Znalecký posudek může být jistícím opěrným bodem mnoha kontrolovaných firemních záležitostí
Znalecký posudek je druh odborného důkazního dokumentu, který při řešení komplikovaných záležitostí, jak firemního, tak často i soukromého charakteru, má před kontrolními i správními orgány a soudy tu nejvyšší váhu.
Ta nejzásadnější firemní odborná rozhodnutí, zvláště pokud budou dále rozváděna a kontrolována se vyplatí vždy opřít o znalecký posudek
I když dnešní systém vzdělávání lidem umožňuje mít i jako jedinec poměrně rozsáhlé spektrum znalostí, tak ani sebevzdělanější a nejodpovědnější šéf, nemůže říci, že vlastní silou zvládne řešit veškeré komplikované situace, které si žádají odborné řešení v oboru naprosto vzdáleném jeho profesní specializaci. A na straně druhé, i když se složitou věc například v oblasti daní a účetnictví či pracovního úrazu podaří zvládnout, je dobré mít v ruce posudek odborníka z příslušného oboru, který i třeba při pozdějším soudním jednání potvrdí, že při řešení dané situace bylo postupováno správně.
Znalecký posudek je dobré si nechat zpracovat u záležitostí, u nichž hrozí nebo by mohla hrozit situace, že bude nutné kontrolám či dokonce soudům dokládat odbornou správnost a oprávněnost zvoleného postupu v nejrůznějších oblastech konání.
Znalecké posudky se firmám vyplatí například v oblasti daní a účetnictví pokud je firma složena z mateřské a dceřiných společností a jsou složitě provázané vlastnické vztahy a dochází třeba i k transakcím mezi spojenými osobami je dobré si nechat u složitějších transakcí udělat právě znalecké posudky. Znaleckým posudkem lze daňové kontrole dokázat, že při té či oné záležitosti nedošlo například ke krácení daně.
Posudek znalce či znaleckého ústavu v oboru zdravotnictví bývá velkým pomocníkem, pokud je třeba řešit složité i citlivé záležitosti komplikovaných pracovních úrazů s trvalými následky nebo propouštění pracovníka pro zdravotní nezpůsobilost.
Znalecký posudek, aby sloužil svému účelu, musí být vždy vypracován soudním znalcem ze seznamu znalců v příslušném oboru a musí mít zákonem stanovené náležitosti
Jak ukazují řádky výše, znalecký posudek je klíčovým dokumentem velmi závažných záležitostí a má posloužit jako důkazní materiál k prokázání správného postupu, jednání v souladu se zákonem i případné neviny. Z uvedeného tedy jednoznačně vyplývá, že aby popsaný dokument mohl plnit svůj účel, musí mít zákonem stanovenou podobu i náležitosti a může jej vypracovávat jedině osoba případně kolektiv osob zapsaných v oficiálním seznamu znalců. Soudní znalce jmenuje ministr spravedlnosti a jsou rozděleni podle svých oborů.
Znalecký posudek může mít ze zákona podobu, jak listinného tak elektronického dokumentu a může mít i podobu ústně do protokolu nadiktovaného dokumentu. Pokud má posudek podobu listinného dokumentu, musí být uvedený dokument vždy vlastnoručně znalcem podepsaný a u podpisu musí být otisk znalecké pečeti. Pokud je znalecký posudek dokumentem elektronickým, musí být podepsán kvalifikovaným certifikovaným podpisem a u podpisu musí být připojen i certifikát, na kterém je uvedený certifikovaný podpis založen.
Znalecký posudek to není jen samo odborné posouzení čili vyjádření se k určité věci problému. Znalecký posudek musí ze zákona obsahovat:
zadání situace, problematiky,
výčet podkladů,
nález,
vlastní posudek a odůvodnění v rozsahu umožňujícím přezkoumatelnost věci,
závěr,
případně přílohy potřebné k zajištění přezkoumatelnosti znaleckého posudku,
podpis vyhotovujícího znalce,
znaleckou doložku a otisk znalecké pečeti.
Znalecký posudek musí být ze zákona, kromě jednoznačně odůvodněných případů, vždy zpracován v souladu se standardně uznávanými postupy v daném oboru či odvětví. Závěr posudku pak musí obsahovat odpovědi na otázky v posudku položené. Pokud podklady znalci neumožňují vyslovit jednoznačný závěr, musí být v posudku jasně uvedeno, že jednoznačný závěr vyslovit nelze a musí být stanoveny také důvody, proč uvedené možné není.
Znalec za vytvořený posudek odpovídá nejen objednateli posudku, ale v případě potřeby si musí posudek obhájit i před orgánem veřejné moci, kde je dokument použit
Podle § 28 odstavce 6, zákona o znaleckých posudcích má znalec, který zpracoval posudek také povinnost, pokud si to vyžádá orgán veřejné moci, osobně stvrdit, doplnit či blíže specifikovat obsah posudku.
Podobné články
Povinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPráci s umělou inteligencí je vždy nutné sladit s pravidly GDPR
V dnešní době je technologie umělé inteligence (AI) považována za jeden z nejvýznamnějších průlomů, který…
Více informacíPři kontrolách převodních cen se více hlídá přeprodávání reklamy a praktiky s nehmotným majetkem
Generální finanční ředitelství České republiky informuje, že pokračuje v pečlivých kontrolách cenových…
Více informacíZ daňových důvodů, je důležité u DIP, příspěvky klientů evidovat odděleně od příspěvků zaměstnavatelů
Důchodové spoření je téma, které v posledních letech nabývá na aktuálnosti a důležitosti. V tomto kontextu se…
Více informací