Za nezaevidování či chyby v evidenci skutečných majitelů hrozí od června 2021 vyšší pokuty obchodním společnostem i majitelům
Firmy, které se dosud nevěnovaly povinnosti zaevidování svých skutečných majitelů nebo mají případně v dané evidenci chyby, si musí pospíšit s nápravou. Od 1. června 2021 začne platit nový evidenční zákon, který za dané prohřešky přinese pokutu půl milionu korun a současně se zpřísní pravidla tak, že nezapsaný skutečný majitel bude omezen na svých právech ohledně společnosti.

Do začátku června je potřeba dát do pořádku údaje v evidenci skutečných majitelů, jinak hrozí pokuta půl milionu firmě či přímo skutečnému vlastníkovi
Povinnost zaevidovat do příslušného registru své skutečné vlastníky mají firmy v ČR již od roku 2019. Jenže zatím za nedodržování dané povinnosti či případné chyby v těchto záznamech nehrozí firmám žádná sankce, což má za následek, že 65 procent obchodních společností uvedenou povinnost zatím vůbec neplní, případně má v evidenci chyby.
Uvedení hříšníci by se však měli co nejrychleji vzpamatovat, zaevidovat skutečné majitele. Od 1. června 2021 začíná platit nový evidenční zákon o skutečných majitelích a skuteční majitelé tedy musí být v daném registru do tohoto data uvedeni. Pokud firma zapsala své vlastníky do daného registru již dříve, ale má v záznamu chyby či nepřesnosti, má na opravu záznamů lhůtu až do 1. prosince 2021. Firmám, které nezjednají v uvedených lhůtách nápravu, hrozí nově pokuta až půl milionu korun a stejně vysoká pokuta hrozí i samotnému skutečnému vlastníkovi. Kromě uvedeného finančního postihu za toto nedodržení zákona hrozí skutečnému vlastníkovi také znemožnění výplaty podílu na zisku i nemožnost hlasovat při rozhodování valné hromady.
Pokud se od uvedeného 1. června 2021 objeví pochybnosti o skutečných majitelích firem, mohou orgány veřejné moci třeba správní úřady upozornit na nesrovnalosti rejstříkový soud. Uvedený soud následně zahájí řízení o nesrovnalosti a vyzve firmu k nápravě chyby a samozřejmě pokud k nápravě nedojde, budou následovat sankce. Nesrovnalost ohledně skutečných majitelů mají povinnost hlásit banky, pojišťovny auditoři i exekutoři.
Pozor zapsat do evidence skutečného vlastníka mají i právnické osoby typu státních podniků či náboženských společností
Pořádek v evidenci skutečných majitelů si musí udělat nejen obchodní společnosti, ale jasno musí být i u právnických osob typu náboženských společností či společenství vlastníků jednotek. V dané situaci notář zapisuje do rejstříku jako skutečného vlastníka všechny členy statutárního orgánu.
Podobné články
Změny u stavebního spoření od roku 2024 přijdou s příspěvkem nebo i bez něho
Stavební spoření a z něho plynoucí možnost získání výhodného úvěru má v Česku stále vysokou oblibu. Jenže…
Více informacíPreventivní novinku ochrany podnikatelů před úpadkem schválila vláda
Prevence je vždycky lepší, než léčit již rozběhlé onemocnění a neplatí to jen pro zdraví lidské, ale i pro…
Více informacíK nepřímé diskriminaci zdravotně postiženého zaměstnance může dojít snadno
K nepřímé diskriminaci zaměstnance se zdravotním postižením, omezením či specifickou potřebou může na pracovišti…
Více informacíZměnit zdravotní pojišťovnu v roce 2023 znamená podat do konce března přihlášku
Změnit zdravotní pojišťovnu je samozřejmě možné i v roce 2023 a ideální čas na podání přihlášky…
Více informací