Zdravotní pojištění musí většinou zaměstnavatel řešit i v případě členů statutárních orgánů, likvidátorů či členů spolků nebo komisí
Správně a včas splnit všechny záležitosti ohledně zdravotního pojištění patří mezi nejzásadnější povinnosti zaměstnavatelů, které je důležité hlídat. Odvody zdravotního pojištění se týkají většinou i členů statutárních orgánů, likvidátorů společností, ale i členů nejrůznějších spolků, sdružení či komisí.

I odměny likvidátorům společností nebo členům statutárních orgánů podléhají zdravotnímu pojištění
Každý zdanitelný příjem každého zaměstnance podléhá také povinnosti odvodů veřejného zdravotního pojištění, které musí plnit každý zaměstnavatel. Výjimkou v dané záležitosti nejsou ani příjmy, které jako odměnu dostávají likvidátoři společností či členové statutárních orgánů firem.
Likvidátorem zrušené společnosti se může stát i sám statutární zástupce dané společnosti čili společník, pokud není daný likvidátor vybrán soudem ze seznamu insolvenčních správců. V případě, že se tedy likvidátorem zrušené společnosti stává společník této společnosti samotné, vyplácí mu odměnu daná likvidovaná společnost a musí se postarat také o to, aby z této odměny bylo řádně a v příslušné výši odvedeno pojistné na zdravotní pojištění.
V případě, že se likvidátorem společnosti stane osoba vybraná ze seznamu insolvenčních správců, vyplácí uvedenému likvidátorovi odměnu soud a stará se taktéž o příslušné odvody pojistného z dané odměny.
Odměny členů statutárních orgánů zdaňované podle § 6 zákona o daních z příjmů podléhají zdravotnímu pojištění stejně jako zdanitelné příjmy všech ostatních zaměstnanců.
Zaměstnavatel je tudíž povinen i členy statutárních orgánů přihlásit v den nástupu do funkce k odvodům zdravotního pojištění z jejich příjmů a pravidelně toto pojistné odvádět po celou dobu výkonu funkce. Uvedené neplatí samozřejmě v případě, kdy člen statutárního orgánu nemá z funkce žádný příjem a vykonává ji bezplatně.
Pokud se členem statutárního orgánu, stane osoba cizince z EU, je důležité postupovat podle pravidel, která se vztahují k pojistnému občana uvedeného státu. Pro účast cizinců na pojistném je zásadní jestli tento zaměstnanec předloží či nepředloží českému zaměstnavateli Potvrzení o příslušnosti k právním předpisům sociálního pojištění, což je takzvaný formulář A1, který dokládá, že daná osoba je i během pobytu v zahraničí pojištěna ve své domovské zemi. Zaměstnavatel musí vědět, zda zaměstnání cizince v ČR jako člena statutárního orgánu společnosti je jeho jediným, protože v daném případě pak za dotyčného odvádí pojistné příslušné zdravotní pojišťovně.
Když dojde k ukončení zaměstnání člena statutárního orgánu společnosti je povinností zaměstnavatele tohoto člena z pojištění odhlásit ke dni skončení funkce.
Když jde o příjem za výkon funkce ve spolcích, výborech nebo komisi je třeba zdravotní pojištění také odvést
Odvodům zdravotního pojistného se nevyhnou ani příjmy za funkci člena nejrůznějších spolků, orgánů obcí či nejrůznějších sdružení. Pokud jde o funkci placenou a je při ní pravidelně vyplácena odměna, pak je nutné i z této odměny pravidelně odvádět zdravotní pojištění,
Samozřejmě pokud jde o funkci čestnou bez vyplácení příjmu, povinnost pojistného zde není.
Podobné články
V případě nájmu nemovité věci je někdy třeba hlídat problematiku DPH
Nájem nemovité věci je specifická problematika, u které v mnoha případech není nutné se záležitostmi DPH zabývat…
Více informacíVyšší průměrná mzda s konsolidačním balíčkem v roce 2024 uvalí na více příjmů daň 23 procent
Většině ekonomicky činných osob je již jasné, že v roce 2024 budou nuceni, z důvodů vyšší průměrné mzdy…
Více informacíDoručování písemností bude snazší pro zaměstnavatele a rizikovější pro zaměstnance
Novelizovaný zákoník práce začne být, kromě ustanovení o dovolené u dohod účinný již od 1. října 2023.…
Více informacíPaušální daň v roce 2024 znovu vzroste a nejvíc pro OSVČ v prvním pásmu
Všichni podnikatelé využívající takzvaný režim paušální daně si musí pro rok 2024 na povinnou měsíční platbu…
Více informací