají nízké příjmy mohou získat při dosažení určitého ročního limitu v příjmech též daňový bonus. To znamená na dani z příjmu nemusí dát státu nic ale naopak peníze dostanou. Na daňový bonus je možné dosáhnout ve chvíli kdy roční příjmy zvýhodněného poplatníka ze závislé činnosti, samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu dosáhnou šesti násobku minimální mzdy, která bude v roce 2016 odpovídat částce 9 900Kč. Daňový bonus tedy obdrží ti jejichž příjmy se dostanou na částku 59 400Kč nebo toto číslo překročí.

Více dají státu na daních OSVČ na hlavní činnost

OSVČ, pro které je podnikání jejich hlavní činností budou naopak v roce 2016 odvádět státu více na zdravotním a sociálním pojištění. Zvýšení minimální mzdy se totiž do uvedených odvodů promítne. U sociálního pojištění stoupne platba povinné zálohy na 1972 Kč, protože se zvedne výše minimálního měsíčního vyměřovacího základu na 6 752 Kč. Za rok bude tedy nutné odvést při hlavní činnosti na sociálním pojištění nejméně částku 23 670 Kč.

Zvedne se samozřejmě i částka minimálního vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění z čísla 13 305 Kč na 13 503 Kč. Minimální měsíční záloha odvedená zdravotní pojišťovně bude muset být u OSVČ 1823 Kč a ročně tedy bude muset dát podnikatel na zdravotní pojištění minimálně 21 876 Kč.
Se zvýšením měsíčních plateb na zdravotní pojištění se budou muset od roku 2016 smířit i osoby bez zdanitelných příjmů. Studenti nad 26 let věku, bezdětné ženy v domácnosti nebo osoby dlouhodobě nezaměstnané, které mají povinnost si hradit zdravotní pojištění samostatně. Budou muset odvádět zdravotní pojišťovně 1 337 Kč měsíčně.

Pro sociální pojištění je na rozdíl od pojištění zdravotního stanovena i hranice maximální od které už se sociální pojištění neplatí. Sociální pojištění se v roce 2016 bude při hlavní činnosti odvádět do dosažení hranice 1 296 288 Kč. Při překročení této částky už se sociální pojištění neodvádí.
Zdravotní pojištění je nutné odvádět z každého příjmu, žádnou maximální hranici stanovenu nemá a ani v roce 2016 mít nebude.

Zvýší se i limit pro vedlejší činnost kdy sociální pojištění placeno být nemusí

Ten kdo podniká na vedlejší činnost se nemusí ohlížet na vyměřovací základ, rozhodující je pro něho skutečně dosažený hrubý zisk při odvodech sociálního pojištění. Pokud výše hrubého zisku nepřekročí ročně určitou částku sociální pojištění být odváděno vůbec nemusí. Uvedenou rozhodující částkou bude v roce 2016 číslo 64 813.

Hranice pro solidární daň se posune vzhůru

Ti kdož budou mít v roce 2016 nadprůměrně vysoké příjmy, zaplatí solidární daň 7% Tato povinnost se však dotkne pouze občanů jejichž hrubá mzda překročí částku 108 024 Kč za měsíc.

Důchodů se daň téměř netýká

Důchodci, kteří mají důchod jako jediný zdroj příjmů se většinou zneklidňovat nemusí. Jejich příjem by podléhal zdanění jedině v případě, že by překročil v roce 2016 částku 356 400 Kč, nižší důchody dani podléhat nebudou.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

Peníze studentů za uloženou pracovní povinnost v době epidemie je nutné také náležitě daňově vypořádat

Peníze studentů za uloženou pracovní povinnost v době epidemie je nutné také náležitě daňově vypořádat

Datum článku: 28. 05. 2020

Plnění daňových povinností se v případě určitých příjmů ze zákona vztahuje i na příjmy studentů…

Více informací
Protikrizový balíček sníží daně třeba ubytovatelům a pomůže rychleji uplatnit daňovou ztrátu

Protikrizový balíček sníží daně třeba ubytovatelům a pomůže rychleji uplatnit daňovou ztrátu

Datum článku: 26. 05. 2020

Největší omezení kvůli pandemii sice pomíjí a běžný život opět dostává šanci, ale podnikatelům a firmám…

Více informací
Kompenzační bonus pro OSVČ a současně zaměstnání s nemocenským pojištěním jde dohromady pouze v jediném případě

Kompenzační bonus pro OSVČ a současně zaměstnání s nemocenským pojištěním jde dohromady pouze v jediném případě

Datum článku: 25. 05. 2020

Finanční správa upozorňuje žadatele o kompenzační bonus pro OSVČ na opakovaný problém, kdy se o uvedenou podporu…

Více informací
Kontroly podnikatelů a firem v souvislosti s čerpáním podpory z programu Antivirus i dalších podpor ohledně Koronaviru už probíhají

Kontroly podnikatelů a firem v souvislosti s čerpáním podpory z programu Antivirus i dalších podpor ohledně Koronaviru už probíhají

Datum článku: 22. 05. 2020

Každá činnost má svůj rub i líc a i v případě vyplácení pomoci a podpor je důležité kontrolovat, zda…

Více informací