Zvýšení odvodů pro OSVČ podle vládního balíčku dopadne hlavně na nejmenší podnikatele
Balíček vládních úsporných opatření, o kterém v současnosti jedná vláda, se nějaký způsobem dotkne každého občana ČR. Samozřejmě uvedená opatření velmi citelně zasáhnou také firmy a podnikatele a zejména pak malé OSVČ a živnostníky, kteří budou muset platit vyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění podle jiných kritérií než dosud.

Více odvedených peněz na sociální a zdravotní pojištění od OSVČ plánuje vláda získat zvýšením minimálního vyměřovacího základu a platbou pojistného z nejméně 55 procent základu daně
Kromě řady dalších opatření plánuje vláda v následujících letech získat více peněz do systému sociálního zabezpečení i na zdravotní pojištění od OSVČ i drobných živnostníků. Uvedená skupina v současnosti do systému přispívá ve velké většině jen tou nejnutnější povinnou částkou čili minimální zálohou a do důchodového systému odvádí výrazně méně peněz než zaměstnanci. Uvedený přístup pak znamená že OSVČ pak mají velmi nízké a nedostačující důchody.
Tuto situaci chce vláda v následujících letech změnit tím, že v letech 2024 až 2026 zvýší minimální vyměřovací základ pojistného na sociální pojištění pro OSVČ ze současných 25 procent průměrné mzdy až na 40 procent průměrné mzdy. Což významně přiblíží minimální vyměřovací základ úrovni minimální mzdy a více se tedy srovnají odvody OSVČ se zaměstnanci.
Kromě uvedeného zvýšení minimálního vyměřovacího základu však OSVČ podle nových plánů mají také platit pojistné nejméně z 55 procent základu daně místo současných 50 procent. Toto zvýšení se má týkat sociálního i zdravotního pojištění.
Pokud budou uvedená opatření zavedena, více povinné odvody spolknou malým OSVČ a živnostníkům s nejnižšími příjmy, kteří budou pojistné odvádět z minimálního vyměřovacího základu. Pro podnikatele s vyššími příjmy, kteří budou pojistné odvádět ze skutečného vyměřovacího základu, se sice odvodová povinnost zvýší také, ale méně, než u odvodů z minimálního základu. Tato změna systému odvodů se samozřejmě týká i podnikatelů, kteří si odvodové povinnosti plní v režimu paušální daně. Tento vývoj potvrzují ekonomičtí i daňoví experti a nepovažují zvýšení minimálního vyměřovacího základu podle výše průměrné mzdy pro zvýšení odvodů za šťastné řešení.
Uvedené zvýšení minimálního vyměřovacího základu může podle expertů vést místo k získání více peněz z odvodů naopak k ukončování podnikání nebo k hledání cest, jak se povinnosti vyhnout. Také Hospodářské komoře se nařizování vyšších odvodů podnikatelům nejeví jako dobrý způsob jak zvýšit přísun potřebných peněz do sociálního systému. Lépe by podle Hospodářské komory bylo najít motivaci podnikatelům, aby si vyšší pojistné na sociální případně i zdravotní pojištění platili dobrovolně.
Podobné články
Vyšší průměrná mzda s konsolidačním balíčkem v roce 2024 uvalí na více příjmů daň 23 procent
Většině ekonomicky činných osob je již jasné, že v roce 2024 budou nuceni, z důvodů vyšší průměrné mzdy…
Více informacíDoručování písemností bude snazší pro zaměstnavatele a rizikovější pro zaměstnance
Novelizovaný zákoník práce začne být, kromě ustanovení o dovolené u dohod účinný již od 1. října 2023.…
Více informacíRok 2024 si opět vyžádá vyšší zálohy na zdravotní i sociální pojištění
Ačkoli do konce roku 2023 ještě zbývá celá čtvrtina, tak neškodí se podívat vpřed a případně se již začít…
Více informacíPro podání dodatečného přiznání na nižší daň bude nově delší lhůta
Lhůty pro splnění daňových povinností nebývají nikdy přehnaně dlouhé a s včasným plněním daných…
Více informací