Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Vánoční večírky nejsou nákladem daňově uznatelným

Vánoce a konec roku se blíží. S tímto obdobím se pojí nejen radostné očekávání dárků a veselí, ale také přichází doba shonu a účtování. Mnohý podnikatel uvažuje, jak ocenit své zaměstnance a zároveň si tento počin zahrnout do firemních nákladů. Jak to udělat, aby spokojenost byla na obou stranách a ještě se ušetřilo na daních?

Vánoční večírky nejsou nákladem daňově uznatelným.jpg
Datum článku: 11. 11. 2014

Vánočním večírkem nelze snížit daňovou povinnost

Co vše je a není možné ještě zahrnout do daňových nákladů? Odpověď na tuto otázku najdeme v zákoně o daních z příjmů a v zákoně o DPH. Zákon o daních z příjmů v § 25 specifikuje výdaje, které nejsou daňově uznatelným nákladem a zde je jasně uvedeno, že sem patří náklady na firemní pohoštění občerstvení a dary. Potvrzuje to i § 72 zákona o DPH, který také vylučuje nárok na odpočet daně u nákladů spojených s pořádáním firemních oslav a večírků. Vánoční večírek může být tedy velmi dobrou zábavou, která podpoří neformální vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem, ale daňové náklady nesníží.

Co lze zahrnout do daňových nákladů

Do odčitatelných nákladů si firma může zahrnout, náklady na materiál, energie, nájemné, mzdy zaměstnanců, ale také náklady na reklamu a propagaci firmy. Patří sem pořízení reklamních předmětů s logem firmy. Hodnota těchto předmětů nesmí přesáhnout 500 Kč. Od základu daně lze také odečíst hodnotu darů, které firma poskytne školám či obcím na podporu výchovy a vzdělávání. Patří sem i dary poskytnuté zdravotnickým a charitativním zařízením.

Čím potěšit zaměstnance?

Daňově uznatelným nákladem, který zaměstnance jistě potěší jsou vánoční prémie, volné dny navíc nebo služební telefon. Poukázky na kulturní či sportovní akce nebo krátký wellness pobyt také udělají radost a podpoří loajalitu zaměstnanců. Tyto poukázky se do nákladů zahrnout nedají, ale zaměstnanec z nich nemusí odvádět daň což mu také přinese uspokojení. Je zde možnost nejrůznějších benefitů a záleží na taktice a kreativitě firmy, jakou podporu svým zaměstnancům vyjádří.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

EET prošla druhým čtením drobným řemeslníkům či lékařům a dalším povoláním se tedy nejspíš nevyhne

EET prošla druhým čtením drobným řemeslníkům či lékařům a dalším povoláním se tedy nejspíš nevyhne

Datum článku: 18. 04. 2019

Proces elektronické evidence tržeb postupuje, ve středu prošla fáze třetí a čtvrté vlny druhým čtením…

Více informací
Dodatek č. 1 k informaci ohledně problematiky registrace k dani z přidané hodnoty

Dodatek č. 1 k informaci ohledně problematiky registrace k dani z přidané hodnoty

Datum článku: 17. 04. 2019

Daň z přidané hodnoty a povinnosti s ní svázané patří k nejzásadnějším  záležitostem v oblasti daní. Aby…

Více informací
Paušální daň pro živnostníky se projednává pomalu, do roku 2020 se účinnost novely možná nestihne

Paušální daň pro živnostníky se projednává pomalu, do roku 2020 se účinnost novely možná nestihne

Datum článku: 09. 04. 2019

Drobní živnostníci, kteří se již těší, že jim od roku 2020 ubyde administrativy, díky chystanému zavedení jedné…

Více informací
Účinnost novely zákona 235/ 2004 Sb., o dani z přidané hodnoty pro rok 2019 si žádá změny ohledně daňového přiznání k DPH a kontrolního hlášení

Účinnost novely zákona 235/ 2004 Sb., o dani z přidané hodnoty pro rok 2019 si žádá změny ohledně daňového přiznání k DPH a kontrolního hlášení

Datum článku: 04. 04. 2019

Každá změna a úprava v daňových zákonech si většinou žádá změny i v daňové administrativě a nejinak tomu…

Více informací