Vymáhání splácení spotřebitelského úvěru sice má zákonem daná pravidla, ale mnoho věřitelů často stále požaduje vyšší úroky než je přípustné
Pokud se dlužník dostane do napjatého vztahu s věřitelem, kdy věřitel požaduje splacení dluhu najednou či vyšší smluvní úrok než je přípustné může hledat pomoc u finančního arbitra i neziskových organizací, které se právě na uvedenou pomoc dlužníkům specializují. Ministryně financí se včera setkala právě se zástupci těchto neziskových organizací, aby ocenila jejich práci v současné nesnadné době a jednala s nimi právě o ochraně spotřebitelů i OSVČ při vymáhání úvěrů.
Téma ochrany spotřebitele i OSVČ před nekalým jednáním věřitelů s dlužníky v prodlení je stále živé a neziskové organizace pomáhající dlužníkům mají stále plné ruce práce
Navzdory úpravám zákona o spotřebitelském úvěru, které byly učiněny ve prospěch ochrany dlužníků, je nutné se uvedeným tématem ochrany této zranitelné skupiny stále zabývat. Zástupci neziskových organizací, například Člověka v tísni i dalších se pravidelně scházejí například i s ministryní financí, aby informovali o vývoji situace v dané oblasti a současně jednali o tom, jak pomoc dlužníkům ještě lépe cílit a zejména, jak nastavit prevenci, aby k pádu do dluhů docházelo co nejméně.
Stále se totiž stává, že věřiteli velmi rychle dojde trpělivost s dlužníkem v prodlení, ať už se jedná o běžného spotřebitele či OSVČ a pak dochází k tvrdému nesmlouvavému vymáhání nesplacených úvěrů bez respektu k zákonem nastaveným pravidlům. Zákon o spotřebitelském úvěru sice jednoznačně stanoví, že i v případě, kdy uplyne lhůta 90ti dnů trvání prodlení, tak věřitel může po dlužníkovi vyžadovat zaplacení pouze smluvního úroku, který nesmí být vyšší než 8,5 procenta ročně, ale praxe bývá většinou taková, že věřitelé požadují úrok mnohem vyšší. Není bohužel výjimkou, že věřitel s dlužníkem v prodlení zcela ztratí trpělivost, ukončí náhle splátkový režim a požaduje takzvané zesplatnění, což znamená uhrazení celé dlužné částky jednorázově. Uvedené zesplatnění je sice možné, ale jen za přesně zákonem daných pravidel, která právě mnoho věřitelů nerespektuje a požaduje horentní částky zejména na úrocích i přesto, že zákon nepřipouští zesplatňovat jinou částku než tu, která tvoří dosud nesplacenou část jistiny úvěru a není přípustné žádat po dlužníkovi zaplacení budoucích úroků.
Jak je řečeno výše vymáhání dluhů v praxi se stále rozhodně neděje jen v souladu s pravidly a pomoc je dlužníky stále vyhledávanější. Pokud se spotřebitel či OSVČ dostane do úvěrových problémů, neměl by s žádostí o pomoc příliš váhat. Spotřebitelé, kteří se dostanou do sporu s věřitelem, se mohou o pomoc obrátit na finančního arbitra, ale první pomoc a radu, jak v dané situaci jednat poskytují velmi často právě neziskové organizace, jako jsou právě Poradna při finanční tísni nebo Sdružení českých spotřebitelů, které se snaží spotřebiteli pomáhat po celou dobu dluhových nesnází.
Podobné články
Třetí Milostivé léto umožní splácet s pomocí splátkového kalendáře
Třetí oddlužovací akce státu čili Milostivé léto, která dá šanci tisícům dlužníků být zase bez dluhů, už je…
Více informacíZálohy na sociální pojištění budou pro začínající podnikatele možná nižší i při úsporných opatřeních
Jak již většina občanů stačila postřehnout, chystá vláda kvůli obrovským dluhům státního rozpočtu razantní…
Více informacíLidem čekajícím na vyřízení důchodu nebude hrozit dluh na zdravotním pojištění
Současná doba je v mnoha ohledech vypjatá a nestandardní i z hlediska čekání na vyřízení důchodů. Čekací…
Více informacíZrychlené mimořádné odpisy majetku pro rok 2023 a 2024 by měly pomáhat místo seškrtaných dotací
Připravovaný konsolidační nebo taktéž úsporný balíček, který v současnosti připravuje vláda ČR, bude poměrně…
Více informací