Vedení účetnictví Praha, Brno, Bratislava, Wien, Warszawa
Kompletní účetní servis a služby daňového poradce.
Vedení účetnictví, daňové poradenství ,zpracování mezd, roční uzávěrky a další účetní služby.

Zvyšování mezd plánuje velká část firem i pro rok 2023

Zvyšování mezd je citlivým a současně vždy napjatě očekávaným krokem, ať už jsou podmínky pro daný krok příznivější či méně příznivé. Povzbuzující zprávou je, že i přes současné nedobré ekonomické podmínky většina firem na zvyšování mezd myslí a hodlá je uskutečňovat i v roce 2023, jak jen to bude možné.

Zvyšování mezd plánuje velká část firem i pro  2.jpg
Datum článku: 31. 10. 2022

Mzdy rostou v roce 2022 a posunou se výš i v roce 2023, i když to nebude navýšení plně kryjící dopady inflace

Mnoho lidí může mít v současné tíživé ekonomické situaci pocit, že zvyšování mezd se zcela zastavilo a jejich pracovní nasazení již není ceněno tak jako před rokem či dvěma. V pohledu do nejbližší budoucnosti čili roku 2023 se však ohledně zvyšování mezd zračí ještě větší pesimismus.

Průzkumy ohledně zvyšování mezd prováděné mezi zaměstnavateli však zcela pesimisticky nevyznívají a ukazují, že se naopak zaměstnavatelé i přes nelehké podmínky snaží mzdy svých pracovníků zvedat a pokračovat v tom hodlají i v roce 2023.

Většina tuzemských zaměstnavatelů, pokud vyloženě neřeší existenční krizi, si velmi dobře uvědomuje, že současná vysoká inflace, vysoké ceny energií i další ekonomické rány osudu dopadají i na jejich zaměstnance a snaží se navyšovat jejich mzdové ohodnocení, tak jak jim situace dovoluje. Průzkumy, například personální agentury Ranstad, jednoznačně hovoří o tom, že mnoho firem přidalo během roku 2022 zaměstnancům na mzdách již dvakrát a další mzdová motivace se chystá i v roce 2023. Dokonce se ukazuje, že ač většina firem, které si zvýšení mezd zaměstnancům na jaře plánovala, byla nakonec štědřejší a místo plánovaných pěti procent se mzdy mnohde zvýšily o 10 a více procent a s dalšími úpravami mezd se počítá i v roce následujícím.

Samozřejmě neprobíhá a ani nebude probíhat všude stejně. Mzdy se více zvyšují zejména ve strojírenství, průmyslu, výrobě, ale i v dopravě. Jen menší část firem asi sedm procent si mohla dovolit navýšit mzdy v roce 2022, tak, aby to pokrylo inflaci čili o 11 až 20 procent a nedá se předpokládat ani pro rok příští, že by navýšení mezd zvládalo držet krok s inflací.

Většina firem si ale uvědomuje jak klíčové je zvyšování mezd pro udržení zaměstnanců a chce nechat zvýšení pocítit zaměstnancům i v roce 2023

I když si větší část firem uvědomuje, že ani v roce 2023 nebude moci navýšit mzdy svých zaměstnanců, tak, aby jim to plně kompenzovalo inflaci, chce finanční motivaci svým pracovníkům v podobě zvýšení mezd dát. Většina zaměstnavatelů si totiž i přes současné nepříznivé podmínky uvědomuje, jak klíčovou roli má i drobný růst mezd na udržení zaměstnance ve firmě. Nedostatek pracovníků a potřeba udržet si zejména kvalitní pracovní síly je problematika na, kterou se zaměstnavatelé musí soustředit stále stejně ostražitě a i proto se zaměstnancům přidávat bude, i když mnohde třeba jen nějakým jednorázovým bonusem.

Nejen nástupní výše mzdy, ale i to zda se průběžně vyvíjí směrem vzhůru a to zda je naděje na nějaký finanční bonus bývá jednou z nejzásadnějších věcí, když si zaměstnanci vybírají zaměstnavatele či se rozhodují pro změnu zaměstnání.

Sdílet článek:
Facebook >Google+ >Twitter

Podobné články

MPSV bude v roce 2023 více podporovat zaměstnávání lidí nad 55 let a rekvalifikace v oblasti IT

MPSV bude v roce 2023 více podporovat zaměstnávání lidí nad 55 let a rekvalifikace v oblasti IT

Datum článku: 25. 11. 2022

Situace ohledně zaměstnanců a zaměstnávání se mění, potřeba jsou nové profese, populace stárne, mění se…

Více informací
Během přestávky v práci se zaměstnanec až na výjimky nemusí zdržovat na pracovišti

Během přestávky v práci se zaměstnanec až na výjimky nemusí zdržovat na pracovišti

Datum článku: 24. 11. 2022

Přestávky v práci jsou ze zákona povinnou záležitostí z hlediska zaměstnavatelů a ve svém vlastním zájmu by je…

Více informací
Pokuty za pozdě podané kontrolní hlášení se zřejmě v roce 2023 sníží pro OSVČ a malá eseróčka

Pokuty za pozdě podané kontrolní hlášení se zřejmě v roce 2023 sníží pro OSVČ a malá eseróčka

Datum článku: 23. 11. 2022

Jak už tento portál informoval v minulých dnech, chystá se i pro rok 2023 balíček daňových změn, který by měl mimo…

Více informací
Neplaceným volnem není možné řešit překážky v práci na straně zaměstnavatele

Neplaceným volnem není možné řešit překážky v práci na straně zaměstnavatele

Datum článku: 16. 11. 2022

Poskytnutí pracovního volna zaměstnanci je možné a může být dobrým pomocníkem při řešení složitých situací…

Více informací