Kontrol i pokut za nelegální a zastřené zaměstnávání v roce 2022 přibývá
Zaměstnavatelé by si měli zkontrolovat, zda mají ohledně svých zaměstnanců a zaměstnávání vše v pořádku. Zintenzivnily se kontroly Státního úřadu inspekce práce ohledně nelegálního i zastřeného zaměstnávání a roste jak počet kontrol, tak množství uložených pokut.

Za umožnění nelegální práce bylo do konce srpna uloženo hříšníkům zaplatit celkem 143 milionů korun
Na to, že nelegální zaměstnávání může při kontrolách hodně bolet zejména ty, kdo takové zaměstnávání umožní, upozornil tento portál v minulosti již několikrát.
Dnes přicházíme se zprávou, že daná situace nejen trvá, ale dokonce se zintenzivňuje a postihy se rozdávají, jak těm kdo nelegálně pracovat umožní, tak protistraně tedy těm, kdo se nechají nelegálně zaměstnat. Kontrol v dané záležitosti provádí Státní úřad inspekce práce více než v posledních dvou předchozích letech, kdy do situace zasahovala pandemie, ale kontrol přibylo hlavně kvůli přílivu velkého množství uprchlíků z Ukrajiny, a s tím související situací. Velká část těchto uprchlíků u nás pracovat chce a práci hledá, což je samozřejmě situace, kdy zaměstnavatelé mají zvýšenou možnost sklouznout i k nelegálnímu zaměstnávání. Čili k zaměstnávání osob bez vedení potřebné zaměstnanecké dokumentace, bez povinných odvodů a podobně. Uvedené jednání je samozřejmě v rozporu se zákonem, hrozí za ně vždy velmi citelné pokuty, které se šplhají do milionů korun.
Na to, že jde o opravdu reálný problém, který se i přes velmi citelné postihy děje a je nutné jej hlídat, upozorňují i statistiky MPSV k dané problematice. Rok 2022 ještě nekončí a jen do konce srpna bylo za umožnění nelegálního zaměstnávání uloženo 576 pokut a jejich výše je v součtu přes 146 milionů korun a další případy pokut ještě čekají na řešení a pokuty uloženy teprve budou. Připomeňme si, že i jednomu jedinému zaměstnavateli může za daný nešvar hrozit pokuta až 10 milionů korun. Nelegálně se na našem území zaměstnávají, jak cizinci, tak samozřejmě i tuzemští občané, ale cizinci převažují. Nejčastěji se problém s nelegálním zaměstnáváním týká zaměstnavatelů ve stavebnictví ve zpracovatelském průmyslu v obchodě, ale i třeba v autoopravnách.
Další podobnou problematikou, kterou si inspektoráty práce také bedlivě hlídají, a kde se také do konce letošního srpna rozdaly pokuty v celkové výši 42 198 000 Kč, je oblast zastřeného zaměstnávání neboli zaměstnávání osob, které by neměli pracovat na základě zaměstnaneckého vztahu, ale na základě jiného pracovněprávního vztahu. Nejčastěji k danému porušení pravidel dochází při spolupráci zaměstnavatelů s OSVČ.
Podobné články
Za nesprávně elektronicky podané přiznání mimořádně nebudou pokuty
Finanční správa v roce 2023 nebude mimořádně rozdávat pokuty za špatně podané přiznání k dani z příjmů…
Více informacíOchranná lhůta pro opozdilce s elektronickým přiznáním je zde i v roce 2023
Všichni, kdo měli do včerejšího dne 2. května 2023 odevzdat povinně elektronicky přiznání k dani z příjmů…
Více informacíZa přestupky v oblasti práce na dálku zaměstnavatelům hrozí statisícové až milionové pokuty
Velká novelizace zákoníku práce postupuje vpřed projednáváním Parlamentu a zaměstnavatelé se musí vážně…
Více informacíDokumentace k převodním cenám bývá klíčová při daňové kontrole
Pečlivě vypracovaná dokumentace k převodním cenám mezi spojenými osobami výrazně pomáhá v případě daňových…
Více informací