Zrušení pracovního poměru s těhotnou zaměstnankyní, která je ve zkušební době může být velmi snadno diskriminačním jednáním
Zrušení pracovního poměru s těhotnou zaměstnankyní je vždy velmi citlivá záležitost a velmi rychle může dovést zaměstnavatele před soud. Zvláště je třeba dát pozor na zrušení pracovního poměru s těhotnou zaměstnankyní ve zkušební době. I zde ke zrušení pracovního poměru může dojít jen ve velmi specifických případech a jen těhotenství samo nesmí být ani v takových chvílích důvodem ke zrušení pracovního poměru, protože v takovém případě by se jednalo o diskriminační jednání.

Těhotná zaměstnankyně je vždy ze zákona pod zvláštní ochranou a zaměstnavatel s ní může zrušit pracovní poměr jen v přesně stanovených výjimečných situacích
Zákoník práce v § 53 jednoznačně stanoví, že zaměstnavatel nesmí dát výpověď zaměstnancům, kteří jsou v takzvané ochranné době. Jednou z těchto dob je jednoznačně také doba, kdy je zaměstnankyně těhotná, čerpá mateřskou dovolenou nebo doba kdy zaměstnanec nebo zaměstnankyně čerpají rodičovskou dovolenou. Pokud zaměstnavatel má na pracovišti těhotnou zaměstnankyni, o jejímž těhotenství ví, musí dbát především na její bezpečnost a ochranu zdraví při práci a přizpůsobit tomu pracovní podmínky. V případě, že by žena měla vykonávat práci, která je těhotným zakázána, musí zaměstnavatel v okamžiku, kdy se dozví o těhotenství převést tuto zaměstnankyni na jinou práci.
Zkrátka vůči těhotné musí zaměstnavatel dodržet spoustu důležitých nařízení stanovených paragrafy a najdou se i takoví zaměstnavatelé, kterým těhotenství zaměstnankyně přijde jako příliš velká překážka a chtějí s dotyčnou ukončit pracovní poměr. Jenže, jak je řečeno výše, ukončení takového pracovního vztahu není snadné a zaměstnavatel by je měl velmi pečlivě zvážit a dávat velký pozor na to, aby soud neshledal jako hlavní důvod propuštění právě těhotenství dotčené zaměstnankyně. Pokud by totiž zaměstnavatel zrušil pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní a jako důvod tohoto propuštění bylo shledáno těhotenství, dopustí se zaměstnavatel hrubě diskriminačního jednání a zrušení daného pracovního poměru bude neplatné.
Zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní je totiž možné jen v několika, zákonem jednoznačně stanovených specifických případech nesouvisejících s těhotenstvím. Takovými případy jsou zrušení zaměstnavatele, odsouzení zaměstnankyně k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na delší dobu nebo porušení povinností zaměstnankyně zvlášť hrubým způsobem.
Ani pokud je těhotná zaměstnankyně ve zkušební době také nesmí dostat jen tak výpověď i když pravidla jsou zde trochu jiná, ale ani zde v žádném případě nesmí být těhotenství důvodem k propuštění
Na těhotenství zaměstnankyně je třeba dávat pozor, i pokud je zaměstnankyně ve zkušební době a zaměstnavatel uvažuje o jejím propuštění.
Obecně platí, že se zaměstnanci ve zkušební době může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu nebo i bez udání důvodu s výjimkou prvních 14 dnů trvající pracovní neschopnosti či karantény zaměstnance. Avšak s těhotnou zaměstnankyní, pokud se nachází ve zkušební době, může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr, protože ve zkušební době neplatí ustanovení o zákazu výpovědi zaměstnavatelem dle § 53 pro těhotnou zaměstnankyni nebo zaměstnankyni čerpající mateřskou. Ochranná doba ve zkušební době prostě není. Na straně druhé však je však jednoznačné, že i když zde neplatí ochranná doba, platí zde pravidla rovného zacházení a důvody zrušení pracovního poměru nesmí být diskriminační. Zrušení pracovního poměru s těhotnou zaměstnankyní je sice možné, ale jen z důvodů nesouvisejících s těhotenstvím.
Uvedené znamená, že pokud se těhotná zaměstnankyně, které byl zaměstnavatelem zrušen pracovní poměr ve zkušební době, bude proti tomuto zrušení bránit a podá na zaměstnavatele antidiskriminační žalobu, tak to bude pro zaměstnavatele znamenat velké nepříjemnosti. Před soudem totiž bude muset zaměstnavatel uvést důvod či důvody, které jej k propuštění zaměstnankyně vedly. Pokud soud shledá, že uvedené důvody či důvod pramení jednoznačně z těhotenství zaměstnankyně, i když tento důvod nebude přímo vysloven v písemném zrušení pracovního poměru, bude takové jednání označeno za silně diskriminační. Zrušení tohoto pracovního poměru bude neplatné a zaměstnavateli navíc může za diskriminační jednání hrozit pokuta i třeba ve stovkách tisíc korun. Vždy záleží na soudním posouzení konkrétní individuální situace.
Podobné články
Zpřísnění pravidel zaměstnávání na dohody, by mohlo vést i k rozšíření nelegální práce
Pravidla dohod konaných mimo pracovní poměr by se měla již brzy rozšířit a zpřísnit, aby více než dosud chránila…
Více informacíNový vzor společenské smlouvy k založení společnosti s ručením omezeným
Založení společnosti s ručením omezeným je díky nedávno nastalé účinnosti změn v příslušném zákoně zase…
Více informacíOdpočet daně za pomoc poskytnutou Ukrajině je možný za rok 2022 i 2023
Poskytnutí pomoci formou darů či peněz je záležitost velmi potřebná i záslužná, a proto je možné si jejím…
Více informacíPři využití služeb i péče v domovech pro seniory či postižené musí lidem zůstat alespoň minimum z příjmu
Pokud v důsledku stáří, nemoci nebo zdravotního postižení ubývá člověku schopnost soběstačnosti, ohlíží se…
Více informací