Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemusí být, když zaměstnanec hrubě porušoval pracovní povinnosti, ale také když nedoloží potřebné dokumenty k nároku
Nárok na podporu v nezaměstnanosti není v žádném případě automatická záležitost, což znamená, že uvedenou podporu nedostane každý, kdo ztratí či nenalezne v daném okamžiku práci. O uvedenou podporu si musí nezaměstnaný požádat, splňovat určité podmínky pro nárok a zároveň si nezablokovat cestu k této podpoře vlastním přičiněním.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemusí vůbec být, pokud nezaměstnaný nesplňuje podmínky nebo si ztrátu zaměstnání sám zavinil
Podpora v nezaměstnanosti může pomáhat zvládnout ty nejtěžší chvíle při ztrátě zaměstnání, ale jak je řečeno výše, rozhodně nepřichází automaticky, pro její nárok je třeba se vždy zaevidovat do evidence uchazečů o zaměstnání na příslušném úřadu práce a poté je teprve možné si o uvedenou dávku požádat. Žádost je ovšem první krůček, který ani zdaleka nemusí končit úspěšně v cíli tedy získáním podpory. Zákon stanoví k nároku na podporu vždy splnění určitých podmínek a klíčovou záležitostí k tomu zda žadatel podporu dostane či nikoliv je vždy to z jakého důvodu žadatel o zaměstnání přišel respektive proč, je vlastně bez práce.
Aby nárok na podporu v nezaměstnanosti žadateli vůbec vznikl, je důležité splňovat účast na důchodovém pojištění po určitou dobu před vznikem nezaměstnanosti. Kdo chce tedy uvedenou podporu, musí mít v období posledních dvou let před žádostí o podporu, hrazeno sociální pojištění nejméně 12 měsíců z těchto dvou let. Sociální odvody odcházejí pravidelně ze zaměstnání na pracovní poměr nebo z dohod konaných mimo pracovní poměr pokud se jedná o dohody nad limit a dále musí sociální pojištění být odváděno i z podnikání na hlavní činnost. Pokud pojistné hrazeno není a nejsou ani náhradní doby pojištění, není z čeho podporu stanovit a nárok takovému žadateli nevznikne. Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemají také osoby pobírající starobní či invalidní důchod či osoby, které byly před propuštěním ze zaměstnání dlouhou dobu v pracovní neschopnosti, ani zde totiž není splněna podmínka splnění potřebné doby pojištění.
Jak je naznačeno výše podstatnou klíčovou roli na získání alespoň nějaké podpory v nezaměstnanosti má také to, z jakých příčin u žadatele k nezaměstnanosti došlo. Uvedené příčiny mohou být různé a vždy ovlivní to, zda uchazeč dostane standardní podporu v nezaměstnanosti či sníženou podporu v nezaměstnanosti nebo právě nebude mít nárok na podporu vůbec, protože si ztrátu zaměstnání zavinil vlastním přičiněním.
Ztráta zaměstnání vlastním přičiněním přichází obvykle při výpovědi pro hrubé porušení pracovních povinností a nárok na podporu pak není
Ztratit zaměstnání může zaměstnanec z nejrůznějších příčin a vždy to bývají důvody závažné. Pokud však zaměstnanec nenese na ztrátě zaměstnání žádnou vinu, nemusí se bát, že by podporu v nezaměstnanosti nedostal. Podpora, i když ve snížené výši náleží dokonce i těm, zaměstnancům, kteří se rozhodnou dát výpověď aniž by měli závažný důvod.
Zcela opačný problém nastává, pokud zaměstnanec dostane od zaměstnavatele výpověď pro porušení pracovních povinností zvlášť hrubým způsobem. Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikne osobě, která v období posledních šesti měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání porušila pracovní povinnosti zvlášť hrubým způsobem a dostala za to od zaměstnavatele výpověď. Takovým hrubým porušením pracovní kázně může být vědomé nedodržování bezpečnosti práce s následkem úrazu, konzumace alkoholu na pracovišti, ovládání strojů či řízení služebních vozidel pod vlivem alkoholu či omamných látek. Pozor, důvodem k výpovědi kvůli hrubému porušování pracovní kázně, může pro zaměstnavatele být i zneužívání pracovní neschopnosti či svévolné nedodržování pravidel pracovní neschopnosti.
O nárok na podporu v nezaměstnanosti se zaměstnanec může připravit i tím, když nedodá dokumentaci potřebnou k nároku
Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikne ani osobě, která úřadu práce nedodá dokumentaci potřebnou k nároku. Každý žadatel o podporu v nezaměstnanosti musí žádost vždy doložit potřebnými dokumenty o tom, že byl zaměstnán, že má hrazeno povinné pojištění potřebnou dobu a že podporu je z čeho vypočítat. Dokládá se evidenční list důchodového pojištění, zápočtový list, pracovní smlouva, potvrzení zaměstnavatele o výdělku, případně další dokumenty.
Pokud žadatel uvedené dokumenty na žádost úřadu práce nepředloží, podporu v nezaměstnanosti nedostane.
Podobné články
Skončení pracovního poměru při hromadném propouštění zaměstnanců
Skončení pracovního poměru při hromadném propouštění se může pro zaměstnance i nepříjemně protáhnout…
Více informacíLimit pro neplacení sociálního pojištění při vedlejším podnikání v roce 2024 stoupne
Při podnikání na vedlejší činnost OSVČ zcela legálně nemusí odvádět státu sociální pojištění z tohoto…
Více informacíBěžné ošetřovné zatím OSVČ může mít jedině přes vlastní komerční pojištění
OSVČ občas stejně jako zaměstnanci potřebují pečovat o nemocné děti či jiného člena rodiny, který potřebuje…
Více informacíPro zpětné vyplacení náhradního výživného je třeba doložit podmínky nároku a času není mnoho
Od 1. listopadu 2023 vstoupila v platnost novela zákona, která prodlužuje poskytování náhradního výživného pro…
Více informací